Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie liceum z prestiżowym tytułem Szkoły Dialogu

Luiza BURAS-SOKÓŁ
Uczestnicy Szkoły Dialogu - uczniowie i nauczyciele z XI Liceum Ogólnokształcącego imienia  Gałczyńskiego w Kielcach.
Uczestnicy Szkoły Dialogu - uczniowie i nauczyciele z XI Liceum Ogólnokształcącego imienia Gałczyńskiego w Kielcach. archiwum
Kieleckie liceum imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego otrzymało prestiżowy tytuł Szkoły Dialogu. Pokonało szkoły z całej Polski.

Jak ważne jest poznawanie dziedzictwa żydowskiego i w jaki sposób można je promować w takim mieście, jak Kielce wiedzą uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego, którzy brali udział w projekcie organizowanym przez Forum Dialogu Między Narodami.

Dzięki swojemu zaangażowaniu pokonali szkoły z całej Polski i zdobyli wyróżnienie w konkursie. Prestiżowym tytułem Szkoły Dialogu może pochwalić się tylko kilkadziesiąt placówek w kraju. Liceum imienia Gałczyńskiego jest jedyną taką szkołą w Kielcach. Już od kilku lat gości w swoich progach młodzież z Izraela.

MŁODZIEŻ CHCE

- Od 2007 roku przyjeżdżają do nas uczniowie z Izraela. Przygotowujemy naszych wychowanków do tych wizyt, prezentując im elementy historii i kultury żydowskiej. A na początku 2011 roku zakwalifikowaliśmy się do projektu "Szkoła Dialogu" organizowanego przez fundację Forum Dialogu Między Narodami - mówi Dorota Batóg, nauczyciel historii w XI Liceum. Dzięki temu kielecka młodzież brała udział w warsztatach prowadzonych przez trenerki z fundacji, a zwieńczeniem akcji miał być samodzielnie wykonany projekt - plan wycieczki po Kielcach śladami kieleckiej przedwojennej społeczności żydowskiej.

POKAZAĆ HISTORIĘ

- Uczniowie opracowali program wycieczki, podczas której byli przewodnikami. Pokazywali miejsca, jakie warto zobaczyć będąc w Kielcach, na przykład cmentarz żydowski, Dom Modlitwy Zagajskich przy ulicy Słowackiego czy pomnik Menora - wylicza Dorota Batóg, która wraz z inną nauczycielką, Elżbietą Pachowicz koordynowała uczniowski projekt. Młodzi ludzie nie unikali także trudnych tematów odwiedzając kamienicę przy Plantach 7, gdzie w 1946 roku doszło do krwawego pogromu, w którym zginęło ponad 40 osób pochodzenia żydowskiego.

Sprawozdanie z wycieczki wzbogacone prezentacją filmową zdaniem jury konkursu zasłużyło na wyróżnienie, a kieleccy licealiści zdobyli dla swej szkoły tytuł Szkoły Dialogu.

Ze swoich podopiecznych dumna jest dyrektor XI Liceum Mirosława Banak. - Jest to bardzo dobry sposób na zainteresowanie uczniów historią. Nie muszą oni obcować z nie zawsze ciekawym podręcznikiem, ale poznają ludzi, miejsca, zdarzenia. W ten sposób uczą się tolerancji i poszanowania dla innych, a służy to obydwu stronom - cieszy się dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie