Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilka dodatków węglowych na jeden dom? Okazuje się, że to nie tylko możliwe, ale i legalne. Zobacz szczegóły

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
3000 złotych dla każdego gospodarstwa domowego, które wykorzystuje węgiel do ogrzewania – taką pomoc w związku z wysokimi cenami surowca przygotował rząd. Jak się okazuje, przepisy skonstruowano tak, że w prosty sposób na jeden piec można otrzymać dwa lub więcej dodatków. O szczegółach mówi Edyta Ciesielska, kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Dwa dodatki węglowe na jeden dom? Okazuje się, że to nie tylko możliwe, ale i legalne

Każda rodzina ma prawo skorzystać z dodatku węglowego, nawet jeżeli współdzieli kocioł z inną rodziną - tak wynika z interpretacji ustawy o dodatku. W związku z olbrzymią ilością zapytań naszych czytelników dotyczących tej kwestii poprosiliśmy o jej wyjaśnienie kierownika Działu Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, Edytę Ciesielską.

Dodatek węglowy przysługuje dla osoby z każdego gospodarstwa domowego. Zgodnie z definicją zawartą w ustawie, gospodarstwo domowe tworzą osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, prowadzące wspólne gospodarstwo domowe i wspólnie zamieszkujące. Jeżeli więc pod jednym adresem zamieszkują osoby, które prowadzą dwa oddzielne gospodarstwa domowe to każde z tych gospodarstw domowych może ubiegać się o przyznanie dodatku domowego

- wyjaśnia Edyta Ciesielska zaznaczając jednak, że we wniosku musi być określony stan faktyczny i składamy oświadczenie pod odpowiedzialnością karną.

Dodatek węglowy - kto dostanie pieniądze?

Zgodnie z ustawą dodatek węglowy przysługiwał będzie gospodarstwu domowemu, w przypadku którego głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 procent węgla kamiennego.

Zgodnie z przyjętymi przepisami wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada bieżącego roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 30 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie