Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Park Technologiczny ma 15 lat. W czwartek świętowano ten jubileusz. Zobacz zdjęcia z uroczystości

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Inkubatory, laboratoria, hale produkcyjne, biura i około 2500 tysiąca firm, które otrzymały wsparcie na etapie powstawania albo rozwoju. Za tym Kielecki Park Technologiczny, który świętuje 15 - lecie istnienia.

Laurka od przedszkolaków dla pracowników Kieleckiego Parku Technologicznego

Czwartkowa uroczystość rozpoczęła się od wzruszającego dla wszystkich wręczenia laurek przygotowanych przez dzieci z przedszkola ZYGZAK, który znajduje się na terenie Kieleckiego Parku Technologicznego. Mogą z niego korzystać dzieci pracowników instytucji oraz firm działających na jego terenie.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Kielecki Park Technologiczny zaczynał w starej, nieogrzewanej kamienicy

W bardziej oficjalnej części dyrektorka Kieleckiego Parku Technologicznego, Justyna Lichosik przypomniała, że pomysł stworzenia Parku pojawił się w 2006 roku a w 2008 roku ulokowano go w starej, nieogrzewanej kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 6.
W 2011 roku otworzono pierwszy inkubator czyli gmach Orange przy ulicy Olszewskiego. Obecnie KPT dysponuje 7 budynkami w których znajdują się laboratoria, hale produkcyjne magazyny, biura. Pomieszczenia są wynajmowane firmom, które stawiają pierwsze kroki w biznesie albo chcą się rozwijać się i potrzebują różnorodnego wsparcia. Powstało też Energetyczne Centrum Nauki, gdzie dzieci, młodzież ale także dorośli mogą zobaczyć jaką rolę w życiu pełni energia.

- Kielecki Park Technologiczny to nie tylko mury ale zespół wsparcia i pomocy dla młodych firm, aby mogły się rozwijać – dodała Justyna Lichosik.

Kilka tysięcy firm otrzymało pomoc od Kieleckiego Parku Technologicznego, powstała tętniąca życiem dzielnica

Wciągu 15 lat przez Kielecki Park Technologiczny przewinęło się 2500 tysiąca firm, które otrzymały wsparcie i pomoc w założeniu
czy rozwoju w różnej formie. - Wiele z nich zaczynało w piwnicy, a teraz mają własne obiekty, zatrudniają po kilkaset osób i jesteśmy z nich dumni – dodał Dominik Kraska, zastępca dyrektora Kieleckiego Parku Technologicznego.

- My też zaczynaliśmy od niczego a dzisiaj dysponujemy potężnym obszarem gospodarczym o powierzchni 30 tysięcy metrów kwadratowych dla przedsiębiorców, tych początkujących w inkubatorach oraz dojrzałych w strefie Centrum Technologicznego – przyznał Dominik Kraska. - Udało się uzbroić 17 hektarów terenów inwestycyjnych i nasi lokatorzy budują tam już własne firmy. Inwestycje doprowadziły do zmiany tej dzielnicy. Gdyby nie fundusze europejskie to dalej w tej części miasta wiałoby grozą, byłaby smutna i szara, a mamy tętniący życiem obszar miejski.

Miliony dla Kieleckiego Parku Technologicznego z Unii Europejskiej

Kielecki Park Technologiczny zdobył wciągu 15 lat 220 mln złotych z zewnętrznych funduszy na budowę obiektów.

- Przedsiębiorcy zgłaszają ciągle potrzeby nowej przestrzeni biurowej. Naszą odpowiedzią jest budowa inkubatora California. Chcemy zaprosić do niego nie tylko startupowców ale także dojrzały przedsiębiorców, którzy chcieliby zainwestować w tym obiekcie. To będzie przestrzeń dla wszystkich, którzy będą tworzyć nowoczesne miejsca pracy dla kielczan – dodał.

California ma kosztować 140 milionów złotych. Kielecki Park Technologiczny czeka na możliwość pozyskania funduszy z Unii Europejskiej na realizację tej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie