MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kieleckie uczelnie kończą rekrutację. Zobacz ilu przyjęli studentów

Mateusz Kołodziej
Trzy największe uczelnie wyższe w naszym regionie kończą rekrutację na rok akademicki 2016/2017. Według danych, studentów drastycznie ubywa Politechnice Świętokrzyskiej. Zyskują natomiast Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach.

ZOBACZ TAKŻE:
Brama wjazdowa przygniotła 2-letniego chłopca. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Katowicach

(Dostawca: x-news)

Politechnika ma problem
O ponad 300 studentów mniej niż przed rokiem rozpocznie studia stacjonarne na Politechnice Świętokrzyskiej. Władze uczelni potwierdzają, że jest problem.

W pierwszym etapie rekrutacji na studia stacjonarne uczelnia przyjęła 1030 osób. Potem była jednak rekrutacja dodatkowa. W systemie internetowym zgłosiło się 255 osób. Do 30 września osoby te, które są zainteresowane studiowaniem muszą potwierdzić chęć nauki i złożyć odpowiednie dokumenty. Wtedy też poznamy ostateczną liczbę studentów, którzy rozpoczną studia stacjonarne. Już teraz jednak wiadomo, że nowych studentów kierunków technicznych na Politechnice będzie dużo mniej, niż przed rokiem. Wtedy przyjęto bowiem 1613 osób, a w tym maksymalnie będzie to 1285. – Zamierzamy przeprowadzić rozpoznanie rynku, które pomoże nam odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Możemy się tłumaczyć niżem demograficznym, bo rzeczywiście mniej osób zdaje maturę, ale wydaje mi się, że musimy młodych ludzi bardziej przekonywać, że studiowanie kierunków technicznych ma przyszłość. Na tym polu jest bardzo dużo do zrobienia i my mamy zamiar to zrobić – mówi Prorektor do spraw Studenckich i Dydaktyki Politechniki Świętokrzyskiej, Artur Maciąg.

Lepiej wygląda sytuacja ze studiami niestacjonarnymi (rekrutacja wciąż trwa i zakończy się 25 września). W 2015 roku na tego typu studia przyjęto 366 osób. W tym roku, podczas podstawowej rekrutacji przyjęto 213 osób, natomiast w drugim etapie rekrutacji zapisało się póki co 81 osób.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, to studenci wciąż najchętniej wybierają Informatykę i budownictwo. Na ten pierwszy kierunek przyjęto jak na razie (nie licząc rekrutacji dodatkowej) 237 osób, a na budownictwo 151.

Udana rekrutacja na Uniwersytecie
2 767 osób zostało przyjętych na Uniwersytet Jana Kochanowskiego podczas tegorocznej rekrutacji (w tym 403 osoby na studia niestacjonarne). O jedno miejsce na kieleckiej uczelni ubiegało się aż czterech kandydatów. – Ostateczne dane znane będą po 27 września, gdyż do tego dnia dokumenty mogą składać osoby, które brały dział w rekrutacji uzupełniającej - mówi Piotr Burda, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Już teraz tegoroczne statystyki rekrutacji są jednak lepsze niż ubiegłoroczne. – O miejsce na naszej uczelni starało się 9 230 osób, o dwieście więcej niż rok temu. Przyjęliśmy 2767 osób, o 13 więcej niż przed rokiem i ta różnica jeszcze się zwiększy - mówi Burda. Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zdecydował o przedłużeniu rekrutacji w piotrkowskiej filli Uniwersytetu, a także na kierunkach w Kielcach, między innymi na historii. Brakuje chętnych na politologię i ten kierunek prawdopodobnie nie ruszy. – Prawdopodobnie potencjalni kandydaci na politologię wybrali naszą nową propozycję, stosunki międzynarodowe – mówi rzecznik.

W tym roku naukę na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego rozpocznie rekordowa liczba obcokrajowców. Wśród 350 zagranicznych studentów przeważają Ukraińcy. Elitarną grupę stanowić będą studenci medycyny w języku angielskim. Studia na profilu English Division rozpocznie trzydziestoosobowa grupa. Uczelni udało się znaleźć chętnych na te studia.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego przestaje być uczelnią regionalną. Pośród przyjętych na pierwszy rok studiów 57 procent stanowią mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Dwa lata temu tylko co czwarty student kieleckiej uczelni pochodził spoza regionu świętokrzyskiego.

W tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszył się kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce ubiegały się 42,3 osoby, następnie kosmetologia (6,4 kandydata na jedno miejsce) i fizjoterapia (6,3). Kolejne miejsca zajmują: kryminologia stosowana (6,2), finanse i rachunkowość (3,8), położnictwo (3,6), pielęgniarstwo (3,6), psychologia (3,4), filologia angielska (3,4), biotechnologia (3,2).

Wyższa Szkoła Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego wciąż rekrutuje
Rekrutacja wciąż trwa na Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych imienia profesora Edwarda Lipińskiego w Kielcach. Zapisy drogą internetową zarówno na studia stacjonarne, jak i niestacjonarne trwają do 30 września. Władze uczelni nie chcą mówić o konkretnych liczbach, mają je przedstawić dopiero na uroczystej inauguracji roku akademickiego 8 października. – Już teraz mogę jednak powiedzieć, że liczba przyjętych studentów będzie minimalnie większa, niż przed rokiem. Cieszy również to, że ten wzrost utrzymuje się od kilku lat – tłumaczy Tomasz Górski, kierownik promocji rekrutacji na uczelni. Dodajmy, że w 2015 roku uczelnia przyjęła około 1300 osób. W tę liczbę wliczone jednak zostały także studia podyplomowe.

Z kierunków medycznych studenci najchętniej wybierają kosmetologię, pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne i fizjoterapię, natomiast z kierunków nie medycznych najpopularniejsze są: bezpieczeństwo wewnętrzne, prawo, zarządzanie i couching, ekonomia oraz administracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie