Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasztor w Koprzywnicy otrzyma 7 milionów złotych na rewitalizację

Lidia Cichocka
Zastrzeżenia do projektu remontu i odbudowy romańskiego klasztoru - pieniądze na jego realizację miały pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego, miał wojewódzki konserwator zabytków Janusz Cedro.

Najwięcej kontrowersji budził pomysł odbudowy zniszczonego skrzydła pocysterskiego klasztoru. W tym miejscu w przyszłości miałyby się znaleźć m.in. pokoje dla turystów.

Istniało niebezpieczeństwo, że jeśli konserwatorzy nie zgodzą się na zmiany zaproponowane w projekcie, to fundusze unijne trzeba będzie zwrócić.

- Odpowiedź jaką komisja udzieliła na pytanie czy można zrekonstruować skrzydło klasztoru brzmi: nie - mówi Cedro.- Nie możemy rekonstruować czegoś, jeśli nie wiemy jak to wyglądało. Można natomiast zbudować nowe skrzydło na ośrodek rekreacyjno-pielgrzymkowy.

Rada zaproponowała także odtworzenie przy pomocy elementów architektonicznych kolejnego skrzydła by uwidocznić zarys całego wirydarza i krużganków.

Sprawa Koprzywnicy to nie pierwszy spór między konserwatorem a przedstawicielami samorządu, którzy chcą rewitalizować zabytki. Główna komisja konserwatorska decydowała już o zmianach, jakie można przeprowadzić na zamku w Krzyżtoporze nie zgadzając się na jego odbudowę. - W Krzyżtoporze najważniejsza jest jego autentyczność. Ten zabytek jest wpisany do rejestru jako trwała ruina i taką trzeba zachować - wyjaśnia Cedro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie