Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie kino FENOMEN zaprasza na premiery „Najmro. Kocha. Kradnie. Szanuje” i „Gunda” (WIDEO, ZDJĘCIA)

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Kino FENOMEN przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach zaprasza na komedię „Najmro. Kocha. Kradnie. Szanuje”, film przyrodniczo-dokumentalny „Gunda”, animację „Raya i ostatni smok”, dramaty „Aida” i „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”, komediodramat „Na rauszu”. Zobacz program kina od piątku, 1 października, do środy, 6 października

„Najmro. Kocha. Kradnie. Szanuje” Polska, dozwolony od lat 15, komedia/akcja, piątek i poniedziałek – godziny 16, 20, sobota i niedziela – godziny 18, 20. Komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, legendarnego celebryty półświatka, który ośmieszał władze PRL wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali. Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego brawurowe wyczyny śledziła cała Polska. W filmie wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko jest szare i zakazane. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Tylko czy będzie potrafił? W rolach głównych występują Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Rafał Zawierucha.

„Gunda” Norwegia/USA, dozwolony od lat 12, dokumentalny/przyrodniczy, piątek i poniedziałek – godzina 18, sobota i niedziela – godzina 16. Nie było jeszcze takiego filmu o zwierzętach. „Gunda” jest nakręconym z niespotykaną empatią portretem zwierząt hodowlanych: tytułowej świni i jej młodych, a także krów i kurczaków. Wybitny dokumentalista Wiktor Kossakowski, jak sam o sobie mówi: pierwszy wegetarianin ZSRR, postawił kamerę na wysokości oczu swoich bohaterów. Ta perspektywa pokazuje, bez żadnego dydaktyzmu i pouczania, jak złożone są światy psychiczne zwierząt hodowlanych. Reżyser wybrał powolną obserwację. Zrezygnował z muzyki i koloru, aby nie manipulować zanadto emocjami. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach pozostawia widzowi swobodę interpretacji. Nie sposób jednak po seansie nie pomyśleć o własnym stosunku do hodowli przemysłowej zwierząt i jedzenia mięsa. Film jest kameralnym dokumentem nakręconym z wielkim sercem i otwartą głową. Kossakowski otwiera perspektywę przekraczającego wszelkie granice międzygatunkowego spotkania.

„Raya i ostatni smok” USA, dozwolony od lat 6, dubbing, animowany/przygodowy, niedziela – godziny 11, 14. Przygody samotnej wojowniczki z fantastycznego królestwa Kumandra, która usiłuje odnaleźć ostatniego smoka, aby przywrócić światło i nadzieję w jej podupadłym świecie.

„Aida” Austria/Francja/Holandia/Turcja/Polska, dozwolony od lat 15, dramat, środa – godzina 16. Jasmila Žbanić pokazuje w tym poruszającym dramacie, przeboju festiwalu w Wenecji, jedną z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy – masakrę w Srebrenicy. Główną bohaterką jest tłumaczka Aida (Jasna Duričić) – ktoś między zagubionymi stronami, starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. Klasyczną, męską optykę wojny zastępuje nieoczywiste spojrzenie kobiet – głównej protagonistki oraz urodzonej w Sarajewie bośniackiej reżyserki. To film, który zostaje mocno w głowie, porusza do żywego, rozszarpuje serca widzów. Ale robi to nie na zasadzie terapii wstrząsowej, lecz subtelnie, dzięki przemyślanej konstrukcji, rewelacyjnej reżyserii i genialnego montażu Jarosława Kamińskiego.

„Na rauszu” Dania, dozwolony od lat 15, dramat/komedia, środa – godzina 18. Film opowiada historię grupy przyjaciół, nauczycieli szkoły średniej, zainspirowanych teorią, że skromna dawka alkoholu pozwala otworzyć się na świat i lepiej w nim funkcjonować. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy.

„Człowiek, który sprzedał swoją skórę” Belgia/Francja/Niemcy/Szwajcaria, dozwolony od lat 15, dramat, środa – godzina 20. Z ogarniętej wojną Syrii Sam Ali ucieka do Libanu. Jego celem jest Paryż, chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowane jego marzenie – wiza Schengen. Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? W rolach głównych występują Monica Belluci, Dea Liane, Yahya Manhayni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie