Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koneccy licealiści w Niemczech

MiK
Uczniowie I LO w Końskich wraz z opiekunkami w Dreźnie
Uczniowie I LO w Końskich wraz z opiekunkami w Dreźnie Archiwum szkolne
Prezentacje, dyskusje, inscenizacje, a przede wszystkim przebywanie wraz z młodzieżą niemiecką, dostarczyły uczniom "starego" ogólniaka wiele wrażeń. Ich wizyta w Europa Haus w Bad Marienberg w Nadrenii w Niemczech możliwa była dzięki siedmioletniej współpracy koneckiej szkoły z ośrodkami niemieckimi.

Współpraca pomiędzy ośrodkiem europejskiego kształcenia młodzieży Europa Haus w Bad Marienberg i Graf Stauffenberg- Gymnasium Flörsheim - RFN oraz I Liceum Ogólnokształcącym imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich trwa od siedmiu lat. W jej ramach 24 licealistów wraz z nauczycielkami Danutą Zaborowską - Szymusik i Barbarą Wojciechowską wyjechało na kilkudniowe seminarium do Niemiec. Seminarium organizowane było na temat roli mediów we współczesnym świecie i ich wpływie na uczestnictwo młodych ludzi w życiu społecznym. Uczniowie naszego liceum prezentowali swoje poglądy w różnych formach w trakcie zajęć seminaryjnych.

ROZMOWY, DYSKUSJE, PREZENTACJE

- ACTA, Wikileaks, Unia Europejska - wady i zalety, równouprawnienie kobiet, integracja i migracje, stereotypy narodowe - to niektóre z tematów omawianych przez młodzież polską i niemiecką - informuje organizatorka spotkania konecka germanistka Danuta Zaborowska - Szymusik.

- W ciągu kolejnych trzech dni pracy powstawały prezentacje multimedialne, talk- show, dyskusje na portalach, plakaty i inscenizacje, w których młodzież mogła wzajemnie się poznać, uczyć języka i rozwijać umiejętności prowadzenia dyskusji. Było przy tym dużo zabawnych sytuacji, bo zdarzały się niekiedy nieporozumienia językowe, ale przecież one także są jakąś formą nauki i na długo pozostają w pamięci.

MAMY WIĘCEJ DETERMINACJI DO NAUKI JĘZYKA

- Zdecydowaliśmy się na udział w seminarium, bo to daje nam świetną możliwość uczenia się języka, sprawdzenia dotychczasowych umiejętności w praktyce i przełamania bariery językowej - mówi Ewelina Sikora. - Poza tym mogliśmy zobaczyć kraj naszych sąsiadów. Rozmowy z uczniami niemieckiego gimnazjum sprawiły, że mamy więcej determinacji do nauki języka.

- Młodzież niemiecka była też zainteresowana językiem polskim, naszym krajem i zwyczajami, dlatego szybko nawiązywaliśmy ze sobą kontakty - dodaje Agnieszka Moszczyńska. - Hotel, w którym mieszkaliśmy, był dobrze wyposażony, a niemiecka kuchnia nam odpowiadała. Mieliśmy dostęp do internetu.

- Bardzo podobały nam się gry i zabawy wplatane do zwykłych zajęć - zdradza Justyna Wawrzos. - Zawsze mogliśmy liczyć na pomoc zarówno naszych opiekunów jak i niemieckich nauczycieli, którzy byli sympatyczni, pomocni i wyrozumiali - dodają inni.

Konecczanie zachwyceni byli także całodziennym pobytem w Bonn, udziałem w warsztatach i Muzeum Historii Najnowszej Niemiec. - W sposób realistyczny i przystępny dla młodzieży przedstawione były realia życia codziennego lat od 1945 do współczesności - opowiada nauczycielka historii Barbara Wojciechowska. - Ekspozycje muzealne oddawały prawdę historyczną oraz zawierały akcenty polskie, takie jak powstanie ruchu Solidarności, jego rola w zjednoczeniu Niemiec i wolności narodów Europy. Pobyt w muzeum był bardzo dobrą lekcją historii XX wieku nie tylko Niemiec, ale całej Europy.

- Byliśmy bardzo mile zaskoczeni zaproszeniem na pokaz filmu "Paczki Solidarności" i towarzyszącej temu dyskusji z udziałem profesora Krzysztofa Ruchniewicza z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. W. Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Corneliusa Ochmanna - eksperta do spraw Europy Wschodniej z Fundacji Bertelsmanna kontynuuje Danuta Zaborowska - Szymusik. - Znalazło się w niej wiele cennych informacji, dotyczących inicjatyw pomocy obywateli RFN dla Polski objętej kryzysem lat 80.

DREZNO I BERLIN

W podróży do Bad Marienberg uczestnicy mogli podziwiać zabytki Drezna. W drodze powrotnej natomiast postój w centrum Berlina był okazją do podziwiania wieczornej scenerii dzielnicy rządowej i niemieckiego parlamentu oraz wspólnego zdjęcia przed Bramą Brandenburską.

- Ten ciekawy projekt był możliwy do zrealizowania dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, Wszechnicy Koneckiej i innych instytucji, które pomagając nam przyczyniły się do jego przeprowadzenia - kończy pani Danuta. - Bardzo za to dziękujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie