Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne odkrycia podczas prac archeologicznych na zamku w Chęcinach

Lidia CICHOCKA [email protected]
W pierwszy wykopie widać nietypowy budynek: prostokątny na zewnątrz, wewnątrz okrągły.
W pierwszy wykopie widać nietypowy budynek: prostokątny na zewnątrz, wewnątrz okrągły. Łukasz Zarzycki
Odsłonięto pozostałości budynków, które stały pod murami w średniowieczu

Zamek w Chęcinach, jedna z największych atrakcji turystycznych w regionie jest zamknięty dla turystów. Rozpoczął się remont na zamku oraz w jego otoczeniu.

O pracach na parkingu pod zamkiem pisaliśmy niedawno. Na samym zamku trwają wykopaliska, którymi kieruje Waldemar Gliński. - Zaczęliśmy od południowej strony dolnego, młodszego dziedzińca - wyjaśnia Gliński Wiadomo, że tutaj znajdowały się zabudowania gospodarcze służące zamkowi.

Archeolodzy odsłonili pozostałości budynku z zewnątrz prostokątnego, wewnątrz okrągłego.

- Po zgrubieniach w narożnikach widać, że były tu wzmocnienia podtrzymujące strop. Co znajdowało się nad tym pierwszym poziomem, czy była to budowla murowana czy drewniana nie wiemy - wyjaśnia Patryk Muntowski. Budynek ma niewielkie rozmiary i dlatego mało prawdopodobne jest by mieściła się w nim piekarnia, jak zakładano. W wykopie znaleziono fragmenty charakterystycznych naczyń z czasów późnego średniowiecza tzw. siwaków.

W kolejnym wykopie archeologom udało się odsłonić poziom, po którym chodzono przed wiekami. Jest on o ok. 1 m niżej niż obecny. To właśnie tutaj widać jak niewiele zachowało się z oryginalnych murów obronnych - nie wystają one nad ziemię. To, co widzimy zostało odbudowane współcześnie, bez zachowania wątku charakterystycznego dla ukrytej w ziemi reszty. Także dlatego nie sposób powiedzieć czy budynek, którego fundamenty odsłonięto był połączony z murem i na jaką wysokość.

W sąsiednim wykopie, w pewnej odległości od muru natrafiono na ślady kolejnego budynku, a właściwie dwóch nałożonych na siebie. Tam także odsłonięto fragment ceglanej posadzki, znaleziono również fragmenty naczyń późnośredniowiecznych oraz fragment ostrogi.

- To dopiero początek prac - dodaje Gliński. - Po przebadaniu dziedzińca dolnego, przeniesiemy się na górny i zbadamy m.in. renesansową kuchnię.

Dopiero po zakończeniu prac na zamek wejdą ekipy budowlane, które maja odtworzyć kaplicę a także kramy dla rzemieślników, zbudować niewielki amfiteatr oraz udostępnić kwadratową basztę. Zakończenie prac jesienią 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie