Kolejny niesamowity ćwierćfinał piłkarzy ręcznych. Rezerwowy uratował mistrzów. Dramat Hiszpanów

/PK/
Drugi na turnieju olimpijskim w Londynie ćwierćfinał piłkarzy ręcznych i kolejny horror - mistrzowie olimpijscy, Francuzi, w ostatnich sekundach wydarli awans Hiszpanom.

W pierwszym środowym ćwierćfinale w Londynie, Węgrzy niespodziewanie pokonali po dwóch dogrywkach Islandię 34:33. Sporo emocji było również w drugim meczu 1/4, w którym mistrzowie olimpijscy z Pekinu, Francuzi, zmierzyli się z trzecią drużyną poprzednich igrzysk, Hiszpanią.

"Trójkolorowi" fatalnie rozpoczęli pojedynek, w 16 minut zdobyli zaledwie jednego gola i przegrywali 1:6. Ale od tego momentu zaczęli grać dużo lepiej i powoli odrabiali straty. Jeszcze w 40 minucie przegrywali 14:17, ale zaczęli wręcz genialnie grać w defensywie, nie dając sobie rzucić gola przez 12 minut! W 42 minucie do remisu 17:17 po kontrze doprowadził Luc Abalo, a potem trzy bramki z rzędu zdobył lewy rozgrywający Montpellier HB, William Accambray. Co ciekawe, ten zawodnik dołączył do francuskiej ekipy dopiero przed meczem z Hiszpanami, wcześniej był rezerwowym (zastąpił Guillaume’a Joli).

Hiszpanie podnieśli się z tego kryzysu, w 58 minucie, po golu Victora Tomasa doprowadzając do remisu 22:22. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego miał szansę wyjść na prowadzenie, bo po stracie Francuzów minutę przed końcem miał piłkę. Niestety, rzut Joana Canellasa, oddany 30 sekund przed końcem w momencie, gdy sędziowie sygnalizowali grę pasywną, został obroniony.

Mistrzowie świata i mistrzowie olimpijscy mieli sporo czasu na rozegranie decydującej akcji. W ostatnich sekundach na rzut zdecydował się Nikola Karabatić, hiszpański bramkarz Arpad Sterbik wprawdzie odbił piłkę, ale szczęśliwie wpadła ona w ręce Accambraya, który efektownie złapał ją w wyskoku i na dwie sekundy przed końcową syreną skutecznym rzutem zapewnił swojej drużynie awans do półfinału. Accambray był w tym meczu najskuteczniejszym zawodnikiem, zdobył 7 bramek.

Hiszpania - Francja 22:23 (12:9)

Hiszpania: Sterbik (20) - Gurbindo, Rocas, Maqueda 4, Tomas 6 (1), R. Entrerrios 2, Agiurrezabalaga, Sarmiento, Aguinagalde 5, Ugalde 2, Canellas 2, Morros 1, Guardiola.

Francja: Omeyer (14) - Fernandez 3 (1), Dinart, Barachet 3, G. Gille, Narcisse 1, Honrubia, Karabatić 1. Accambray 7, Abalo 2, Sorhaindo 4, Guigou 2 (1).

Terminarz pozostałych dzisiejszy ćwierćfinałów: Szwecja - Dania (godz. 19), Tunezja - Chorwacja (22.30). W meczu Szwecja - Dania zagra bramkarz Vive Targi Kielce Marcus Cleverly (Dania), a w spotkaniu Chorwacja - Tunezja trzech graczy mistrza Polski - Denis Buntić, Ivan Cupić i Manuel Strlek (Chorwacja).

W piątkowych półfinałach Węgrzy zagrają ze zwycięzcą meczu Dania - Szwecja, a Francja zagra z lepszą drużyną z pary Chorwacja - Tunezja.