Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolorowy zawrót głowy - kalendarz Dorbudu na 2014 rok (zdjęcia)

Lid
Jakub Ciężki tłumaczy wiceprezydentowi Czesławowi Gruszewskiemu, dyrektorowi muzeum Robertowi Kotowskiemu i mecenasowi Tomaszowi Tworkowi czym jest jego sztuka.
Jakub Ciężki tłumaczy wiceprezydentowi Czesławowi Gruszewskiemu, dyrektorowi muzeum Robertowi Kotowskiemu i mecenasowi Tomaszowi Tworkowi czym jest jego sztuka. Dawid Łukasik
Kolorowe drabinki jak z placu zabaw są tematem 12 obrazów zdobiących kalendarz firmy Dorbud S.A. na 2014 rok - jego prezentacja odbyła się w czwartek w Muzeum Dialogu Kultur przy Rynku.

To już piąty kalendarz artystyczny zrealizowany przez Dorbud S.A. - zawsze robiliśmy kalendarze, nigdy nie były one jak z fabryki, ale kilka lat temu zapragnęliśmy aby nas kalendarz był czymś więcej, by także był dziełem sztuki - mówi Tomasz Tworek, prezes Dorbudu. Pierwszy tego typu kalendarz powstał z gotowych praca , ale już w 2009 roku powstał cykl 12 obrazów malowanych na płótnie, autorstwa Radka Szlagi. W 2013 roku były to prowokacyjne prace fotograficzne Grupy Kaliskiej zatytułowane "Jan Kochanowski - Heroizm niewieści". Niemalże tradycją jest już to, że każdy kalendarz artystyczny firmy DORBUD S.A. przedstawia dokonania innego artysty, jednak co roku są to obrazy prace oryginalne, prezentujące zupełnie odmienne inspiracje swoich twórców.

- Każdego roku inny artysta przygotowuje ilustracje poszczególnych miesięcy ale zasada zawsze jest taka sama - zawsze zostawiamy artyście wolną rękę, ma absolutną wolność - dodaje prezes Tworek.

Jakub Ciężki, który przygotował obrazy do kalendarza na 2014 rok pokazał swoje prace 30 października. Cykl nosi tytuł "Lekcja geometrii" i stanowi przykład malarskiego "realizmu geometrycznego". - To co mnie zachwyca w pracach Jakuba Ciężkiego to połączenie hiperrealizmu z abstrakcją a więc czegoś czego wydaje się połączyć nie można - wyjaśniał Tomasz Tworek, który jest kolekcjonerem sztuki, a od kilku lat organizuje wystawy dzieł na Placu Artystów w Kielcach, a ostatnio także w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. - Te obrazy to taki kolorowy zawrót głowy, są bardzo optymistyczne.

Jakub Ciężki dodał, że "Lekcja geometrii" nawiązuje do jego wcześniejszych prac. - Mam nadzieję, że sprawdzą się jako kartki kalendarza. - One są nawiązaniem do czasu, to przecież znikające z krajobrazu drabinki z dziecięcych placów zabaw - wyjaśniał. - Mam nadzieję, że patrzącym przyniosą radość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie