MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koniec problemu z przeterminowanymi lekami? Gmina kupiła specjalne pojemniki

/MJR/
Przeterminowane leki można wyrzucać do takich pojemniki, które pojawiły się w kilku staszowskich aptekach.
Przeterminowane leki można wyrzucać do takich pojemniki, które pojawiły się w kilku staszowskich aptekach. Marcin Jarosz
Do tej pory nie wiadomo było do końca, kto odpowiada za przeterminowane leki. Apteki tego typu "darów" nie chciały przyjmować, a w gminie nie przykładano wielkiej wagi do tej kwestii. Pośrodku był pacjent, który niby mógł, ale często nie mógł pozbyć się leków zgodnie z prawem. Teraz ma być prościej.

Jak zwykle chodziło o pieniądze, bo apteki, które na zasadzie dobrowolności przyjmowały przeterminowane leki od pacjentów, same musiały ostro kombinować, aby ponosić jak najmniejsze koszty ich utylizacji. W wielu wypadkach pacjenci wychodzili z niczym i leki zamiast trafiać tam, gdzie powinny, lądowały w osiedlowych śmietnikach lub na dzikich wysypiskach śmieci.

I mimo, że jest to zabronione to tak właśnie wygląda dziś "utylizacja" przynajmniej części odpadów medycznych, które zaliczane są przecież do grupy odpadów niebezpiecznych.

W poprzednich latach przepisy prawne nie definiowały jasno, kto odpowiada za leki, ale nowe przepisy tak zwanej "ustawy śmieciowej", które weszły w życie w tym roku nakładają na gminy obowiązek odbioru między innymi tego typu odpadów. Od niedawna w sześciu aptekach na terenie Staszowa można znaleźć specjalne pojemniki na leki. Do nich pacjenci mogą wrzucić przeterminowane medykamenty. Bez pytania. Pojemniki kupiła gmina.
- Jest to efekt porozumienia z aptekami. Mieliśmy wiele sygnałów dotyczących problemów z przeterminowanymi lekami. Gmina ma obowiązek utylizacji leków, który wynika z przepisów prawnych, dlatego zdecydowaliśmy się kupić takie pojemniki. To ułatwi życie aptekarzom, ale przede wszystkim mieszkańcom - mówi Romuald Garczewski burmistrz Staszowa. Gmina za pojemniki zapłaciła około 6 tysięcy złotych. W trakcie finalizacji są sprawy wyłonienia firmy, która będzie te odpady odbierać i przekazywać do utylizacji. Rocznie na ten cel gmina planuje przeznaczyć 13 tysięcy złotych.\

Z pojemników cieszą się aptekarze. - Do tej pory pacjenci przynosili leki do nas, ale my przyjmowaliśmy je niejako bezprawnie. Te pojemniki są bardzo dobrym rozwiązaniem problemu. Każdy klient naszej apteki otrzymuje ulotkę z informacją o możliwości pozostawienia przeterminowanych leków u nas - mówi Teresa Kwiecińska menadżer w aptece Zdrowie przy ulicy Opatowskiej.

W przyszłym roku urzędnicy planują zakup kilku pojemników na tereny wiejskie. Przeterminowane leki można zostawić w aptekach przy ulicach: Konstytucji 3 Maja 10c, Jana Pawła II 10, Opatowskiej 10, Mickiewicza 62, 11-go Listopada 123 oraz w aptece przy ulicy Złotej 2.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie