MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kobieto, ratuj się!

Iwona ROJEK <a href="mailto:[email protected]" target="_blank" class=menu>[email protected]</a>

W województwie świętokrzyskim każdego roku na raka szyjki macicy umiera 50 kobiet. Mogłyby żyć, gdyby regularnie wykonywały bezbolesne badanie. Jutro rusza kolejna kampania funduszu zdrowia, by je do tego zachęcić.

- Udało nam się pozyskać wspaniałych partnerów, którzy pomogą nam w sfinansowaniu i rozpowszechnieniu ulotek zachęcających kobiety do poddawaniu się badaniom cytologicznym - mówi Beata Ryń, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach. - Zajęliśmy się szczególnie promocją przeciwdziałania rakowi szyjki macicy i rakowi piersi, ponieważ one zbierają w naszym województwie największe śmiertelne żniwo. Nie mamy na tyle pieniędzy, aby wydrukować dostateczną liczbę ulotek, które poinformują na czym polega badanie cytologiczne i jak się do niego trzeba przygotować oraz podadzą adresy gabinetów, do których można się zgłosić. Dlatego cenimy sobie pomoc partnerów, którzy przyszli funduszowi z pomocą - zaznaczyła Beata Ryń.

Zarówno Rafał Barański, szef biura zarządu zakładu energetycznego - Zakładu Energetycznego Okręgu Radomsko Kieleckiego jak i Mariusz Goraj z zarządu biura zobowiązali się nie tylko do sponsorowania części ulotek ale także do kolportowania ich przez inkasentów i umieszczania w biurach obsługi klienta.

- Każdy z mieszkańców dostanie ulotki zdrowotne razem z rachunkami za energię elektryczną - wyjaśniał dyrektor Barański. Z kolei Adam Młodawski, dyrektor Świętokrzyskiego Zakładu Przewozów Regionalnych Polskich Kolei Państwowych obiecał, że postara się o to, aby ulotki były dołączane do każdego zakupionego biletu i rozprowadzane w pociągach. Arkadiusz Chil, specjalista ginekolog, szef wojewódzkiego ośrodka koordynującego program profilaktyki szyjki macicy wyraził nadzieję, że kampania ta zmieni też nastawienie kobiet mieszkających na wsi, bo one badają się najrzadziej. Swoje uznanie dla prowadzonej akcji wyraził prof. Józef Starzewski, konsultant wojewódzki ds. ginekologii onkologicznej.

A fundusz już może pochwalić się lepszymi wynikami. - Odkąd zaczęliśmy promować profilaktykę, liczba kobiet, które zaczęły wykonywać badanie cytologiczne, wzrosła dwukrotnie - mówi rzecznik Beata Ryń.

Będą przypominać

Od września Narodowy Fundusz Zdrowia uruchamia System Informatyczny Monitorowania Profilaktyki Raka Szyjki Macicy i Piersi. Lekarz, który wprowadzi do systemu dane pacjentki, uzyska informacje o tym czy dana osoba kwalifikuje się do badań cytologicznych. Zostanie stworzona baza zbiorcza wyników nieprawidłowych. Pacjentki z takimi wynikami będzie można łatwiej kontrolować i przypominać im o konieczności ponownego badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie