Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawej-Górze na start! Panie już prężnie działają, mają ambitne plany (ZDJĘCIA)

mp
Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnawej-Górze, to nowa, jedyna w gminie Moskorzew, wielopokoleniowa organizacja tego typu zarejestrowana w grudniu 2018 roku na podstawie ustawy z 9 listopada 2018 roku. Powstała na bazie działającej od kilku lat grupy nieformalnej. Ustawa ta stworzyła nowe możliwości, pozwalając kołom gospodyń wiejskich nabyć osobowość prawną.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

- Bardzo cieszymy się z tej inicjatywy naszego rządu i nie ukrywamy, że do zarejestrowania zachęciła nas przyznana na start dotacja w wysokości 4 tysięcy złotych. Tym bardziej, że przy procedurze rejestracji bardzo pomagały nam panie z Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Włoszczowie, którym serdecznie dziękujemy – mówi Lena Nowak, sekretarz zarządu koła.

- Pieniądze staramy się wykorzystać w ten sposób, aby przyniosły pożytek nie tylko nam, ale również całej społeczności naszej wsi – mówi Lena Nowak. - Na początek zadbałyśmy o nasze dzieci organizując im podczas ferii zimowych wycieczkę do Magicznej Krainy w Częstochowie. Aby się dobrze prezentować zakupiłyśmy jednolite stroje oraz postarałyśmy się upiększyć naszą siedzibę, którą jest Świetlica Wiejska w Tarnawej-Górze.

W sobotę, 2 marca panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tarnawej-Górze zorganizowały dla mieszkańców i dla siebie tradycyjne Ostatki. Oczywiście były pączki, śpiew, tańce, a przede wszystkim wspaniała atmosfera.

- Nasza organizacja liczy 41 członków, których trzonem jest prężny zarząd. Zarówno przewodnicząca koła Jolanta Sułecka, jak i skarbnik Agnieszka Andraczko to osoby niezwykle zaangażowane i chętne do pracy – mówi Lena Nowak. - Zawsze możemy liczyć na pomoc naszego sołtysa i członka Koła Gospodyń Wiejskich Pawła Błauta oraz jego ekipy, czyli Rady Sołeckiej.

Panie z Tarnawej-Góry jeszcze jako grupa nieformalna organizowała wiele imprez. Między innymi był plenerowy Dzień Dziecka, Święto Pieczonego Ziemniaka, Andrzejki dla dzieci i dorosłych, Choinka oraz biesiada, w której uczestniczyło 75 osób.

- Kiedyś w naszej wsi rolę kulturotwórczą pełniła szkoła. Zlikwidowano ją ponad 20 lat temu i od tamtej pory integracja społeczna nie istniała w żadnej formie. Mamy nadzieję to zmienić, tym bardziej, że do koła należy wiele młodych osób i młodych małżeństw – mówi Lena Nowak. - Mamy wizję i marzenia, których na razie nie chcemy zdradzać, aby nie zapeszyć. Przede wszystkim chcemy się uczyć, by efektywniej działać na rzecz lokalnej społeczności i zachować jej tradycje. Bardzo chciałybyśmy przeszkolić się w zarządzaniu organizacją, pozyskiwaniu funduszy i koordynowaniu projektami. Na razie brakuje na to funduszy, ale my przecież dopiero zaczynamy, a najważniejsze, że jesteśmy zgrani i myślimy pozytywnie.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie