MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolarska grupa ActiveJet chce wkrótce podbić świat. Teraz trenuje na Kielecczyźnie (zdjęcia)

Sławomir Stachura
Grupa kolarska ActiveJet Team podczas prezentacji w hotelu Odyssey. Z prawej dyrektor sportowy Piotr Kosmala, w jasnej koszulce mistrz świata Hiszpan David Muntaner.
Grupa kolarska ActiveJet Team podczas prezentacji w hotelu Odyssey. Z prawej dyrektor sportowy Piotr Kosmala, w jasnej koszulce mistrz świata Hiszpan David Muntaner. Sławomir Stachura
W podkieleckim hotelu Odyssey ClubHotel Wellness&Spa odbyła się w sobotę konferencja prasowa z władzami zawodnikami kolarskiej grupy ActiveJet Team. Plany grupy są bardzo ambitne. - Za kilka lat chcemy przejść do historii i pić szampana na Polach Elizejskich w Paryżu, na mecie Tour de France - mówi Piotr Bieliński, prezes zarządu Action S.A.
Prezentacja grupy kolarskiej Active Jet

Prezentacja grupy kolarskiej Active Jet

Skład grupy ActiveJet na 2014 rok

Skład grupy ActiveJet na 2014 rok

Łukasz Bodnar, Paweł Brylowski, Sławomir Chrzanowski, Konrad Dąbkowski, Jesus Ezquerra (Hiszpania), Paweł Franczak, Mario Gonzales (Hiszpania), Tomasz Mickiewicz, David Muntaner (Hiszpania), Arkadiusz Owsian, Emanuel Piaskowy, Michał Podlaski.

Mająca swoją siedzibę w Gdańsku grupa ActiveJet Team, powołana została do życia w 2014 roku a jej dyrektorem sportowym jest Piotr Kosmala, którego uważa się za prekursora zawodowego kolarstwa w Polsce. Jego wieloletnia znajomość ze znanym miłośnikiem tej dyscypliny biznesmenem Piotrem Bielińskim zaowocowała powołaniem grupy, która w tym sezonie będzie w tak zwanej trzeciej dywizji Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Kolarze, Legia Warszawa i znów kolarze

ActiveJet (lider polskiego rynku zamiennych materiałów eksploatacyjnych do drukarek i producent oświetlenia LED) to marka własna Action S.A, której prezesem i właścicielem jest Baliński. W latach 2003 -2010 firma promowała kolarstwo i miała grupę Action, a od 2011 roku do 31 grudnia 2013 roku była głównym sponsorem piłkarzy Legii Warszawa. Bieliński, jeden z najbogatszych Polaków, od stycznia postanowił wrócić do kolarstwa i mocno zaangażować się w rozwój grupy.

- Przez dwa lata wspieraliśmy najlepszą polską drużynę piłkarską, jaką jest warszawska Legia, ale wracamy do kolarstwa. Plany sportowe mamy już wytyczone. W przyszłym roku chcemy być już w drugiej dywizji i mam nadzieję uda się wystartować w hiszpańskiej Vuelcie, a za kilka lat chcemy pić szampana na Polach Elizejskich w Paryżu, gdzie metę ma Tour de France - mówi prezes Baliński.

Dobrzy znajomi Brożyny

- Plany rzeczywiście są ambitne, gdyż żadna z polskich grup kolarskich nie startowała jeszcze w Tour de France, nigdy też nie startowała we Vuelcie - mówi Tomasz Brożyna z podkieleckich Bielin, jeden z najwybitniejszych polskich kolarzy, który ścigał się we wszystkich największych wyścigach świata reprezentując barwy hiszpańskiej grupy Banesto. Brożyna, sprawujący obecnie funkcję trenera kadry polskich szosowców do lat 23, doskonale zna Piotra Bielińskiego, gdyż po powrocie w Hiszpanii, w latach 2004-2006 ścigał się w barwach jego grupy Intel Action, w której zresztą w 2006 roku zakończył karierę.

- Projekt wygląda ciekawie i rzeczywiście jest duża szansa na to, by ActiveJet Team stał się czołową grupą na świecie. Gwarantem sukcesu może być też osoba Piotrka Kosmali. To on razem z Wojciechem Mrozem w 1995 roku zakładali pierwszą zawodową grupę kolarską pod nazwą Mróz, w której zresztą ścigałem się. Start w przyszłorocznej Vuelcie jest jak najbardziej możliwy, gdyż w grupie jest trzech Hiszpanów, w tym aktualny mistrz świata na torze - David Muntaner. W grupie jest też dwóch moich kadrowiczów do lat 23 - Tomasz Mickiewicz i Arkadiusz Owsian -ocenia Brożyna.

W znakomicie wyposażonym autokarze grupy rozmawiają Tomasz Brożyna (z lewej) i prezes Piotr Bieliński.

(fot. Sławomir Stachura)

Autokar za pół miliona euro

Grupa ActiveJet Team składa się z 12 zawodników, w większości młodych i perspektywicznych, z doświadczonymi Łukaszem Bodnarem i wspomnianym Hiszpanem Davidem Muntanerem, który trzy tygodnie temu ze swoim reprezentacyjnym partnerem Albertem Torresem, wywalczyli tytuł mistrzów świata na torze w konkurencji Madison podczas czempionatu Kolumbii. Starty w największych wyścigach świata to plan na największe sezony, a na razie grupa ma zbudowane solidne podstawy. Zakupiła nowoczesny autokar za ponad pół miliona euro, którym może pochwalić się najwyżej kilka grup na świecie. Duży autokar ale z miejscami tylko dla na 14 osób, jest świetnie wyposażony - ma między innymi trzy prysznice, telewizją satelitarną miejsce do wypoczynku i wszystko co potrzebne w profesjonalnym kolarstwie. Kolarze ActiveJet mają do dyspozycji topowe rowery amerykańskiej firmy Trek, wysokiej klasy stroje Viking Sport i samochody Skoda. Ten koncert samochodowy w 2013 roku po raz dziesiąty był głównym sponsorem Tour de France.

- Stworzyliśmy solidne podstawy i na nich w kolejnych latach będziemy budować grupę, która w ciągu sezonów lat ma się dołączyć do światowej elity. Prowadzimy rozmowy z firmami działającymi na rynku globalnym, które być może zechcą wesprzeć nasz projekt. Wtedy łatwiej i szybciej stworzymy team na miarę naszych marzeń - przyznał prezes Bieliński.

Grupa nieprzypadkowo wybrała na miejsce zgrupowania pięciogwiazdkowy hotel Odyssey. - Ten hotel także wsparł nasz projekt, a tereny jakie mamy tutaj do treningu są przecież znakomite. Nasze zgrupowanie w Odysseyu potrwa do 28 marca - dodaje Piotr Kosmala.

Sześć polskich grup

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) zarejestrowała w 2014 roku sześć polskich grup zawodowych. Jedna, CCC Polsat Polkowice, jest na zapleczu elity (UCI ProTeams) czyli w tak zwanej drugiej dywizji (UCI Professional Continental Team). Licencje trzeciej dywizji (UCI Continental Teams) mają oprócz ActiveJet Team mają BDC MarcPol, Wibatech Fuji Żory, Weltour-Guerciotti oraz włoszczowska grupa Mexller, której dyrektorem sportowym jest Andrzej Domin. Grupa Domina, w której ściga się między innymi wychowanek Cyclo Korony Mariusz Witecki w minionym sezonie startowała pod nazwą Las Vegas Power Energy Drink

Tylko grupy zaliczane do UCI ProTeams (pierwsza dywizja) mogą startować w największych wyścigach (UCI World Tour), do których zaliczane są trzy największe etapowe imprezy - Tour de France, Giro d'Italia i hiszpańska Vuelta, a także Tour de Pologne. Grupy drugiej dywizji w takich wyścigach mogą startować tylko na podstawie zaproszeń organizatorów. Zespoły trzeciej dywizji nie mogą natomiast startować w imprezach UCI World Tour.

W kolarskiej elicie, czyli w pierwszej dywizji, polska grupa była zarejestrowana tylko raz w historii w 2003 roku, a jej barwy reprezentował wtedy Tomasz Brożyna. W elicie ścigała się tylko jeden sezon i wystartowała w Giro d' Italia. By grupa była zarejestrowana w pierwszej dywizji musi mieć na sezon budżet minimum 6 milionów dolarów i zawodników, którzy posiadają dużą ilość punktów rankingowych UCI, co z kolei gwarantuje odpowiednio wysoki poziom grupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie