Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs "Smaki gęsiny" w Chmielniku

Bartłomiej BITNER
Jury miało twardy orzech do zgryzienia podczas wyboru tego gospodarstwa agroturystycznego, które przygotowało najlepsze potrawy z gęsiny.
Jury miało twardy orzech do zgryzienia podczas wyboru tego gospodarstwa agroturystycznego, które przygotowało najlepsze potrawy z gęsiny. archiwum
- Opłaca się eksperymentować - mówi zadowolona Agnieszka Zięba z Gospodarstwa Agroturystycznego "Wiśniowe Wzgórze" w Dębnie, gmina Nowa Słupia, której wyszukane dania zajęły pierwsze miejsce w konkursie "Smaki gęsiny". Odbył się on w poniedziałek, 11 listopada, w Domu Kultury w Chmielniku.

Była to już jego druga edycja. Wystartowało w niej 8 gospodarstw agroturystycznych z powiatu kieleckiego. Przygotowały dania z gęsiną takie jak między innymi nadziewane gęsie szyje serwowane z podpłomykami, gęsi zawijaniec z grzybami czy gęś ze śliwkami i ananasem. Każda potrawa musiała ponadto zawierać co najmniej dwa produkty z listy produktów tradycyjnych, więc walka o kulinarne zwycięstwo łatwa nie była. Wygrały potrawy Agnieszki Zięby z Gospodarstwa Agroturystycznego "Wiśniowe Wzgórze" w Dębnie, gmina Nowa Słupia: szafranowa zupa z gęsi oraz rolada z gęsi na konfiturze z gruszek. Do ich wykonania pani Agnieszka użyła nie dwa, ale trzy produkty tradycyjne: miód, kaszę i masło chmielnickie.

- Wybór był trudny, ale zdecydowaliśmy się przyznać pierwsze miejsce właśnie tym potrawom. Doceniliśmy ich wykwintność i pod tym względem taką trochę inność od pozostałych - mówi Teresa Wąsik, kierownik działu Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, która zasiadła w siedmioosobowym jury. - Jednocześnie też podkreślaliśmy tradycyjność, bo na przykład trzecie miejsce przyznaliśmy bardzo prostym, chłopskim, ale niezwykle smacznym potrawom, czyli nadziewanym gęsim szyjom serwowanym z podpłomykami oraz gęsiowej siekanicy - dodaje.

Agnieszka Zięba jest bardzo zadowolona ze zwycięstwa, ale przyznaje, że ją zaskoczyło. - Nie spodziewałam się, że będzie pierwsze miejsce. Chciałam zaprezentować coś wyszukanego i nie wiedziałam, czy to wypali. Jak się jednak okazało, opłaca się czasami eksperymentować - mówi.

Zwraca uwagę zwłaszcza na zupę szafranową. - To danie staropolskie, znane od dawna, ale nie zaliczające się do typowego wiejskiego jadła. Jest to szlachecka potrawa, a to za sprawą szafranu, który w dawnych czasach używany był rzadko, bo jest drogą przyprawą - podkreśla.

Dodaje, że obydwie konkursowe potrawy, jakie przygotowała, wymagały wiele poświęcenia. - Są trochę skomplikowane, ich wykonanie jest bardzo praco- i czasochłonne - oznajmia.

Zwycięskie Gospodarstwo Agroturystyczne otrzymało nagrodę pieniężną, podobnie jak trzecie. To, które zajęło drugie miejsce, dostało nagrodę rzeczową. Pozostałej piątce uczestników przyznano wyróżnienia.

Konkurs zorganizowały Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku i Stowarzyszenie "Gęś kielecka z tradycjami" z siedzibą w Chmielniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie