OPRAC.:
Mateusz Pietras
Dominacja Norweżek w pierwszych zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej
Dominacja Norweżek w pierwszych zawodach Pucharu Świata w kombinacji norweskiej PAP/EPA/ GEIR OLSEN
Norweżka Gyda Westvold Hansen wygrała piątkowe zawody Pucharu Świata w kombinacji norweskiej w Lillehammer. Podium uzupełniły jej rodaczki: Ida Merie Hagen i Mari Leinan Lund. Joanna Kil zajęła 19. miejsce.

Obrona pozycji liderki na trasie biegowej w Lillehammer

Norweżka Gyda Westvold Hansen prowadziła już po skokach narciarskich. Na normalnym obiekcie (K90, HS 98) uzyskała 97 m i 134,4 pkt. Dzięki temu ruszyła na pięciokilometrową trasę z 18-sekundową przewagą nad Lund. Ostatecznie triumfowała z czasem 15:03,4. Druga Ida Merie Hagen straciła do niej 16,5 sekundy, natomiast Mari Leinan Lund - 32,3.

Jedyna Polka w stawce Joanna Kil skoczyła 79 m i z notą 80,9 pkt plasowała się na 26. pozycji. Podczas biegu na 5 km wyprzedziła siedem zawodniczek. Do triumfatorki straciła ponad cztery minuty.

Hansen broni Kryształowej Kuli. W zeszłym sezonie wygrała wszystkie konkursy Pucharu Świata. W piątek swoją serię wydłużyła do 12 zwycięstw. Ogółem wygrała 18 z 20 indywidualnych zawodów PŚ, w których uczestniczyła.

Pierwsze zmagania w tegorocznym Pucharze Świata

Przed premierowymi zmaganiami w PŚ swoimi przemyśleniami podzieliła się polska zawodniczka, która nie traciła pozytywnego myślenia.

– Czuję się pozytywnie nastawiona i nie mogę doczekać się pierwszych startów

– powiedziała na łamach Polskiego Związku Narciarskiego nasza kombinatorka.

W poprzednim sezonie reprezentantka Polski zdobyła brązowy medal na Uniwersjadzie w Lake Placid. Uplasowała się również na trzeciej pozycji w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Natomiast w poprzednim sezonie PŚ zajęła 30. lokatę.

– Przed rozpoczynającym się sezonem zimowym, czuję się pozytywnie nastawiona i nie mogę doczekać się pierwszych startów. Sezon przygotowawczy przepracowałam solidnie, skupiając się w dużej mierze nad podprawą techniki na skoczni, nie zapominając oczywiście również o części biegowej, gdzie pracowaliśmy nad poprawą wydolności

– powiedziała przed startem w Lillehammmer Kil.

Polka celuje w najlepszą ''piętnastkę'' w tegorocznej edycji. Ma również nadzieję na przynajmniej powtórzenie rezultatu w PK.

Co ciekawe, najwięcej punktów w Pucharze Kontynentalnym nasza zawodniczka zdobyła właśnie w Norwegii.

– Co do pierwszych startów nie mam specjalnych oczekiwań, będą to moje pierwsze skoki na śniegu, ale patrząc na to, jak wyglądały ostatnie treningi na igelicie, jestem dobrej myśli. Na pewno dam z siebie wszystko

– zapewniała zawodniczka KS Chochołów.

Jutro zakończenie zmagań w Norwegii. Transmisja z zawodów kobiet na kanałach sportowych Eurosportu oraz w usłudze Eurosport Extra. Zawodniczki rozpoczną skokami narciarskimi o godz. 9.50. Natomiast rywalizację rozstrzygną biegi narciarskie na 5 km o godz. 13.30.