Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny rekordowy budżet Kluczewska – aż jedna trzecia wydatków pójdzie na inwestycje

Rafał Banaszek
Rafał Banaszek
Gmina Kluczewsko chce zakończyć w tym roku przebudowę z rozbudową oczyszczalni ścieków, przeznaczając na ten cel około 900 tysięcy złotych.
Gmina Kluczewsko chce zakończyć w tym roku przebudowę z rozbudową oczyszczalni ścieków, przeznaczając na ten cel około 900 tysięcy złotych. UG Kluczewsko
10 milionów złotych z 30-milionowego budżetu przeznaczy gmina Kluczewsko w tym roku na swoje inwestycje – to rekord w powiecie włoszczowskim.

Sesja budżetowa odbyła się tutaj 28 grudnia. Radni jednogłośnie przyjęli budżet gminy na 2019 rok. - To zrównoważony budżet. W części jest on kontynuacją inwestycji planowanych i rozpoczętych w poprzednim roku – mówi wójt Rafał Pałka.

Tegoroczne dochody gminy będą większe, niż rok temu i wyniosą 30 milionów złotych. Wydatki, natomiast, będą wyższe od dochodów o 1 milion. Deficyt w wysokości ponad 950 tysięcy złotych zostanie pokryty przychodami z zaciągniętych kredytów w kwocie 500 tysięcy oraz nadwyżką w wysokości przeszło 450 tysięcy.

Na wydatki bieżące zabezpieczono ponad 21,5 miliona złotych, natomiast na majątkowe (inwestycyjne) – ponad 10 milionów, co stanowi około 32 procent wszystkich wydatków.

Największe wydatki bieżące to oczywiście oświata i wychowanie - ponad 8,5 miliona złotych oraz pomoc społeczna - przeszło 7,3 miliona (w tym na świadczenia rodzinne 500+ - 3,8 miliona). Na fundusz sołecki zabezpieczono przeszło 420 tysięcy.

Zadłużenie gminy Kluczewsko na koniec 2018 roku wynosiło prawie 3,9 miliona złotych (około 12,6 procent dochodów budżetu). Pomyśleć, że rok wcześniej ta gmina miała zaledwie 640 tysięcy złotych długu (około 2,8 procent budżetu).

Łącznie, na inwestycje wieloletnie i roczne zostanie przeznaczone wspomniane 10 milionów złotych (wydatki na takim poziomie były tylko raz w historii gminy - w minionym roku), w tym prawie 7,5 miliona pochłoną przedsięwzięcia wieloletnie.

Najdroższą inwestycją wieloletnią za ponad 5 milionów złotych (w tym dotacja z Unii Europejskiej wyniesie 4,4 miliona) będzie termomodernizacja szkół w Kluczewsku, Dobromierzu i Komornikach, której nie udało się zrealizować w ubiegłym roku.

1,2 miliona złotych (w tym dotacja unijna 700 tysięcy) będzie kosztować budowa odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców (solary i fotowoltaika). Kolejną priorytetową inwestycją będzie dokończenie przebudowy z rozbudową oczyszczalni ścieków w Kluczewsku za kwotę około 900 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o drogi, to gmina Kluczewsko współfinansuje razem z powiatem włoszczowskim przebudowę drogi powiatowej Januszewice - Komorniki. Na ten cel samorząd przeznaczy ponad 530 tysięcy złotych, to jest 40 procent kosztów inwestycji, 10 procent dołoży powiat, a pozostałe 50 procent sfinansuje budżet państwa.

Jeśli chodzi o wydatki inwestycyjne roczne, zaplanowano na nie 2,3 miliona złotych. Z ważniejszych warto wymienić między innymi zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla strażaków za ponad 830 tysięcy (622 tysiące, czyli 75 procent dofinansuje Urząd Marszałkowski), remont dróg w Jeżowcu za 880 tysięcy oraz zagospodarowanie terenów zielonych na potrzeby turystyczno - rekreacyjne w Dobromierzu za kwotę 300 tysięcy złotych.

Przy szkole w Dobromierzu ma powstać w tym roku Otwarta Strefa Aktywności za 130 tysięcy złotych (między innymi siłownia zewnętrzna, strefa relaksu i aktywności dla dzieci), na którą samorząd otrzymał 70 tysięcy dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zostanie rozbudowane oświetlenie uliczne (80 tysięcy) sieć wodociągowa i kanalizacja (40 tysięcy). Gmina planuje też zakończyć kanalizację w Ciemiętnikach (21,5 tysiąca).

- Tegoroczny budżet opiera się na trzech założeniach: po pierwsze gmina inwestuje środki pozyskane z zewnątrz w kwocie ponad 5,5 miliona złotych, po drugie prace niezbędne do prawidłowego funkcjonowania infrastruktury drogowej i wiejskiej wykonuje we własnym zakresie Komunalny Usługowy Zakład Gospodarczy i po trzecie – fundusz sołecki, który zaspokoi bieżące oczekiwania i potrzeby mieszkańców – wyjaśnia wójt Pałka.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Czy znasz te niezwykłe fakty z życia gwiazd? Nasz plotkarski quiz może cię zaskoczyć!


Te współczesne choroby przeszkadzają w nauce. Pomóż swojemu dziecku



Kiedy Europejczycy opuszczają rodzinne gniazdo?



Jak zmieniły się ceny w ciągu ostatnich 8 lat? [PORÓWNANIE]




NAJBOGATSZE RODZINY w Polsce 2018. Ile zarabiają? Czy dadzą początek dynastiom biznesu?



500 plus to mało. W innych krajach rozdają lodówki i mieszkania!


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ DNI WOLNE 2019

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie