Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny ciekawy projekt Stowarzyszenia Doliny Kacanki. Kultywowali dawne tradycje - zobacz zdjęcia

Maciej Barwinek
Maciej Barwinek
Na kolejnych slajdach więcej zdjęć z warsztatów
Na kolejnych slajdach więcej zdjęć z warsztatów Dolina Kacanki
Ciekawy projekt pod nazwą SZKOŁA GINĄCEGO ŚWIATA zrealizowało Stowarzyszenie Dolina Kacanki z Wiązownicy-Kolonii.

Dolina Kacanki pamięta o tradycjach

-Celem projektu było stworzenie warunków dla wzmacniania tożsamości kulturowej na wielu różnych płaszczyznach oraz ukazanie bogactwa kultury materialnej i niematerialnej uwzględniające tradycyjne rękodzieło i rzemiosło na terenie naszego regionu. Szkoła Ginącego Świata nawiązuje do drewnianego budynku byłej szkoły w Wiązownicy-Kolonii, który powstał w 1909 rok. Kiedyś był pokryty gontem, obok były piękne ogródki i przyszkolny sad. W szkolnej kuchni wypiekano chleb. Świat się zmienia, tradycja odchodzi, we wsi nie ma strzech, gontów, giną chlebowe piece. Zamiast kwietnych ogródków mamy trawniki, tuje i skalniaki. Dawne sady jeśli nie zostały wycięte, dziczeją zarastając krzakami. Tradycja ginie na rzecz wygodnictwa. Chcemy to zmienić, nie ma naszej zgody na zapomnienie i zatracenie wielowiekowych tradycji. To jest ostatni moment, póki żyją ludzie, od których możemy nauczyć się tradycyjnych metod budowy, tworzenia wiejskich ogródków, tworzenia pieców i wypiekania chleba - powiedział prezes Stowarzyszenia Doliny Kacanki, Jacek Piwowarski.

W ramach projektu, który trwał od marca do połowy października odbyły się warsztaty zduńskie, ciesielskie, krycia gontem, tynków glinianych i tworzenia kwietnych ogródków. Przeprowadzono także warsztaty kulinarne w ramach Festiwalu Smaków Tradycji podczas ludowej zabawy wiejskiej z tradycyjną muzyką. Można było także obejrzeć wystawę, podczas której pokazano dawne wiejskie chaty z sąsiedniej wsi Bukowa w gminie Osiek. Powstała także publikacja o dawnych, ginących już zawodach.

Efektem tych wszystkich aktywności jest wyjątkowe miejsce z pokaźnym stołem, ławami, kuchnią i piecem chlebowym, a wszystko pod tradycyjnym daszkiem krytym drewnianym gontem w otoczeniu kwietnych i ziołowych ogródków.

-To wszystko można zobaczyć, poczuć smak i zapach dawnej wsi biorąc udział między innymi w warsztatach kulinarnych pieczenia praznoli. Dzięki temu projektowi zwiększyła się oferta edukacyjna w regionie, a wszyscy, którzy odwiedzili to miejsce stali się uczniami szkoły ginącego świata. Świata, który dzięki takim działaniom nie zginie, a pozostanie w pamięci oraz przestrzeni wsi - dodaje Jacek Piwowarski.

Zadanie zostało sfinansowane z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

Zobaczcie zdjęcia z warsztatów

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie