Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konopie mogą być pożyteczne dla świętokrzyskiego przemysłu. Od piątku wyjątkowa impreza w Kurozwękach

Lidia Cichocka [email protected]
Jan Marcin Popiel, właściciel Kurozwęk, w tegorocznym labiryncie. Z lewej pole konopi, z prawej kukurydzy. Najbliższy weekend to ostatni czas na przejście labiryntu. W niedzielę koszenie.
Jan Marcin Popiel, właściciel Kurozwęk, w tegorocznym labiryncie. Z lewej pole konopi, z prawej kukurydzy. Najbliższy weekend to ostatni czas na przejście labiryntu. W niedzielę koszenie. ARCHIWUM
W Kurozwękach wszystko o wykorzystaniu tej rośliny w medycynie i wielu innych dziedzinach.

III Dni Konopi "Konopie dla wszystkich" w Kurozwękach

III Dni Konopi "Konopie dla wszystkich" w Kurozwękach

Piątek, 11 września, o godzinie 11 wykład profesora Jerzego Vetulaniego o medycznej marihuanie. O 12 wykład profesora Jerzego Jarosza "Kontrowersje w sprawie medycznej marihuany". Piątkowy blok w Kurozwękach będzie poświęcony kwestiom medycznym. O godzinie 15 spotkanie z Dorotą Gadaniec. Potem kolejne wykłady medyczne. Wystąpią Bogdan Jot, Paulina Janowicz i Patryk Pańkowski. O godzinie 20 pokaz filmu dokumentalnego "The Culture High".

Sobota, 12 września. Medyczne aspekty konopi oraz uprawa i przemysłowe wykorzystanie konopi. Wykłady będą trwały od 10 do 19. O godzinie 15 rodzina Dołeckich będzie miała prelekcję pod tytułem "Prawne aspekty pozyskiwania oraz
używania oleju konopnego w Polsce".

Niedziela, 13 września. Od godziny 10 wykłady dotyczące przemysłowego wykorzystywania konopi. Potrwają do 15.Targ Konopny - prezentacja produktów wytwarzanych na bazie konopi, warsztaty i pokazy.

Już po raz trzeci właściciel pałacu w Kurozwękach w powiecie staszowskim Jan Marcin Popiel próbuje zainteresować Polskę tematem konopi. W piątek, 11 września, rozpoczną się tam III Dni Konopi.

Niestety konopie są u nas kojarzone głównie z odmianą, z której wytwarza się marihuaną uprawianą pokątnie. Tymczasem odmiana przemysłowa może być bardzo pożyteczna. - Temat konopi wzbudza silne emocje - przyznaje Witold Świtalski, odpowiedzialny w Kurozwękach za marketing. - Trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy zasialiśmy konopie przemysłowe, włączyliśmy się do grona osób przywracających tę bardzo pożyteczną roślinę.

Ma ona wszechstronne zastosowanie: w budownictwie, kosmetyce, przemyśle odzieżowym czy papierniczym. Ostatnio nie brakuje dyskusji na temat stosowania marihuany leczniczej. Środek dozwolony w wielu krajach, między innymi Austrii, Niemczech czy Czechach u nas jest bardzo trudno dostępny.

Znani goście

- Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie tą tematyką, do udziału w Dniach Konopi zaprosiliśmy lekarzy, którzy podzielą się swą wiedzą i doświadczeniem, a także pacjentów, którzy korzystają z dobrodziejstwa tego leku. Wśród gości będzie Dorota Gudaniec, mama 6-letniego Maksa, który jest pierwszym w Polsce pacjentem legalnie otrzymującym medyczną marihuanę na padaczkę lekooporną. Przyjadą także państwo Ewa i Dariusz Dołeccy, aresztowani zostali oni za przemyt 1,2 litra oleju z konopi wiezionego zza granicy dla umierającej na raka trzustki matki pana Dariusza - będą mówić o prawnych aspektach stosowania marihuany - przybliża program Witold Świtalski.

Wiele dziedzin

Tematyka medyczna zdominuje Dni Konopi, ale mowa na nich będzie także o wykorzystaniu w innych dziedzinach życia, o uprawie i zbiorach. - My w tym roku obsialiśmy konopiami tylko pół hektara - mówi Świtalski. - Otworzymy w nim labirynt, będzie go można zwiedzać tylko do godziny 15 w niedzielę. Godzinę później zaczniemy żniwa. Niestety zbiór konopi jest wielkim problemem, brakuje specjalistycznego sprzętu. Gdyby upraw było więcej, na pewno firmom opłaciłoby się taki sprowadzić i oferować usługi. Na sianie konopi potrzebne są specjalne zezwolenia. - Ich zdobycie nie jest tak trudne - przekonuje Świtalski.

W trakcie Dni Konopi odbędzie się Targ Konopny, w którym weźmie udział kilkunastu producentów materiałów z konopi przemysłowych. Będą to między innymi materiały budowlane - pustaki, płyty, wełna mineralna, także słodycze, na przykład czekolada z konopiami. Będą też tkaniny i wyroby pościelowe, kosmetyki, oleje - wszystko z konopi przemysłowych.

W czasie Dni warsztaty i pokazy budownictwa, powroźnictwa, tkactwa i rękodzieła z wykorzystaniem konopi. Bilet wstępu na jeden dzień kosztuje 10 złotych. W ramach biletu udział w konferencjach, pokazach i prezentacjach zaplanowanych na dany dzień oraz wstęp do labiryntu konopnego.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu STASZOWSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie