Kilijańska i Kaczmarski nie zawiedli. Osiem medali w pływaniu na Olimpiadzie Młodzieży

Waldemar FRAŃCZAK
Pięć medali zdobyła Donata Kilijańska a Marcin Kaczmarski trzy na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Dały one KSZO Ostrowiec czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej. To były jedyne medale pływaków ze świętokrzyskiego w tej waznej imprezie.

Od 18 do 20 lipca na pływalni w Oświęcimiu rywalizowali pływacy urodzeni w latach 1994-95, dla których Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży była mistrzostwami Polski na basenie 50-metrowym. Nie zawiedli na niej pływacy KSZO Ostrowiec, którzy zdobyli osiem medali. Czterokrotnie tytuł mistrzyni Polski i jeden wicemistrzyni wywalczyła Donata Kilijańska, a Marcin Kaczmarski dwukrotnie był drugi i raz trzeci.

Donata jako pierwsza kończyła konkurencje 400 metrów stylem dowolnym- 4:18,87, 800 metrów stylem dowolnym- 8:57,83, 200 metrów stylem motylkowym- 2:17,48 i 400 metrów stylem zmiennym- 4:57,53. Srebrny medal wywalczyła na 100 metrów delfinem- 1:03,63. Rezultaty naszej pływaczki na 400 metrów zmiennym i 100 metrów motylkowym to nowe rekordy okręgu seniorek i juniorek 17- i 18-letnich.

Marcin Kaczmarski, nasz aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy Juniorów w Antwerpii, srebrne krążki zdobył na 400 metrów stylem dowolnym- 3:55,31 i 1500 metrów kraulem- 15:39,10. "Brąz" przypadł mu w konkurencji 400 metrów stylem zmiennym- 4:28,43. Na 400 metrów kraulem i 400 metrów Marcin ustanowił nowe rekordy okręgu w kategorii seniorów i juniorów 18-letnich.

Blisko medalu był Kacper Łopaciński z Foki Sandomierz, który zajął czwarte miejsce na 50 metrów stylem dowolnym z rezultatem 23,97. Kacper był także siódmy na 100 metrów kraulem- 52,46. Oba czasy to rekordy okręgu juniorów 17-letnich.

Dobrze też zaprezentował się kielczanin Wojciech Zabojszcz. W finale A 100 metrów stylem motylkowym był piąty w czasie nowego rekordu okręgu seniorów i juniorów 17- i 18-letnich - 56,54. Zawodnik Korony-Swim ustanowił także rekordy okręgu juniorów 17- i 18-letnich na 50 metrów delfinem- 25,80. Czas ten dał mu siódme miejsce.

Dwie szóste lokaty zajęła Sonia Wołoszyn z KSZO Ostrowiec - w konkurencji 200 metrów stylem dowolnym- 2:09,75 oraz 800 metrów stylem dowolnym- 9:20,78, natomiast na 400 metrów kraulem z czasem 4:33,44 była siódma.

W finale A 100 metrów stylem motylkowym płynął Roger Kurant z KSZO Ostrowiec, który ukończył konkurencję na szóstym miejscu z czasem 56,94.

O rekord okręgu seniorów i juniorów 18-letnich postarała się nasza sztafeta mężczyzn. Patryk Szczechura, Łukasz Rogoziński, Roger Kurant i Marcin Kaczmarski - wszyscy z KSZO Ostrowiec pokonali dystans 4x200 metrów stylem dowolnym w czasie 7:59,03.

Medale Donaty i Marcina dały KSZO Ostrowiec czwarte miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw.