MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie regionalizmy trafią do słowniczka! Zagłosuj na najpopularniejsze

Ewa Łukomska
Do udziału w ankiecie, która pomoże wyłonić najpopularniejsze kieleckie słowa i wyrażenia, zaprasza Aleksandra Banaś, koordynatorka projektu z ramienia Instytutu Dizajnu.
Do udziału w ankiecie, która pomoże wyłonić najpopularniejsze kieleckie słowa i wyrażenia, zaprasza Aleksandra Banaś, koordynatorka projektu z ramienia Instytutu Dizajnu. Dawid Łukasik
Bazary, guguła, strugaczka, cherlać, telepać i frygać. Te, i wiele innych słów, to typowe dla Świętokrzyskiego regionalizmy, które niebawem mają szansę znaleźć się w "Ilustrowanym słowniczku kielczanina". Zgodnie z planem, już w lipcu tego roku, trafi on do przewodnika "Niemapa". Nad jego kielecką edycją pracuje Instytut Dizajnu.

ZOBACZ:
Kobieta wypadła z drogi i uderzyła w drzewo. Śmiertelny wypadek w Jeleniej Górze

Dostawca: x-news

Na to, jakie wyrażenia trafią do publikacji, wpływ może mieć każdy. Słowa wybierane są w formie ankiety dostępnej online, za pomocą której odbywa się głosowanie na najbardziej charakterystyczne dla mieszkańców naszej okolicy zwroty. Można ją znaleźć na fanpage'u Instytutu Dizajnu na Facebooku oraz na profilu "Niemapy". Dodatkowo, internauci mogą dołączać do listy własne propozycje regionalizmów, które ich zdaniem są popularne w Świętokrzyskiem.

ZAGŁOSUJ na najpopularniejsze wyrażenia

- Podobne przewodniki stworzono już w kilku innych miastach w Polsce. Zdecydowaliśmy się na współpracę ze studiem "Niemapa", ponieważ zobaczyliśmy w tym projekcie potencjał. Publikacja z pewnością zainteresuje dzieci, rodziny, turystów, którzy chcą aktywnie spędzić czas, właśnie dzięki ilustrowanemu przewodnikowi "Niemapa" - mówi koordynatorka przedsięwzięcia z ramienia Instytutu Dizajnu, Aleksandra Banaś, dodając: - Słów w ankiecie na razie jest około 30. Zostały wyłonione poprzez rozmowy z mieszkańcami oraz autorytetami językowymi z regionu. Proces wyboru nowych słów wciąż trwa.

"Niemapa" to seria niecodziennych przewodników po polskich miastach, skierowanych przede wszystkim do dzieci. Do tej pory wydano ich już 7. To ilustrowane zbiory informacji o miastach takich jak Poznań, Wrocław, Gdynia, Lublin, Rzeszów, Łódź oraz o województwie łódzkim.

Co na temat słowniczka regionalizmów mówią autorytety w dziedzinie językoznawstwa? Zdaniem profesora Stanisława Cygana z Uniwersytetu imienia Jana Kochanowskiego w Kielcach, pomysł jest trafiony.
- O języku mieszkańców naszego miasta wiemy dość niewiele. W dotyczących go badaniach jest wielka luka, która z pewnością wymaga wypełnienia. Wciąż myślimy o projekcie, który pomógłby nam lepiej poznać kielecką mowę - mówi profesor Stanisław Cygan, dodając: - Idea bardzo mi się spodobała. Przewodniki dla dzieci połączone z listą językowych osobliwości z pewnością zaciekawią odbiorców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie