Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kliniki In vitro od tygodnia w Kielcach

Iza Bednarz
Doktor Tomasz Ziółkowski z kliniki "Gameta” w Kielcach.
Doktor Tomasz Ziółkowski z kliniki "Gameta” w Kielcach. A. Piekarski
Pierwsza w regionie świętokrzyskim poradnia leczenia niepłodności z wykorzystaniem zabiegów zapładniania in vitro działa od tygodnia w Kielcach. Szefem niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej jest doktor Tomasz Ziółkowski, ginekolog z Kielc.

Poradnia jest filią łódzkiej kliniki leczenia niepłodności "Gameta" profesora Jerzego Radwana. Zatrudnia specjalistów ginekologii, endokrynologii, urologii, diabetologii i chorób wewnętrznych z naszego regionu, między innymi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Kielecką "Gametą" kieruje doktor nauk medycznych Tomasz Ziółkowski, który zajmuje się leczeniem niepłodności od wielu lat. Razem z profesorem Andrzejem Szczurowiczem, dr Andrzejem Witczakiem i dr Bogusławem Jarosińskim był twórcą pierwszej poradni leczenia niepłodności w Kielcach, przed 20 laty, działającej przy Szpitalu na Prostej. Współpracował z pierwszą polską kliniką leczenia niepłodności w Białymstoku, prowadził także rodziców pierwszego w Polsce dziecka urodzonego dzięki mikromanipulacji (wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej poza ustrojem kobiety), przez ostatnie sześć lat współpracował z kliniką leczenia niepłodności "Gameta" profesora Jerzego Radwana z Łodzi (profesor Jerzy Radwan jest autorytetem w leczeniu niepłodności, jest emerytowanym Kierownikiem Kliniki Ginekologii i Rozrodczości Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, Kierownikiem Medycznym Centrum Leczenia Niepłodności "Gameta", przewodniczącym Sekcji Andrologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz członkiem Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego).

- O utworzeniu poradni leczenia niepłodności w Kielcach myślałem od dwóch lat. Świętokrzyskie było do tej pory jedynym województwem bez takiej placówki - mówi dr Ziółkowski. - Pary starające się o dzieci z naszego regionu musiały wyjeżdżać do innych województw. Teraz mają całą opiekę, diagnostykę i leczenie na miejscu. Naszymi konsultantami są specjaliści z kliniki profesora Radwana.
Nowo otwarta klinika zajmuje się profilaktyką, poradnictwem, leczeniem zachowawczym i leczeniem inwazyjnym niepłodności żeńskiej i męskiej do zapłodnienia in vitro włącznie. Dysponuje własnym laboratorium mikrobiologicznym, bankiem nasienia i zarodków. Nie posiada natomiast oddziału łóżkowego, pacjentki rodzą w dowolnie wybranym przez siebie szpitalu. Pełny cykl leczenia in vitro (obejmujący badania podstawowe oraz hormonalne, koszt leków hormonalnych, samego zabiegu zapłodnienia i transferu zarodka do macicy) kosztuje około 11 tysięcy złotych. Zapłodnienie in vitro nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Chcemy w przyszłym roku podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na diagnostykę i leczenie niepłodności, a także na diagnostykę prenatalną - mówi dr Ziółkowski.
W nowo otwartej "Gamecie" dokonano w ciągu ostatniego tygodnia trzech zabiegów transferu zarodków.

W województwie świętokrzyskim działa również publiczna poradnia leczenia niepłodności w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka. Placówka ma podpisany kontrakt z NFZ na leczenie niepłodności, przygotowuje pacjentki do zabiegu in vitro (NFZ płaci za diagnostykę i stymulację jajeczkowania w ramach leczenia niepłodności), pacjentka płaci natomiast za biopsję i transfer zarodka, które są przeprowadzane w polsko - hiszpańskiej klinice w Warszawie, z którą Centrum współpracuje. Kosztuje to około 6,5 tys. złotych.

- Są chętni. Miesięcznie w poradni jest leczonych około 30 kobiet, jedna trzecia z nich jest kwalifikowana do zabiegu in vitro. - Ale dopiero po wyczerpaniu innych możliwości - podkreśla dr Marek Wojner, ginekolog i endokrynolog kierujący poradnią odziałem ginekologiczno - endokrynologicznym w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka. Mówi, że nowo otwarta placówka nie jest dla szpitala konkurencją. - To dobrze, że powstają nowe możliwości, pacjentki powinny mieć wybór. Najważniejsze jest jednak, żeby kliniki oferujące zabiegi in vitro były pod nadzorem Akademii Medycznych lub doświadczonych renomowanych klinik, żeby nie było podziemia - uważa. Doktor Wojner dodaje, że Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach również przymierza się do otwarcia laboratorium mikrobiologicznego, w którym będzie można przeprowadzać zabiegi in vitro.
Szacuje się, że co czwarta para w Polsce ma problem z naturalnym poczęciem dziecka. Jeżeli ciąża nie pojawia się po około 12 - 15 miesiącach współżycia, bez stosowania żadnej antykoncepcji, to sygnalizuje kłopoty z płodnością. Z każdym kolejnym rokiem szanse na poczęcie dziecka drogą naturalną maleją. Najczęstszą przyczyną niepłodności małżeńskiej są niedrożne jajowody, zbyt mała ilość lub brak plemników, brak jajeczkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie