Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja o zdrowej żywności

Marzena Kądziela
W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób z powiatu koneckiego
W konferencji wzięło udział kilkadziesiąt osób z powiatu koneckiego Marzena Kądziela
Producenci żywności, właściciele gospodarstw agroturystycznych i lokali gastronomicznych zebrali się w Modliszewicach koło Końskich, by poznać zasady przystąpienia do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego.
Modliszewice. Konferencja o zdrowej zywności

Modliszewice. Konferencja o zdrowej żywności.

W poniedziałkowe przedpołudnie na sali konferencyjnej Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach można było spotkać piekarzy, producentów wędlin, miodu, serów, soków, restauratorów i właścicieli gospodarstw ekologicznych i agroturystycznych.

Mieszkańcy powiatu koneckiego przybyli do Modliszewic, by wziąć udział w seminarium "Żywność wysokiej jakości szansą rozwoju regionu". Tego typu spotkania odbywają się do połowy grudnia we wszystkich powiatach województwa świętokrzyskiego, a organizuje je Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego z pomocą ŚODR oraz poszczególnych starostw powiatowych.

Tematyka seminarium dotyczy głównie zagadnień europejskiej sieci oraz żywności tradycyjnej, regionalnej i ekologicznej, a także kwestii wymagań sanitarnych i weterynaryjnych obowiązujących przy produkcji takiej żywności.

- Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to związek producentów żywności, restauratorów, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, rolników, sklepikarzy produkujących czy sprzedających naturalne produkty - mówi Wiesław Reszczyk z Urzędu Marszałkowskiego. - To "antysieć" dla supermarketów, które nie dopuszczają do handlu drobnych producentów. To promowanie regionalnych i tradycyjnych produktów, które odchodzą w zapomnienie.

Taka sieć powstała w 1995 roku w dwóch regionach w Szwecji i Danii. Obecnie skupia 25 regionów z różnych krajów, w tym kilka z Polski, między innymi warmińsko - mazurki i wielkopolski. Województwo świętokrzyskie na razie jest kandydatem do sieci, ale wszystko wskazuje na to, że w połowie przyszłego roku stanie się jej członkiem.

- Nasze szkolenia mają na celu wyłonienie chętnych do zaistnienia w sieci - kontynuuje kierownik Reszczyk. - Po pięciu spotkaniach, także tym w Modliszewicach, widzimy, że nie będzie z tym problemu.

Co da przystąpienie do sieci piekarzowi wypiekającemu w sposób tradycyjny chleb, czy rolnikowi przygotowującemu według dawnych receptur swojską kiełbasę? - Urząd Marszałkowski oferuje wszelką pomoc proceduralną oraz promocyjną - odpowiada Wiesław Reszczyk. - To informacja na wszelkich giełdach i targach w Polsce i poza naszymi granicami, w katalogach i innych wydawnictwach. To wielka szansa dla drobnych producentów, którzy obecnie mają problem ze zbyciem swej tradycyjnej, regionalnej żywności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie