Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimontów będzie miastem. Już od 1 stycznia 2020 roku?

sw
Dobrze zachowana synagoga w Klimontowie. Przed laty około połowy mieszkańców stanowiła ludność żydowska.
Dobrze zachowana synagoga w Klimontowie. Przed laty około połowy mieszkańców stanowiła ludność żydowska. archiwum
Klimontów może już za pół roku być miastem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że obecnie trwa analiza wszystkich wniosków. Oprócz Klimontowa dotyczy jeszcze czterech miejscowości w Polsce.

Ostateczną decyzję w sprawie proponowanych zmian w podziale terytorialnym państwa podejmie Rada Ministrów. Standardowo wchodzą one w życie 1 stycznia 2020. Jeśli ministerstwo będzie na "tak" - podobna decyzja Rady Ministrów jest raczej formalnością. W przypadku Klimontowa sprawa wydaje się być przesądzona i 1 stycznia 2020 roku znów miejscowość w powiecie sandomierskim stanie się miastem.

Klimontów posiadał prawa miejskie w latach 1604-1870. Miasto założył na mocy królewskiego przywileju Jan Zbigniew Ossoliński 2 stycznia 1604 roku. W 1611 roku miasto otrzymało przywilej na trzy jarmarki w roku oraz dwa targi w tygodniu. W 1613, w Klimontowie wzniesiono klasztor dominikanów, a w latach 1643–1646 kolegiatę z fundacji Jerzego Ossolińskiego. Miasto było ośrodkiem dóbr złożonych z 9 folwarków.

W 1663 roku Klimontów miał 24 domy i 530 mieszkańców (w tym 129 Żydów). W 1827 roku było tu 118 domów i 1314 mieszkańców. Miejscowa ludność poza rolnictwem zajmowała się wyrobem sukna. W drugiej połowie XVIII wieku powstała tu manufaktura sukiennicza. Klimontów utracił prawa miejskie w 1870 roku na mocy ukazu carskiego.

W 1921 osada miała około 6000 mieszkańców, a w 1939 – 4500, w tym ponad połowę Żydów. W czerwcu 1942 Niemcy utworzyli w Klimontowie getto dla ludności żydowskiej z osady i całej okolicy. Po zagładzie ludności żydowskiej, w 1946 liczba mieszkańców Klimontowa zmniejszyła się do 2200. Obecnie mieszka w Klimontowie około 2000 osób.

Przypomnijmy, że ostatnio w naszym województwie pojawiło się wiele miast - aż 10. 1 stycznia 2019: Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów, Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. 1 stycznia 2018 miastami zostały: Wiślica, Łagów i Radoszyce . Obecnie w województwie mamy 43 miasta.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Quiz o Magdzie Gessler. Odpowiadają jej dzieci!

Źródło: Telemagazyn.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie