Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Końskie. 200 pacjentów skorzystało z badań podczas akcji "Lato ze zdrowym kręgosłupem"

Marzena Kądziela
Uczestnicy akcji w Końskich z dyrektorem szpitala Wojciechem Przybylskim przed domem kultury
Uczestnicy akcji w Końskich z dyrektorem szpitala Wojciechem Przybylskim przed domem kultury Archiwum prywatne
Blisko 200 mieszkańców naszego powiatu skorzystało z bezpłatnych badań kręgosłupa. Akcję realizowaną w Radoszycach, Stąporkowie i Końskich zorganizował dyrektor szpitala Wojciech Przybylski.

- Zaczęło się od Radoszyc - opowiada dyrektor Szpitala Specjalistycznego św. Łukasza w Końskich Wojciech Przybylski. - Akcja "Lato ze zdrowym kręgosłupem" przyciągnęła 50 osób. Przyszli dorośli, którym dokuczał od dłuższego czasu ból, dotarli rodzice ze swymi pociechami, by poddać je badaniom. Jako pediatra zawsze zachęcam rodziców do badania postawy swoich dzieci do ósmego, dziewiątego roku życia, aby zdążyć przed szybkim skokiem wzrostu kręgosłupa, co ma miejsce u dziewcząt w wieku 10 - 13 lat, u chłopców w wieku 13 - 15 lat. To wtedy notujemy największe ryzyko pogłębiania się wszelkich skrzywień.

W kolejną niedzielę akcja zagościła w Stąporkowie. - Zainteresowanie zapisami przerosło nas - kontynuuje dyrektor. - Było tak wielu chętnych, że w stąporkowskiej przychodni zapisywano zgłaszających się uczestników od razu na trzecią edycję, która miała odbywać się we wrześniu w Końskich. Specjaliści fizjoterapii po przeprowadzonym wywiadzie badali oględzinowo, palpacyjnie, czynnościowo i funkcjonalnie około 80 pacjentów wydając im potem odpowiednie zalecenia.

Sporą frekwencję organizatorzy zanotowali w minioną niedzielę w Końskich. Gościny dla pacjentów i badających udzielił Miejsko - Gminny Dom Kultury. Na badania zgłosiło się około 60 dorosłych i dzieci. - Wiele osób przynosiło badania przedstawiające patologie narządu ruchu i kręgosłupa, na przykład zdjęcia rentgenowskie, badania USG, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego - informuje doktor Przybylski. - Każdy uczestnik otrzymał zalecenia, a gdy ktoś wymagał odpowiedniej innej konsultacji specjalistycznej, został o tym powiadomiony. Podkreślaliśmy także, jak ważne w profilaktyce jest wykonywanie prawidłowo prostych, codziennych czynności, jak choćby siedzenie. Pokazywaliśmy, jak należy siedzieć, by potem uniknąć zmian dyskopatycznych, zwyrodnieniowych, bólów czy zawrotów głowy.

Ważnym elementem akcji był także kontakt ze specjalistkami ze szpitalnego sklepu ortopedycznego. - Okazało się, że zastosowanie sprzętu ortopedycznego, takiego jak gorsety czy wkładki do butów przynosi pacjentom ulgę w cierpieniach spowodowanych chorobami kręgosłupa - kończy Wojciech Przybylski. - Wiele osób zwyczajnie o taki, sprzęcie nie miało pojęcia. Ponieważ akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem, planujemy jej powtórkę wiosną przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie