Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec 5-letniego projektu modernizacji Pałacu Biskupów Krakowskich. We wtorek otwarcie, potem darmowe zwiedzanie. Zobaczcie zdjęcia i film

Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
Już we wtorek, 26 kwietnia Muzeum Narodowe w Kielcach otwarciem wystawy „Kobieta w czasach Wazów” zakończy kilkuletni projekt przywracania dawnej świetności i zabezpieczania renesansowej siedziby. - Nareszcie możemy zaprosić turystów do wszystkich wnętrz – podkreśla dyrektor placówki Robert Kotowski. Już w sobotę 30 kwietnia i niedzielę 1 maja wszystko będzie można zwiedzić za darmo. Zobaczcie film i zdjęcia z odnowionego Pałacu.

Wielki remont w Muzeum Narodowym w Kielcach

- W minionych latach nie chcąc zamknąć muzeum wyłączaliśmy sale, lub galerię - mówi Robert Kotowski.

Potężny, wart ponad 17 milionów złotych projekt „Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” rozpoczął się w maju 2017 roku. Realizacja była możliwa dzięki Funduszom Europejskim, które wyasygnowały blisko 15 milionów złotych, resztę dało Ministerstwo Kultury.

Zmodernizowano Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej w Muzeum Narodowym w Kielcach

W pierwszym etapie zmodernizowano Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Nadal znajduje się ona w północnym skrzydle pałacu, ale zmieniły się warunki prezentacji blisko 300 obrazów i 600 obiektów rzemiosła. Dzisiaj to nowoczesna, w pełni profesjonalna przestrzeń wystawowa. Zaletą nowej wystawy jest także szeroka prezentacja prac twórców związanych z regionem.

Elewacja Pałacu Biskupów Krakowskich - taka jak przed laty

Bez przesady można stwierdzić, że dzisiaj Pałac Biskupów Krakowskich wygląda tak, jak w chwili otwarcia. Z ogromną pieczołowitością w ramach kolejnych etapów prac odtworzono elewację, przywrócono pierwotny koloryt, oczyszczono i uzupełniono kamienne dekoracje. Dzisiaj loggia wejściowa zachwyca detalami, uwagę przykuwają pochodzące z XVII wieku sgraffita na froncie gmachu.

W ubiegłym roku na fronton pałacu wróciły kilkumetrowe figury posłów szwedzkich i rosyjskich zniszczone przez Rosjan w ramach represji po powstaniu styczniowym. Ich odtworzenie wymagało różnorodnych badań, ale efekt wart był tego trudu. - Ich obecność nadaje pałacowi dostojeństwa, taka była ich rola od samego początku - dodaje dyrektor Kotowski.

Nad wejściem pojawiły się herby, które dzisiaj zwracają uwagę żywymi kolorami.

Imponujące tapiserie we wnętrzach Pałacu Biskupów w Kielcach

We wnętrzu pałacu można podziwiać kolejne efekty prac, które wykonano dzięki unijnym pieniądzom.

Dwa lata trwała konserwacja dwóch potężnych tkanin - tapiserii zwanych kieleckimi arrasami. „Bitwa pod Grannikiem” i „Triumf Ateny” tkane z wełny i jedwabiu, pochodzące z XVIII wieku tkaniny były w bardzo złym stanie. Trzeba było uzupełniać ubytki dobierając kolor, ale także grubość, fakturę nici, przędzy. Na szczęście zespołowi konserwatorów z Akademii Sztuk Pięknych udało się przywrócić oryginalną kolorystykę i pierwotny blask.

Strop w Pałacu Biskupów w Kielcach pełen niespodzianek

W ramach tego samego projektu konserwacji poddano ostatni ze stropów ramowych stworzonych przez Tomasza Dolabelli. Dzięki odnalezieniu pierwowzorów alegorii czterech żywiołów umieszczonych w narożnikach stropu udało się usunąć przemalowania, które przed laty położono w najbardziej zniszczonych partiach.

Największą niespodzianką było jednak główne malowidło znane jako Pożar Ławry Trockiej. Po usunięciu zaciemnień okazało się, że jest to Pożar Troi: na obrazie ukazały się postacie kobiet a nie mnichów. Zrekonstruowano też pierwotny ornament ramy. Jest on bardzo bogato zdobiony i dzisiaj rwie oczy kolorami. Dodatkowe oświetlenie podkreśla jego niezwykłą urodę.

Konserwatorzy odsłonili także kilka tajemnic w sali portretowej. Konserwacji poddano wszystkie polichromie: portrety biskupów, iluzjonistyczne portale. Odczytano także i uczytelniono sceny batalistyczne widniejące na ścianie nad oknami.

Przy okazji poświęcono uwagę wyjątkowemu, modrzewiowemu stropowi. To jeden z najcenniejszych zabytków pałacu. 21 modrzewiowych imponujących belek podtrzymuje deski, na których przedstawiono 40 alegorycznych i moralizatorskich scen oraz personifikacji. Ze wszystkimi można się zapoznać dzięki książce Joanny Kaczmarczyk i Małgorzaty Misztal „Pro lege et pro grege”.

Pałac bezpieczniejszy

Dzisiejszy pałac jest nie tylko nie tylko piękniejszy, ale także bezpieczniejszy. W trakcie remontu założono nowoczesne systemy antywłamaniowe z telewizją dozorową, przeciwpożarowe. Wejścia na dziedziniec strzeże ruchoma, chowana w ziemi bariera. - Naszym zadaniem jest nie tylko udostępnianie dzieł sztuki, ale także zabezpieczanie ich – podkreśla dyrektor Kotowski.

W ciągu 14 lat sprawowania funkcji dyrektora przez Roberta Kotowskiego w pałacu przeprowadzono prace o wartości 50 mln zł. - Zaczynaliśmy od tego, co najpilniejsze: ratowania dachu, przebudowy sieni dolnej, stropów dzięki czemu nie musimy podtrzymywać ich filarami, zyskaliśmy kolejne przestrzenie do wykorzystania. Przebudowaliśmy dziedziniec, założyliśmy iluminację by podkreślić największe walory pałacu – wylicza dyrektor przypominając, że kielecki pałac to obiekt wyjątkowo cenny wpisany na listę UNESCO.

Wystawa a później bezpłatne zwiedzanie

Symboliczne otwarcie pałacu dla turystów odbędzie się we wtorek, 26 kwietnia godzinie 18 wernisażem wystawy „Kobieta w czasach Wazów”. W weekend muzeum zaprasza na dni otwarte.

- W sobotę 30 kwietnia i niedzielę 1 maja zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie muzeum z przewodnikami – mówi zastępca dyrektora Magdalena Klamka. Wejście o każdej pełnej godzinie.

Już teraz zobaczcie galerię zdjęć z odnowionego Pałacu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie