Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa w Krzemionkach. Przyjadą także goście z zagranicy

/SLA/
Trzydniową, ogólnopolską konferencję naukową, organizuje w przyszłym tygodniu Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie poświęcona prehistorycznej kopalni Krzemionki, jako pomnikowi historii.

Konferencja "Prehistoryczna kopalnia Krzemionki Opatowskie - Pomnik Historii, na tle problemów badań, ochrony i zagospodarowania pradziejowych kopalń krzemienia w Polsce i w Europie", organizowana jest we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Samodzielną Pracownią Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Rozpocznie się w czwartek, 18 kwietnia i potrwa trzy dni.

- Po ubiegłorocznych obchodach 90. rocznicy odkrycia przez Jana Samsonowicza neolitycznego pola górniczego we wsi Krzemionki koło Ostrowca, zamierzamy powrócić do podstawowych zagadnień naukowych i konserwatorskich związanych z kopalniami krzemienia, a zwłaszcza z kopalnią w Krzemionkach - informuje Kamil Stelmasik z Działu Promocji, Współpracy i Projektów w Muzeum. - Głównym celem konferencji będzie podsumowanie i przedyskutowanie dotychczasowych wyników badań prehistorycznego górnictwa krzemienia i związanych z nim zagadnień gospodarki, w tym osadnictwa, znaczenia krzemieni kopalnianych, mechanizmów ich rozprzestrzeniania się.

Odrębną część będzie poświęcona aktualnym problemom ochrony i zagospodarowywania rezerwatu w Krzemionkach na tle stanu badań i ochrony innych prehistorycznych kopalń krzemienia w Polsce i w Europie.

Wystąpienia zapowiedziało około 30 prelegentów z najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce - w tym między innymi Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Prahistorii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, a także goście ze Słowacji, Czech, Austrii. Otwarcie 18 kwietnia o godzinie 10.30 w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie