Konferencja „Reformacja w Małopolsce w starodrukach i historiografii”

Marta Baran
27 listopada w Bibliotece Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego miała miała konferencja naukowa pt.„Reformacja w Małopolsce w starodrukach i historiografii”. Wydarzenie odbywało się z okazji jubileuszu 500-lecia wystąpienia niemieckiego mnicha Marcina Lutra, które w 1517 roku zmieniło losy Europy.

Mija właśnie 500 lat od przełomowego momentu w historii Europy, bo dokładnie 31 października 1517 roku Marcin Luter wywiesił na drzwiach kościoła w Wittemberdze 95 tez, które miały stanowić punkty do dyskusji nad wewnętrzną reformą Kościoła. Zdecydowany krok niemieckiego mnich wywołał falę kontrowersji na skalę europejską, zaś w Niemczech doprowadził nawet do wojny chłopskiej, która toczyła się w latach 1524-1525 oraz wielu innych wojen religijnych, które ciągnęły się aż do II połowy lat 50 XXVI wieku. Bezpośrednim skutkiem reformacji był również rozwój protestantyzmu, bo, warto przypomnieć, że przez swoją nieustępliwość Luter został ekskomunikowany przez papieża. A o tym w co wierzył Luter i jak brzmiały tezy mówiono w poniedziałek 27 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej Uniwerystetu Jana Kochanowskiego, w której odbyła się konferencja „Reformacja w Małopolsce w starodrukach i historiografii”. Inicjatywa cieszyła się sporą popularnością wśród uczonych oraz osób szczególnie zainteresowanych historią Europy pochodzącą z tamtego okresu. Słuchacze mogli zasięgnąć wiedzy na tematy takie jak ,,Reformacja w Małopolsce", ,,Życie parafii ewangelicko-augsburskiej w Kielcach na podstawie pierwszego protokólarza posiedzeń kolegium kościelnego", ,,Parafie ewangelicko-reformowane między Pilicą a Wisłą w dobie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Pafskiego", jak również dowiedzieć się więcej na temat postaci Wacława Urbana, który był wieloletnim pracownikiem UJK, a w swoich publikacjach wiele uwagi poświęcił czasom reformacji.

Podczas spotkania w Bibliotece istny popis krasomówczy dały takie osoby jak: Waldemar Kowalski, Wojciech Rudkowski,Izabela Bożyk, Kazimierz Bem oraz Zdzisław Pietrzyk. Prelegenci, niemal tak jak Marcin Luter w 1517 roku, wykazali się ogromną charyzmą i, bez wątpienia, równie dużą wiedzą z zakresu historii, bo ich przemówienia były nie tylko rzeczowe, ale również pełne różnych ciekawostek, którymi urozmaicali swoją wypowiedź. Po cyklu pięciu przemówień, z których każde trwało blisko pół godziny na sali nie obyło się bez dyskusji, która swoją tematyką niejako nawiązywała do każdej z wypowiedzi, co skutkowało w ciekawe końcowe rozważania. Po podsumowaniu treści teoretycznej goście Biblioteki Uniwersyteckiej mogli jeszcze nacieszyć oczu, ponieważ organizatorzy przygotowali dla nich wystawę zatytułowaną ,,Reformacyjne i kontrreformacyjne stare druki ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach''. W skład ekspozycji wchodziły, jak sam tytuł sugeruje, archiwalia, które specjalnie na okazję jubileuszu 500- lecia reformacji włodarze biblioteki udostępnili do wglądu dla wszystkich zainteresowanych. Możliwość zobaczenia tych dokumentów okazała się cennym doświadczeniem dla naukowców, którzy od lat zajmują się badaniem zamierzchłych czasów reformacji i próbują rozwikłać wiele historycznych zagadek, które do tej pory pozostają owiane tajemnicą... To jeden z powodów, dla którego wciąż mówi się o tym, co miało miejsce 500 lat temu... Bo mimo, iż tezy zostały wywieszone, to wiele pozostało jeszcze do odkrycia. Tego typu inicjatywy, z pewnością, sprawiają, że coraz więcej prawd historycznych wychodzi na jaw i można oglądać nasze dziedzictwo kulturowe w nieco innym, dotąd nieznanym świetle.

-To dla nas ważne wydarzenie, bo nie codziennie mamy okazję świętować taki szczególny jubileusz, jak właśnie 500- lecie wystąpienia Marcina Lutra. Zdając sobie sprawę, z tego jak wiele czasu prelegenci poświęcili, by przygotować swoje wypowiedzi, a dodatkowo chcąc uhonorować postać Wacława Urbana, który był naszym znakomitym pracownikiem i to jemu zawdzięczamy fakt, że w naszych zbiorach mamy tak wiele publikacji związanych z czasami reformacji, pragniemy wydać książkę na podstawie treści tej konferencji. Myślę, że będzie to znakomite upamiętnienie tej szczególnej daty i inicjatywy- mówił Henryk Suchojad.

QUIZ. Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Święcić zdewastowanie wiary chrześcijańskiej to kapitalny błąd. Czy wiecie jakie były skutki szatańskiej działalności Lutra , który skończył tak jak Judasz.

Dodaj ogłoszenie