Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkuset mundurowych na ulicach – w Skarżysku-Kamiennej odbyły się wojewódzkie obchody upamiętnienia wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Paweł Wełpa
Paweł Wełpa
Skarżysko-Kamienna było gospodarzem tegorocznych wojewódzkich obchodów 80. rocznicy 1 września 1939 roku. W kilku punktach miasta odbyły się uroczystości, a ulicami przemaszerowali strażacy i policjanci i wojskowi, w tym kilkuset żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyły się na skwerze przed urzędem miasta pod pomnikiem Władysława Sikorskiego. W asyście mundurowych przemawiali wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Skarżyska Konrad Krönig oraz naczelnik Delegatury IPN w Kielcach Dorota Koczwańska-Kalita.

– Dzięki bohaterom wojny dziś możemy żyć w prawdziwie niepodległym kraju, kraju prężnie rozwijającym się i liczącym się na arenie międzynarodowej. Dziś będziemy modlić się za to, aby już nigdy nie było wojny – powiedziała wojewoda.

Konrad Krönig dziękował za wyznaczenia Skarżyska jako gospodarza uroczystości. – Głęboko wierzę, że dzisiejsze uroczystości staną się okazją do zatrzymania w codziennym pędzie i skłonią do chwili emocji. Chwała bohaterom tamtych dni, chwała żołnierzom, chwała wszystkim, którzy oddali życie w tamtych dniach – powiedział prezydent.

Ze skweru przy urzędzie uczestnicy w pochodzie przeszli do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie kontynuowano uroczystości. Odbyła się msza święta, ale wcześniej dla uczestników wystąpił chór z Parafia Garnizonowe pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kielcach z udziałem solistów Jana Kierdelewicza i Andrzeja Wiśniewskiego z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

W Ostrej Bramie do zebranych zwrócił się marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, który podkreślił ofiarą, jaką poniosło w czasie wojny Skarżysko-Kamienna, jego rodzinne miasto. – Skarżysko w tym czasie ucierpiało bardzo. Skarżysko z każdej strony, jak koroną cierniową, otoczone jest miejscami pamięci, mogiłami, cmentarzami i pomnikami – mówił, wymieniając mogiły na borze, Brzasku czy cmentarz partyzancki na Skarbowej Górze.

W uroczystościach wzięli udział kombatanci, w tym członkowie Stowarzyszenia Pamięci Narodowej „Czwartak” – Janusz Sermanowicz, Bogdan Eubich, Jerzy Zawadzki, Józef Lużyński i Janusz Siwek, a także weterani misji pokojowych ONZ.

Po mszy odbył się podniosły apel pamięci zakończony salwą honorową, a na zakończenie uczestnicy złożyli wiązanki pod tablicą pamięci ofiar katyńskich.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie