Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecka Straż Miejska prowadzi szkolenie z samoobrony dla kobiet

Redakcja
 Pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach  biorą udział w szkoleniu z samoobrony, które prowadzi Straż Miejskia. Takie umiejętności przydadzą się w pracy.
Pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach biorą udział w szkoleniu z samoobrony, które prowadzi Straż Miejskia. Takie umiejętności przydadzą się w pracy. Archiwum
Pacownice opieki społecznej szkolą się z samoobrony. Umiejętności mogą się przydać w pracy, ponieważ podopieczni bywają agresywni.

- Prowadzimy cykl szkoleń dla pań, które pomogą opanować techniki obrony przed napastnikiem. Organizujemy szkolenia otwarte dla kielczanek, ale także dla grup zawodowych czy firm. Na przykład w tym roku szkolnym 300 nauczycielek i innych pracowników szkół bierze udział w naszych zajęciach - informuje Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach.

W ramach kilkunastogodzinnego szkolenia teoretycznego i praktycznego uczestniczki szkolenia poznają podstawowe techniki i chwyty samoobrony, uczą jak się zachować w niebezpiecznych sytuacjach.

Instruktor Straży Miejskiej nauczy kobiety jak postępować, gdy dojdzie do napaści, pokaże bronić się przedmiotami dostępnymi pod ręką, na przykład kluczami do drzwi czy samochodu. Panie przejdą także szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

- Udział w kursie samoobrony będzie pomocny w pracy, ponieważ pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie nigdy nie wiedzą z jakimi zachowaniami przyjdzie się im zmierzyć w czasie spotkań z podopiecznymi - przyznaje.

Praca w opiece społecznej niesie wiele zagrożeń.

- Nasi pracownicy bardzo często spotykają się z atakiem słownym, ale także fizycznym. Nigdy nie wiedzą, kiedy agresja werbalna przejdzie w siłową - informuje Anna Gromska, zastępca dyrektora w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. - Niedawno pracownica rozmawiała z jednym z podopiecznych w naszym biurze, a drugi czekał w kolejce, ale uznał, że musi być natychmiast przyjęty. Wszedł do pokoju i uderzył pracownicę. Inny klient prześladował opiekunkę w rozmaity sposób, między innymi zamieścił w Internecie roznegliżowane zdjęcia jakieś kobiety i podpisał je imieniem i nazwiskiem naszej pracownicy. Zwykle znamy naszych podopiecznym i wiemy, do których należy przychodzić z policją, ale czasem atak jest niespodziewany. Coraz częściej mieszkańcy są pod wpływem dopalaczy, ich nie da się wyczuć, tak jak alkoholu, a osoba odurzona może być agresywna i zaskoczyć atakiem opiekuna. Prowadzimy różne szkolenia pracowników, aby umieli rozpoznać, unikać i reagować na zagrożenia - podkreśla.

Agata Kowalczyk
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie