MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kielecki uniwersytet objął patronatem liceum „Chreptowicza” w Ostrowcu

SLA
Dyrektor liceum Sławomir Miszczuk (tyłem) podpisał umowę z profesorem Januszem Detką.
Dyrektor liceum Sławomir Miszczuk (tyłem) podpisał umowę z profesorem Januszem Detką.
Od przyszłego roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym numer II imienia Joachima Chreptowicza działać będzie humanistyczno - lingwistyczna klasa uniwersytecka z elementami dwujęzyczności. Patronat nad nią objął Uniwersytety Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dyrektor ostrowieckiego „Chreptowicza” Sławomir Miszczuk, podpisał już umowę patronacką o współpracy dydaktycznej z profesorem Januszem Detką, dziekanem Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- Uzgodniliśmy, że Instytut Filologii Polskiej, Instytut Filologii Obcych oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, obejmuje patronatem naukowym klasę uniwersytecką, którą chcemy utworzyć w naszym liceum – mówi Sławomir Miszczuk. - Czas patronatu jest nieograniczony. To kolejny pomysł na to, by umożliwić naszym uczniom jak najlepszy start w dorosłość.

Kielecka uczelnia zobowiązała się między innymi do współpracy służącej rozwojowi edukacji humanistycznej i lingwistycznej, oceny merytorycznej efektów.

Umożliwi także uczniom uczestnictwa w wybranych zajęciach, konwersatoriach, wykładach, a także w prowadzonych na uniwersytecie projektach naukowych.

- Mamy nadzieję, że to umożliwi uczniom przygotowanie do matury w zakresie rozszerzonym z języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, wybranych języków obcych - dodaje Sławomir Miszczuk. - Będę mieli możliwość kształcenia sztuki pisania tekstów realizujących różne konwencje gatunkowe i stylistyczne, rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji różnorodnych tekstów, realizację zainteresowań dziennikarskich, kulturoznawczych, filmoznawczych, teatrologicznych pod nadzorem nauczycieli akademickich. Zostaną bardzo dobrze przygotowani do podjęcia studiów na kierunkach filologicznych, historycznym, prawniczym, dziennikarskim, kulturoznawczym, filmoznawczym, psychologii, pedagogice, socjologii.

Wydawany będzie też między innymi szkolny periodyk,a teksty przygotowane przez młodzież mają być konsultowane z poetami i pisarzami.

- Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że w klasie uniwersyteckiej niektóre lekcje będą się odbywać w formie dwujęzycznej – podkreśla wicedyrektor Piotr Pobiega. – Elementy dwujęzyczności będą polegać na tym, że regularnie zajęcia z przedmiotu objętego nową formą nauczania będą prowadzone w całości w języku angielskim lub z wykorzystaniem słownictwa obcego, ale związanego z konkretnym zagadnieniem. Przewidziane są też dodatkowe zajęcia z wybranych przedmiotów realizowanych w dwujęzycznym programie. Dzięki temu stwarzamy uczniom większe możliwości opanowania typowego dla konkretnej dziedziny słownictwa oraz sprawnego posługiwania się językiem angielskim.

Tego typu zajęcia na pewno uatrakcyjnią ofertę szkoły w przyszłym roku szkolnym.

To ważne szczególnie w czasie pogłębiającego się niżu demograficznego, w którego obliczu stają szkoły ponadgimnazjalne nie tylko w powiecie ostrowieckim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie