Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt sandomierskich rodzin ubiega się o zasiłki do 300 tysięcy złotych

Małgorzata PŁAZA /MLE/
O zasiłek do 300 tysięcy złotych mogą ubiegać się osoby, które w wyniku powodzi straciły domy i posiadają decyzję Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o nakazie rozbiórki zniszczonego budynku. Na zdjęciu drewniany dom w Koćmierzowie, zaraz przy uszkodzonym wale.
O zasiłek do 300 tysięcy złotych mogą ubiegać się osoby, które w wyniku powodzi straciły domy i posiadają decyzję Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o nakazie rozbiórki zniszczonego budynku. Na zdjęciu drewniany dom w Koćmierzowie, zaraz przy uszkodzonym wale. Michał Leszczyński
78 sandomierskich rodzin chce odbudować domy zniszczone przez powódź w innym, niezagrożonym kataklizmem miejscu. Tyle wniosków o wypłatę zasiłku do 300 tysięcy złotych wpłynęło do Ośrodka Pomocy Społecznej.

O zasiłek do 300 tysięcy złotych, zgodnie z decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, mogą ubiegać się osoby, które między innymi w wyniku powodzi straciły domy i posiadają decyzję Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o nakazie rozbiórki zniszczonego budynku. Zasiłek zostanie przyznany po oszacowaniu strat.

Drugim warunkiem jest to, że nowy dom musi powstać na terenie bezpiecznym, w tym wypadku niezalewowym.
- Intencją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest nie tylko wspieranie poszkodowanych, ale również zachęcanie ich do przenoszenia się w bezpieczne, niezagrożone powodzią miejsce - wyjaśniała Małgorzata Woźniak, rzeczniczka ministerstwa.

WYPŁATĄ ZAJMĄ SIĘ OŚRODKI POMOCY

Wypłatą zasiłków, podobnie jak tych do 20 i 100 tysięcy złotych, zajmą się ośrodki pomocy społecznej. Przyznanie pieniędzy również w tym wypadku nie jest uzależnione od kryterium dochodowego.
Pieniądze będą wypłacane w ratach, pierwsza wyniesie do 30 procent kosztów budowy. Terminy rozliczania będą ustalane indywidualnie z osobą poszkodowaną. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie określiło również granicznego terminu składania wniosków.

NA RAZIE BEZ DECYZJI

W Sandomierzu spośród prawie 850 domów zniszczonych przez powódź, do rozbiórki zakwalifikowanych zostało około stu. Gotowość odbudowania domu w innym miejscu wyraziło 78 mieszkańców.
Do tej pory, informuje Jolanta Gawron z Ośrodka Pomocy Społecznej w Sandomierzu, instytucja nie wydała żadnej decyzji w tej sprawie, ponieważ zgodnie z pismem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 24 września, pomoc może być przyznana dopiero po oszacowaniu szkód przez rzeczoznawcę. Ośrodek do tej chwili nie otrzymał protokołów z szacowania szkód.

- Trzeba zamawiać opinię rzeczoznawców, którzy wycenią wartości rozebranego domu - wyjaśnia burmistrz Sandomierza Jerzy Borowski.
Zadanie jest trudne, ale możliwe do wykonania, opiera się na dokumentacji komisji, która podejmowała decyzje o rozbiórce domów.

ZA WYSOKIE CENY DZIAŁEK

O wysokości kwoty decyduje powierzchnia zniszczonego budynku, nie można ona jednak przekroczyć 3 tysięcy złotych za metr kwadratowy.
- Większość budynków przeznaczonych do rozbiórki to drewniane, niewielkie domy. Ich wartość nie przekracza 150 tysięcy złotych - mówi burmistrz.
Barierą mogą być bardzo wysokie ceny działek w lewobrzeżnej części miasta. Sięgają w tej chwili nawet 20 tysięcy złotych za ar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie