Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkursy Przedmiotowe dla uczniów podstawówek. Przedstawiamy laureatów

Paulina Baran
Po rozstrzygnięciu trzech z czterech Kuratoryjnych Konkursów Przedmiotowych dla Uczniów Szkół Podstawowych najwięcej laureatów uczy się w szkołach kieleckich - 15. 6 laureatów ma powiat staszowski, pięciu powiat kielecki, z powiatu starachowickiego jest 3 laureatów. Jeśli chodzi o szkoły to najwięcej, aż trzech laureatów ma jak dotąd Szkoła Podstawowa numer 33 w Kielcach. Po dwóch laureatów mają: Szkoła Podstawowa Integracyjna numer 11 oraz I Społeczna Szkoła Podstawowa - obie w Kielcach; Szkoła numer 7 z Ostrowca, numer 1 z Sandomierza, szkoły numer 1 i 2 ze Staszowa.

Zobacz także: Strajk nauczycieli w kieleckich szkołach

Warto wyjaśnić, że konkursy odbywają się trzyetapowo, tylko najlepsi przechodzą do kolejnych części. Konkursy mają bardzo dużą rangę, pokazują bowiem, jak poszczególne szkoły pracują z uczniami zdolnymi. Tegoroczne wyniki są szczególnie ważne, ponieważ po raz pierwszy od kilkunastu lat nie odbędzie się sprawdzian kompetencji po szóstej klasie, który pokazywał, jaką wiedzę posiadają uczniowie po sześciu latach nauki.

Przyroda
Najlepszy wynik - 45 punktów osiągnął Maciej Majcher ze Szkoły Podstawowej numer 8 w Kielcach, którego przygotowywała pani Teresa Staromłyńska. Za podium znalazły się jeszcze dwie uczennice - Aleksandra Kotwica ze Szkoły Podstawowej numer 33 w Kielcach przygotowywana przez panią Elżbietę Dziedzic oraz Aleksandra Stępień ze Szkoły Podstawowej w Górnie, powiat kielecki, którą uczy pani Beata Zębik. Wśród laureatów znaleźli się jeszcze - Natalia Jasik ze Szkoły Podstawowej w Szydło-wie, powiat staszowski ; Julia Piech ze Szkoły Podstawowej numer 2 we Włoszczowie - po 43 punkty; Marek Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Końskich; Jacek Matla ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej numer 11 w Kielcach; Kacper Polewka ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Staszowie - po 42 punkty. Listę laureatów konkursu - zdobyli po 41 punktów - uzupełniają: Natalia Gos ze Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Starachowicach, Bartłomiej Klamka ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Kielcach, Agata Kowalska ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej numer 11 w Kielcach, Maria Kubacka ze Szkoły Podstawowej numer 24 w Kielcach, Mikołaj Polewka ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Staszowie, Piotr Sobowski ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Busku-Zdroju.

Język angielski
Najlepszy wynik - 106 punktów osiągnął Kamil Rogoziński ze Szkoły Podstawowej w Ociesękach, gmina Raków w powiecie kieleckim. Drugi wynik - 103 punkty - uzyskała Maja Tuz ze Szkoły Podstawowej numer 33 w Kielcach; Na trzecim miejscu z wynikiem po 102 punkty Filip Walicki ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Sandomierzu oraz Bartosz Wieczorek ze Szkoły Podstawowej numer 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wśród laureatów znaleźli się też: Maciej Spółczyński ze Szkoły Podstawowej numer 15 w Kielcach, Jakub Siekański ze Szkoły Podstawowej numer 27 w Kielcach -po 100 punktów; Michał Księski ze Szkoły Podstawowej numer 33 w Kielcach -99 punktów; Aleksandra Porydzaj ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Opatowie, Maciej Pędzich ze Szkoły Podstawowej w Nowinach w powiecie kieleckim - po 97 punktów; Po 96 punktów i tytuły laureatów uzyskali: Mikołaj Laszczyk ze Szkoły Podstawowej w Modliszewicach w powiecie koneckim, Igor Kornaś ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie w powiecie buskim, Bartosz Bodulski ze Szkoły Podstawowej w Połańcu, powiat staszowski oraz Artur Kinsman ze Szkoły Podstawowej w Ostojowie, powiat skarżyski.

Matematyka
Trzy najlepsze wyniki, po 33 punkty uzyskały Maria Kuczyńska z I Społecznej Szkoła Podstawowa w Kielcach, Rafał Myszka ze Szkoły Podstawowej w Starachowicach, Kalina Rączka ze Szkoły Podstawowej w Krynkach, powiat starachowicki. Wśród laureatów są też Aleksandra Kmiecik ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Staszowie, Igor Regiel ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Kielcach - po 32 punkty; Karolina Korpacki ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Staszowie, Wiktoria Rucińska z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Kielcach, Maciej Smaga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Cedzynie - po 31 punkty; Filip Walicki ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Sandomierzu - 30 punktów; Olga Walczyszyn ze I Społecznej Szkoła Podstawowa w Kielcach, Piotr Miernik ze Szkoły Podstawowej numer 2 w Zagnańsku, Bartosz Wieczorek ze Szkoły Podstawowej numer 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim, Piotr Zarzycki ze Szkoły Podstawowej numer 9 w Kielcach - po 29 punktów.

Nagrodzą najlepszych na gali
Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty planuje nagrodzić wszystkich laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych. W tym roku odbędą się dwie gale. Pierwsza będzie miała miejsce w środę, 12 kwietnia w Targach Kielce - będzie to gala dla gimnazjalistów. Medale dla laureatów z podstawówek zostaną wręczone w późniejszym terminie.

Przypominamy, że Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty rozpoczęło także ogłaszanie list wyników konkursów przedmiotowych dla gimnazjalistów. Na razie znamy nazwiska laureatów konkursu z geografii i języka niemieckiego. Jeśli chodzi o geografię, tytuł laureata zdobyło 29 uczniów. Najlepszy wynik uzyskała Renata Kotyniewicz z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach. Z języka niemieckiego tytuły laureata na szczeblu wojewódzkim otrzymało 13 uczniów. Najlepszy wynik uzyskała Aleksandra Bochnacka z Pierwszego Dwujęzycznego Gimnazjum w Kielcach, które wchodzi w skład znanego od lat Kolegium Szkół Prywatnych.

W tym roku zupełnie zmieniły się zasady Konkursów, nie obyło się bez dużych kontrowersji
Podstawowa zmiana w regulaminie polega na tym, żeby w najbardziej popularnych konkursach, jak choćby z polskiego i matematyki, można było przyznać więcej tytułów laureata, a w przypadku mniej popularnych konkursów (na przykład z informatyki, czy języka rosyjskiego), zmniejszyć ilości tych tytułów. Choć wydaje się, że nowe zasady konkursów są bardzo logiczne i sprawiedliwe to do redakcji „Echa Dnia” zgłaszali się nauczyciele „ujawniający” mankamenty nowych przepisów. Okazało się na przykład, że w Konkursie Przedmiotowych z Języka Francuskiego (konkurs dla gimnazjalistów) wzięło udział jedynie 34 uczniów, a aż 25 z nich otrzyma tytuł finalisty, a przy okazji... 8 cennych punktów do świadectwa gimnazjalnego. W Kuratorium tłumaczono, że nikt się nie spodziewał, że tak mało osób przystąpi do konkursu z tego przedmiotu (Konkurs z języka francuskiego organizowano w tym roku po raz pierwszy ze względu na wiele próśb od dyrektorów i nauczycieli).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie