Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny sukces młodego, utalentowanego pianisty z Włoszczowy. Zobaczcie wideo

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Maciej Orlikowski podczas konkursu pianistycznego w Łańcucie.
Maciej Orlikowski podczas konkursu pianistycznego w Łańcucie. archiwum prywatne
Włoszczowianin Maciej Orlikowski zdobył drugie miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Pianistyczny imienia Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. To kolejny duży sukces młodego włoszczowskiego pianisty.

Konkurs odbył się 17 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia imienia Teodora Leszetyckiego w Łańcucie. W mieście urodzenia tego wielkiego pianisty, pedagoga i kompozytora.

Maciej Orlikowski w wieku 5 lat rozpoczął naukę w Domu Kultury we Włoszczowie pod okiem Mieczysława Króla, który od razu dostrzegł talent bardzo młodego chłopca. Zajęcia, które początkowo miały formę zabawy, szybko przerodziły się w pasję do gry na pianinie. Od września 2022 roku nasz młody pianista uczęszcza do Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie do klasy fortepianu profesor Urszuli Ledwoń.

Ma już za sobą poważne sukcesy. Zajął pierwsze miejsce w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Muzyka polska i nie tylko…”. Konkurs odbył się w Filharmonii Gorzowskiej w dniach 22-23 maja. Rośnie nam wielki wirtuoz. Teodor Leszetycki też naukę gry na fortepianie rozpoczął bardzo wcześnie, bo właśnie w piątym roku życia.

Film z archiwum prywatnego Marka Orlikowskiego

Teodor Leszetycki do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce w dziejach muzycznych Wiednia, zwłaszcza jako wirtuoz i nauczyciel blisko 1000 uczniów (ponad 300 zidentyfikowanych pianistek i pianistów), z których co najmniej 20 osiągnęło sławę światową. Ale niewielu Austriaków jednak wie, że Theodor Leschetizky (taka pisownia stosowana jest w Austrii) miał polskie korzenie. Urodził się 22 czerwca 1830 roku w Łańcucie jako poddany austriacki. Jego ojciec Józef Leszetycki był pochodzenia czeskiego, matka Maria Teresa z domu Ullman była Polką wywodzącą się z rodziny od pokoleń osiadłej w Galicji. Ojciec Józef, dawny uczeń Carla Czernego w Wiedniu, obejmował posadę nauczyciela muzyki w rezydencji Potockich w Łańcucie. Pierwsze lekcje Teodor odebrał pod kierunkiem ojca. Jako „cudowne dziecko” popisywał się w salonie Potockich w Łańcucie. W 1840 roku rodzina Leszetyckich przeniosła się do Wiednia. Był jednym z najwybitniejszych – obok Fryderyka Chopina – wirtuozów fortepianu i kompozytorów.

W Łańcucie od 55 lat kształcą się młodzi muzycy w jednej z placówek edukacji muzycznej prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia imienia Teodora Leszetyckiego. Tu pasja spotyka się z profesjonalizmem, a talent rozwija pod okiem wybitnych nauczycieli.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Łańcucie, nazwana imieniem wybitnego polskiego pianisty, pedagoga i kompozytora Teodora Leszetyckiego, jest ważnym ośrodkiem edukacji muzycznej na Podkarpaciu. Historia tej placówki sięga roku 1968, ma swoje początki w Państwowym Ognisku Muzycznym.

Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie:

  • profesor Hubert Rutkowski – Hochschule fur Musik und Theater Hamburg, prezes Towarzystwa Muzycznego imienia Teodora Leszetyckiego w Warszawie - przewodniczący jury,
  • profesor doktor habilitowany Beata Bilińska – Akademia Muzyczna w Katowicach,
  • profesor doktor habilitowany Mariusz Drzewicki – Akademia Muzyczna w Łodzi,
  • doktor Jarosław Pelc – Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Łańcucie, Uniwersytet Rzeszowski.

Maciejowi serdecznie gratulujemy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie