Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konecka ulica 16 Stycznia zmienia nazwę na... 16 Stycznia i wydarzenie ją upamiętniające

Marzena Kądziela
Marzena Kądziela
Tabliczki na budynkach ulicy 16 Stycznia oraz w dokumentach mieszkańców i właścicieli firm tam ulokowanych nie zmienią się
Tabliczki na budynkach ulicy 16 Stycznia oraz w dokumentach mieszkańców i właścicieli firm tam ulokowanych nie zmienią się Marzena Kądziela
Mieszkańcy i właściciele firm z ulicy 16 Stycznia mogą odetchnąć z ulgą. Nie będą musieli zmieniać adresowych dokumentów. A jeszcze kilka tygodni temu wcale to nie było oczywiste.

ZOBACZ TAKŻE:
Włocławek. Bicie rekordu WOŚP w resuscytacji

(Źródło: pomorska.pl)

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą dotyczącą dekomunizacji nazw ulic, także tych dotyczących dat, nazwa ulicy 16 Stycznia upamiętniająca wejście wojsk radzieckich do miasta, lub jak wolą niektórzy, wyzwolenia miasta spod niemieckiego okupanta, miała się zmienić. I choć ulica nie jest długa, to ulokowanych jest przy niej wiele firm - oddziałów banków, gabinetów lekarskich, kosmetycznych, fryzjerskich, sklepów. Zmiana byłaby dla nich bardzo kłopotliwa, bo wiązałaby się z wymianą wszelkich dokumentów, na których widnieje adres. Plotki, jakie można było usłyszeć na mieście, mówiły o przemianowaniu ulicy 16 Stycznia na ulicę Lecha Kaczyńskiego, albo Przemysława Gosiewskiego.

- Nie wiem, skąd te plotki, ponieważ rada miejska na sesji odbywającej się 30 sierpnia 2017 roku, podjęła uchwałę, że nazwa 16 Stycznia zostanie zmieniona na... 16 Stycznia - mówi burmistrz Krzysztof Obratański. - Dotychczasowa nazwa dotyczy roku 1945, zaś nowa nazwa roku 1919, kiedy to powstał rząd Ignacego Jana Paderewskiego.

Wiadomo było, że z pomysłem koneckich radnych może nie zgodzić się wojewoda świętokrzyski. Ale tylko wtedy, gdy Instytut Pamięci Narodowej nie zaaprobowałby postanowienia samorządowców.

- Mamy na szczęście opinię Instytutu Pamięci Narodowej, która potwierdziła, że nazwa 16 Stycznia związana z rokiem 1919 nie łamie ustawy "o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej" - pokazuje pismo z IPN burmistrz. - Na tabliczce i w dokumentach mieszkańców i właścicieli firm nic się więc nie zmieni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie