Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki Teatr Tańca zaprasza na premiery oparte na fragmentach Biblii, pobudzające do głębszej refleksji. Zobaczcie film

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Wideo
od 16 lat
Już w piątek, 25 marca i w sobotę, 2 kwietnia miłośnicy tańca będą mogli obejrzeć dwie w premiery na scenie Kieleckiego Teatru Tańca. Poruszają one istotne tematy związane z zasadami i wartościami, jakimi kieruje się człowiek w życiu, istnieniem dobra i zła, grzechów, jakie popełniamy oraz drogi, którą podążamy. Skłaniają do refleksji czy żyjemy w sposób uczciwy i do podjęcia decyzji, o zmianie na lepsze.

Tancerze zapraszają

- 25 marca o godz. 19 wieczór taneczny Epifanie będzie składał się z dwóch spektakli tanecznych opartych na księgach ze Starego i Nowego Testamentu – mówi Elżbieta Pańtak, dyrektor Kieleckiego Teatru Tańca. -Widzowie będą mogli obejrzeć sztukę, która jest wznowieniem pt. "Sen Jakuba" w choreografii Grzegorza Pańtaka oraz „SM. Masochistyczne obrazy ojciec – syn” w choreografii Tobiasza Sebastiana Berga. Kostiumy przygotowała scenografka Barbara Bieńkowska, która pracowała w Anglii i Stanach Zjednoczonych, przedstawia swoje projekty w wielu krajach. Choreograf Tobiasz Sebastian Berg, jednocześnie badacz teatru zaangażowanego społecznie powiedział, że sztuka jest całkowicie współczesna, poprzez taniec pokaże trudne relacje między ojcem i synem w oparciu o opowieść biblijną o synu marnotrawnym z Ewangelii Św. Łukasza. - W wątki wpleciona będzie filozofia Zygmunta Freuda czy teorie psychologiczne – podkreślił choreograf. - Ten spektakl stanowiący jedną z czterech części „Wieczoru Biblijnego” będzie prezentowany podczas 13 Festiwalu Nowe Epifanie, którego organizatorem jest Centrum Myśli Jan Pawła II w Warszawie

Spektakle pobudzają do refleksji

Z kolei w sobotę, 2 kwietnia również o godzinie 19 widzowie są zaproszeni na dwa spektakle zatytułowane "Sodoma i Gomora" z choreografią Kamila Dańkowskiego, który z wykształcenia jest fizykiem i instruktorem tańca oraz „Kain i Abel” w choreografii Aleksandra Staniszewskiego, występującego na scenie od 7 roku życia. – Zobaczymy taneczne, pełne pasji, wciągające obrazy poświęcone dylematom moralnym człowieka – relacjonował Grzegorz Pańtak, wicedyrektor Teatru. - Dziś życie staje się coraz trudniejsze, a grzechem jest nie tylko rozpusta, ale też materializm, chciwość czy pycha. Sztuka oparta jest o fragmenty Księgi Rodzaju. Wszyscy zaproszeni do udziału w spektaklach twórcy podziękowali za możliwość współpracy z kieleckimi tancerzami, którzy są świetnie wyszkoleni technicznie, pełni zaangażowania i pasji. Próby do spektakli trwały 3 miesiące. Kielecki Teatr Tańca liczy obecnie 23 tancerzy.

Elżbieta Pańtak poinformowała, że spektakle wpisują się w okres zmartwychwstania Jezusa, Wielkanocy, a Grzegorz Pańtak dodał, że w przestrzeni sztuki zawsze jest miejsce na poważniejszą dyskusję, na refleksję nad tym czy świat powstał w wyniku ewolucji, czy został stworzony przez Boga i jakimi wartościami powinniśmy się kierować, żeby móc czuć się szczęśliwym.

Spektakle zobaczymy w siedzibie Kieleckiego Teatru Tańca przy placu Moniuszki 2B.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie