Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny świetlny napis w gminie Górno. Tym razem Góry Świętokrzyskie w Krajnie

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
W Krajnie, przy tarasie widokowym zainstalowano podświetlany napis – „Góry Świętokrzyskie”
W Krajnie, przy tarasie widokowym zainstalowano podświetlany napis – „Góry Świętokrzyskie”
Trwa druga część rewitalizacji centrum Górna i kamieniołomu, który już dziś nazywany jest Małą Kadzielnią, zaś w Krajnie powstał wielki świecący napis promujący Góry Świętokrzyskie.

Gmina Górno dba o turystykę – kolejna atrakcja to świetlny napis Góry Świętokrzyskie

Zaczęto od Zalewu Cedzyna, gdzie stworzono dużą plażę, dwa strzeżone kąpieliska, zagospodarowano nabrzeże, gdzie jak grzyby po deszczu wyrosły kawiarnie, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu wodnego itp. Efekt? Ponad sty tysięcy turystów rocznie. Teraz gmina chce wypromować inne miejsca. Trwa druga część rewitalizacji centrum Górna i kamieniołomu, który już dziś nazywany jest Małą Kadzielnią, zaś w Krajnie powstał wielki świecący napis promujący Góry Świętokrzyskie.
Mijający rok z pewnością zapisze się w historii gminy Górno, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje w infrastrukturę turystyczną. Samorząd gminny rozwija ją wychodząc naprzeciw potrzebom turystów oraz mieszkańców.

Zalew Cedzyna atrakcją całego województwa

Największą przemianę w ostatnich latach bez wątpienia przeszedł zalew w Cedzynie. Budowa nowych parkingów, ścieżek, placów zabaw, punktów gastronomicznych oraz stworzenie czystych i bezpiecznych kąpielisk od strony Leszczyn i Cedzyny sprawiły, że zbiornik stał się głównym miejscem wypoczynku mieszkańców regionu. Zaczęto go nawet nazywać Świętokrzyską Maderą.

- W mojej ocenie w ostatnim sezonie letnim Zalew Cedzyna odwiedziło 100-150 tysięcy osób. Nic dziwnego, bo wszystko jest tu naprawdę fajnie zorganizowane – mówi Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących się w akwenie.

Zalew został także dostrzeżony w branżowej prasie ratownictwa wodnego.

- Pisano o nas w kwartalniku „Bezpieczna Woda”. Opisano nasze półkolonie, w których w ostatnie wakacje uczestniczyło ponad 500 dzieci oraz wysoki poziom bezpieczeństwa – od kilku lat na Cedzynie nie było wypadku śmiertelnego. To nie jest duży zalew, tylko 64 ha, a okazuje się, że i tutaj można robić wiele ciekawych rzeczy – podkreśla Piotr Molasy.
Zbiornik cieszy się popularnością także jesienią i zimą. Przez cały rok wokół jego linii brzegowej spacerują kielczanie i mieszkańcy okolicznych gmin, a z tutejszych tras chętnie korzystają rowerzyści. Gmina Górno aktywnie wspiera promocję Cedzyny poprzez np. organizację turniejów sportowych, wyborów miss lata i innych wydarzeń, które przyciągają setki osób a nawet tysiące osób.

Kamieniołom w Górnie jak kielecka Kadzielnia

Gmina Górno pozyskała także duże środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na rewitalizację kamieniołomu w Górnie, który szybko zyskał miano Małej Kadzielni. Dziś znajduje się tam wyjątkowo położone boisko piłkarskie GKS Góral Górno, plac targowy, alejki i punkt widokowy na okolicę. Już teraz Mała Kadzielnia jest chętnie odwiedzana przez mieszkańców gminy oraz osoby przyjezdne – doskonale widać ją z trasy krajowej nr 74, a plac targowy pełni także ważną funkcję ekonomiczną dla okolicznych rolników.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu wkrótce pojawią się tam nowe ścieżki, plac zabaw, siłownia i inna mała infrastruktura. Obok boiska rusza natomiast budowa obiektu na potrzeby piłkarzy Górala i Gminnego Ośrodka Kultury. Rozwijający się kompleks wieńczy świecący napis „I love Górno”, który stanął na szczycie kamieniołomu tuż przed świętami Bożego Narodzenia.

Samorząd gminy Górno włącza się również w promocję Gór Świętokrzyskich. W Krajnie, przy tarasie widokowym zainstalowano podświetlany napis – „Góry Świętokrzyskie”. Środki na oba napisy (w Krajnie i w Górnie), w kwocie ok. 65 tys. zł gmina pozyskała wspólnie z Lokalną Grupą Działania „Wokół Łysej Góry” z Europejskiego Funduszu Rolnego.
Na terenie gminy Górno znajduje się także wiele tras pieszych, rowerowych oraz inne atrakcje, np. bardzo popularny wśród turystów Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno. Działania gminy na rzecz rozwoju turystyki napędzają lokalną gospodarkę, co przekłada się na lepszą sytuację ekonomiczną mieszkańców, którzy tworzą własne biznesy w oparciu o rosnący ruch turystyczny.

- Staramy się mądrze inwestować w turystykę, oferować atrakcje których nie ma w okolicy, pamiętając żeby mieszkańcy mogli mieć korzyści – mówi Przemysław Łysak, wójt gminy Górno.

- U nas to nie gmina prowadzi restauracje, wypożyczalnie itp. To rola prywatnej przedsiębiorczości, my mamy zadania publiczne. Nad zalewem w Cedzynie i Leszczynach zagospodarowaliśmy teren, parkingi itp. Świętokrzyska Madera ma tysiące turystów tu coraz więcej przedsiębiorców inwestuje i zarabia. Na Małej Kadzielni w Górnie przede wszystkim wyeksponowaliśmy urokliwe geologicznie ściany skalne. Znajduje się tu najpiękniejszy stadion Górala. Natomiast Targ zbudowaliśmy z myślą o handlujących i kupujących – informuje wójt Łysak. - Przy tarasie widokowym pod Łysicą zamontowaliśmy napis. Już porównywany jest do słynnego Hollywood, ludzie robią sobie przy nim zdjęcia. Chcemy pomóc stworzyć w tym rejonie rozpoznawalne centrum turystyczne, z korzyścią dla agroturystyk w Krajnie przedsiębiorców i inwestorów – mówi wójt Przemysław Łysak.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie