Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny świętuje pierwszy jubileusz!

Materiał promocyjny TEATR IM.STEFANA ŻEROMSKIEGO W KIELCACH
Mała piętnastka fot. Magdalena Tramer, Kamila Rauf-Guzińska
Mała piętnastka fot. Magdalena Tramer, Kamila Rauf-Guzińska
Piąta edycja KMFT to powód do dumy, świętowania i wzmożonej pracy. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotowuje 10 najciekawszych premier z Polski i zagranicy. Ponadto zorganizowane zostaną czytania sztuk, spotkania z twórcami, debaty wprowadzające w arkana teatru, warsztaty łączące psychologię ze sztuką, a na finał benefis kieleckiej aktorki Joanny Kasperek.

Wśród spektakli polskich znajdą się „Mój rok relaksu i odpoczynku” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Przedstawienie będące adaptacją powieści Ottessy Moshfegh, opowiada o młodej kobiecie, która nie potrafiąc znaleźć sensu życia postanawia się z niego wyłączyć na jeden rok. „Mała piętnastka” Tomasza Mana z Teatru Nowego w Słupsku jest teatralną relacją autentycznej historii, która wydarzyła się w 1948 roku na Jeziorze Gardno. Spektakl, który zyskał uznanie widzów i krytyków, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej sceny. W jednej z ról wystąpi Mariusz Bonaszewski, aktor Nowego Teatru w Warszawie. Ten teatr z kolei pokaże „Trzy epizody z życia rodziny” szwedzkiego reżysera Markusa Öhrna. W przedstawieniu splatającym trzy obrazy przemocy domowej wystąpią między innymi Magdalena Popławska i Bartosz Gelner.

„Melodramat”- spektakl Teatru Powszechnego z Warszawy w reżyserii Anny Smolar zapożycza temat alkoholizmu z „Pętli” Marka Hłaski, a potem przekierowuje uwagę na współuzależnienie będące udziałem bliskich. Teatr Współczesny ze Szczecina zaprezentuje spektakl „Spartakus. Miłość w czasach zarazy”. Przedstawienie na podstawie reportaży Janusza Schwertnera o nastoletnich pacjentach oddziałów psychiatrycznych wyreżyserował Jakub Skrzywanek – laureat tegorocznego Paszportu Polityki.

Teatr im. Żeromskiego przypomni trzy głośne nie tylko w Kielcach tytuły: „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” autorstwa i w reżyserii Mateusza Pakuły, „Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia” Ishbel Szatrawskiej w reżyserii Łukasza Kosa oraz „Ale z naszymi umarłymi” Jacka Dehnela w reżyserii Marcina Libera.

Kielecki festiwal teatralny to obowiązkowo spektakle z zagranicy. W tym roku widzowie po raz pierwszy zapoznają się z teatrem greckim. Produkcja Neos Kosmos w Atenach zatytułowana „Mała w ciemnym lesie” w reżyserii Pantelisa Dentakisa pokazywana w ramach Festiwalu Teatralnego w Avignonie, łączy w sobie sztukę lalkarstwa i wideo. Z kolei Naubertas Jasinskas – reżyser litewskiego „Pelikana” inspirowanego sztuką Augusta Strindberga – zadaje pytanie w swoim spektaklu, na ile obecnie sprawdza się klasyczny model rodziny. Oba spektakle zagraniczne pokazywane będą z napisami w języku polskim.

Na uczestników festiwalu czekają także wydarzenia towarzyszące. Kurator cyklu debat Wojciech Szot zaprasza do spotkania z ciekawymi osobowościami – Mateuszem Górniakiem (autorem nominowanej do Nike książki „Trash Story”), dramaturżką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk, pisarką Ishbel Szatrawską, którzy dyskutować będą nad rolą dramaturgii w teatrze. O roli muzyki w teatrze rozmawiać będą Michał Pepol (wiolonczelista, autor albumu „Kora nieskończoność”), Karol Nepelski (kompozytor) oraz Dominik Strycharski (kompozytor, flecista, wokalista i publicysta).

„W tym roku świętujemy mały jubileusz – piąta, ale, dla tych, którzy są z nami od początku, to już siódma edycja festiwalu. Była edycja „pilotażowa”, był festiwal odwołany w ostatniej chwili z powodu pandemii” – podkreśla dyrektor festiwalu, Marcin Zawada. Ale to nie jedyny jubileusz. Festiwal zwieńczy benefis Joanny Kasperek. Jubilatka przypomni swój monodram „Zośka Wariatka”, za który została uhonorowana I nagrodą na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

W ramach festiwalowych imprez towarzyszących odbędą się także warsztaty teatralno-psychologiczne „Sztukateria – drama i dres”. Dotrzeć do głębokich źródeł emocji pomogą aktorka Joanna Kasperek i psychoterapeutka Justyna Rutkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie