Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompleksowe badania dla uczniów w gminie Górno

Mateusz Kołodziej
Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego badali kończyny dolne (zdjęcie z prawej) oraz kręgosłupa (zdjęcie z lewej).
Naukowcy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego badali kończyny dolne (zdjęcie z prawej) oraz kręgosłupa (zdjęcie z lewej). archiwum gminy
Ponad siedmiuset uczniów uczęszczających do szkół na terenie gminy Górno zostało przebadanych celem wykrycia ewentualnych wad postawy.

ZOBACZ TAKŻE:
Egzamin gimnazjalny w kieleckich szkołach

Przebadano wszystkie dzieci

Wynik nie jest idealny, ale zdaniem władz podkieleckiej gminy, nie ma też powodu do niepokoju. - Mieścimy się w średniej krajowej. Teraz w ślad za nami podobne badania chcą zorganizować inne gminy powiatu kieleckiego. Dla nas najważniejsze było to, żeby badaniami objęte były wszystkie nasze dzieci - tłumaczy Przemysław Łysak, wójt Górna.

Program „Ocena postawy ciała u dzieci ze środowisk wiejskich” rozpoczęto jeszcze w ubiegłym roku. Przeprowadzał je zespół naukowców z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w składzie: profesor Ireneusz Kotela, doktor Beata Szczepanowska-Wołowiec oraz magister Paulina Sztandera.

Warto dodać, że badania przeprowadzono na specjalistycznym sprzęcie, medycznym, jakim dysponuje kielecka uczelnia na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. Najmłodszym uczniom (Szkoły Podstawowe, klasy 1-3) badania kończyn dolnych wykonywano natomiast na miejscu, w szkołach.

Starsi (od czwartej klasy podstawówki do drugiej gimnazjum) mieli wykonywane kompleksowe badania w pracowni posturograficznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W sumie przebadano 707 osób. - Dzięki temu, że mamy tak dobrze wyposażoną pracownię, mogliśmy wykonać tak kompleksowe badanie. Pierwotnie zamierzaliśmy objąć badaniami mniejszą grupę, ale wójtowi gminy zależało, by mogły w nich wziąć udział wszystkie dzieci - mówi Beata Szcze-panowska-Wołowiec, która wykonywała badania.

Badano kończyny dolne i kręgosłup
Co badano? Między innymi długość i szerokość stóp, przodostopie, piętę, kąt koślawości palucha, kąt szpotawości palca, płaskostopie podłużne i poprzeczne, następnie koślawość i szpotawość pięt oraz kolan. Osoby biorące udział w badaniach w pracowni posturograficznej poddane były analizie kręgosłupa w trzech płaszczyznach.Między innymi pozwoliło to poznać kąt i stopień skoliozy.

Jak wypadła gmina Górno na tle innych miejscowości z całej Polski?

- Jeśli chodzi o gminę Górno, wyniki nie odbiegają w żaden sposób od innych rejonów Polski. Postawę skoliotyczną stwierdzono u 123 dzieci. Są to skrzywienia do 10 stopni. Może być to skolioza czynnościowa, która wraz z rozwojem dziecka nie będzie dawała objawów skoliozy, może też prowadzić to do choroby, dlatego w tych przypadkach zalecana jest obserwacja. Typowe skoliozy niewielkiego stopnia stwierdziliśmy u 120 dzieci. U jednego dość dużą około 40-stopniową, ale dziecko było już w trakcie leczenia. Rodzice zdawali sobie sprawę z problemu i nie bagatelizowali go - informuje doktor Szczepanowska-Wołowiec, która dodaje, że cieszy fakt, że wsród badanych nie ma problemów z płaskoto-piem.

Były to pierwsze tak kompleksowe badania u dzieci uczęszczających do szkół w gminie Górno. Wziął w nich udział każdy uczeń od pierwszej klasy szkoły podstawowej do drugiej gimnazjum, którego rodzice wyrazili na to zgodę. - Jesteśmy pierwszą gminą w województwie świętokrzyskim, w której kompleksowo przebadano wszystkich uczniów. Teraz w ślad za nami robi to gmina Masłów - mówi Czesław Pytel, wicewójt Górna, który dziękuję naukowcom z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie