Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs i pokaz filmu w Kieleckim Centrum Kultury

Tomasz Trepka
Kilkunastu uczniów ze świętokrzyskich szkół zostało wyróżnionych oraz nagrodzonych w ramach konkursu „Zapomniane akcje Armii Krajowej w Okręgu Kielce”.

- Celem konkursu było przybliżenie mniej znanych akcji Armii Krajowej. Jedna z nich rozegrała się niespełna 30 metrów od budynku Kieleckiego Centrum Kultury. Wiosną 1944 roku, jeden z partyzantów – Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”, w towarzystwie swojej łączniczki, rozpoczął operację o której dziś niewiele osób pamięta. Przebrał się mundur niemieckiego kapitana Wehrmachtu, aby przeprowadzić zamach na szefa konfidentów gestapo. Właśnie pamięć o takich akcjach skłoniła kombatantów Armii Krajowej do zorganizowania tego przedsięwzięcia. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach – dla szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych – powiedział Dionizy Krawczyński, wiceprezes Zarządu Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jury zdecydowało, że najlepsze prace w kategorii szkół podstawowych, przygotował – 12-letni Oliwier Brudny ze Szkoły Podstawowej nr 18 imienia Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” w Kielcach, a w kategorii szkół ponadpodstawowych – Wiktor Filipowski z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

- Godne podziwu jest to, że młode osoby starają się pamiętać o dokonaniach Armii Krajowej, o ludziach, którzy podjęli walkę z okupantem. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie działalność Światowego Związku Armii Krajowej oraz nauczycieli historii – powiedział wręczający nagrody, doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
– Cudownie, że macie ten patriotyzm w sercu i chcecie się z nim dzielić ze swoimi podopiecznymi – mówiła do nauczycieli i dyrektorów szkół Alina Szwach, prezes Okręgu Kielce Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Konkurs odbywał się pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Agaty Wojtyszek oraz Prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego.
Jedną z głównych atrakcji dla młodzieży, która zjawiła się w Kieleckim Centrum Kultury był przedpremierowy pokaz filmu „Wilk” Zbigniew Kruszelnicki. Poświęcony on został jednemu z najsłynniejszych partyzantów ziemi świętokrzyskiej. – Naszym celem było przypomnienie dokonań jego oddziału. Wyjątkowego, który zasłynął z wielu brawurowych akcji dywersyjnych, między innymi porywania Niemców z kieleckich ulic. Jego naczelnym zadaniem była walka z okupantem niemieckim. To niezwykła opowieść o zwykłych chłopcach i dziewczętach, którzy by móc normalnie żyć – musieli walczyć. Powstają filmy historyczne, gdzie scenariusze są fikcyjne. W tym przypadku mieliśmy gotową historię, której nie trzeba było przerabiać. Mamy wspaniałego bohatera, którego historię trzeba spopularyzować – wyjaśnił Dionizy Krawczyński.

Bohater filmu, Zbigniew Kruszelnicki urodził się w 1922 roku w Grudziądzu. Na Kielecczyznę został przesiedlony niedługo po rozpoczęciu II wojny światowej. Początkowo zamieszkał w Ludyni nieopodal Krasocina [obecnie w powiecie włoszczowskim – redakcja], ale już w 1940 roku znalazł się w Kielcach. Następnym jego krokiem było zaangażowanie się w działalność partyzancką. Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej i tak rozpoczęła się jego kariera konspiracyjna. Wkrótce otrzymał pseudonim „Wilk”. W lutym 1944 roku został dowódcą oddziału dywersyjnego Okręgu Kielce Armii Krajowej.
Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w potyczce z Niemcami nieopodal Miedzianej Góry. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. W 1945 roku jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Starym w Kielcach. 15 października 2005 roku, szczątki Zbigniewa Kruszelnickiego i jego towarzyszy przeniesiono na Cmentarz Partyzancki w Kielcach. Został też wybrany patronem kieleckiej Szkoły Podstawowej numer 18 na ulicy Bolesława Chrobrego oraz ulicy w Kielcach.

Otwarta dla wszystkich premiera filmu odbędzie się w niedzielę, 1 października w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach – w dniu uroczystości upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Pokaz rozpocznie się o godzinie 18.30. Wstęp wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie