Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kontrowersje wokół przetargu dla Urzędu Miejskiego w Starachowicach

M.K.
Urząd Miejski w Starachowicach ogłosił przetarg na dostawę ciepła do budynku magistratu. Przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, a już budzi wiele kontrowersji. Wiele pytań dotyczących niejasności co do specyfikacji przetargu ma firma Celsium ze Skarżyska, obecny dostawca ciepła. Umowa z Celsium kończy się we wrześniu.

- Nie chcę rzucać ciężkich słów, ale przetarg został tak napisany, żebyśmy mieli minimalna szanse na jego wygranie. Zgodnie z taryfami zatwierdzonymi przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki mamy niższe ceny niż Zakład Energetyki Cieplnej. W zaproszeniu do składania ofert zaznaczono, że 90 procent kryterium oceny stanowić będzie cena, a 10 procent to kryterium bezpieczeństwa, czyli posiadanie jednostek kotłowych o mocy minimalnej 5 MW. My posiadamy jeden kocioł o takiej mocy, ZEC - 5. To jest absurdalne wymaganie, bo do ogrzania Urzędu Miasta wystarczy kocioł o mocy 0,25 MW. Dostarczamy ciepło w kilku miastach i z doświadczania wiem, że awarie na kotle się raczej nie zdarzają, prędzej na sieci przesyłowej. Praca kotła może być zaburzona jeśli nastąpią przerwy w dostawie prądu, ale na to nie mamy już wpływu. Aż ciśnie się pytanie, czy ma być taniej, czy ma wygrać miejscowy dostawca - mówi Grzegorz Reluga, prezes Celsium. - Piszemy w tej sprawie odwołanie do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Na granicy absurdu

Kilka dni temu na oficjalnym Facebooku Celsium pojawił się wpis, w którym kryterium bezpieczeństwa wymagane w przetargu porównano do kierowcy, który w bagażniku wozi sto kół zapasowych. "Co powiedzielibyście o kierowcy, który wozi w samochodzie 100 kół zapasowych? To nie jest żart. Mniej więcej takie wymagania w stosunku do dostawców ciepła ma Urząd Miasta w Starachowicach. W przetargu na dostawę ciepła do urzędu można dostać 2 punkty za każdy kocioł powyżej 5 MW podczas gdy sam Urząd Miasta potrzebuje jedynie 0,25 MW. Maksymalnie, w tak zdefiniowanym kryterium bezpieczeństwa dostaw, można dostać 10 punktów za 5 takich kotłów.

Bezpieczeństwo dostaw ciepła jest dla nas priorytetem ale polega ono na utrzymywaniu urządzeń w sprawności a w przypadku awarii, która zawsze może się zdarzyć, na czasie reakcji w celu jej sprawnego usunięcia. Z naszego doświadczenia, a zaopatrujemy w ciepło 5 miast, właściwie nigdy powodem braku dostaw nie jest awaria kotła.

Jasne jest, że wymagania Urzędu Miasta jakkolwiek wydają się z poprzedniej epoki są tak naprawdę sposobem promowania spółki miejskiej ZEC, która nie jest w stanie wygrać z nami ceną ciepła. Każdy ich kocioł jest powyżej 5 MW. Celsium ma 4 kotły mniejsze i choć wszystkie one razem są w stanie ogrzać 50 Urzędów Miasta w Starachowicach, nie będą brane pod uwagę przy wyborze dostawcy.

Nie wiemy jak wyglądają inne przetargi w Urzędzie Miasta i nie chcemy wchodzić w dyskusje polityczne ale w przetargu na dostawę ciepła nie chodzi na pewno o optymalizację kosztów.
Ciekawi jesteśmy co sądzą o tym mieszkańcy Starachowic.? Czy uważacie, że należy za wszelką cenę promować spółki miejskie i jesteście gotowi płacić za to? Czy może jesteście zwolennikami konkurencji i wolnego rynku?" - czytamy na profilu Celsium.

Ograniczanie dostępności?

Prezes Celsium szacuje, że zgodnie ze stawkami taryfowymi ciepło dostarczane przez Celsium może być tańsze o około 3 tysiące złotych w ciągu dwóch lat, na które Urząd Miejski chce zawrzeć nową umowę. Inna uwaga Grzegorza Relugi dotyczy połączenia zadania dostarczania ciepła i remontu węzła cieplnego w jednym przetargu.

- Takiego remontu nie musi robić firma specjalizująca się w produkcji i dostawie ciepła. Remont może wykonać każda firma budowlana. To ograniczenie dostępności do przetargu przedsiębiorców, którzy nie produkują i nie dostarczają ciepła. Połączenie dwóch zadań w jednym przetargu oznacza, że liczba oferentów sprowadza się do zaledwie dwóch - mówi Grzegorz Reluga.

Urząd odpowiada

O komentarz poprosiliśmy urzędników z magistratu. W odpowiedzi dostaliśmy oficjalne stanowisko Urzędu Miasta. Czytamy w nim:

"Zapytanie ofertowe ogłosił Referat Organizacyjny Urzędu Miejskiego. Umowa z wybranym dostawcą zawarta zostaje na okres dwóch lat.

Postępowanie dotyczące dostaw energii do Urzędu Miejskiego prowadzone było w trybie zapytania ofertowego zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta nr 297/2016 z dnia 01.07.2016 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu postępowania przy udzielaniu zamówień publicznych oraz regulaminu pracy komisji przetargowej w Urzędzie Miejskim w Starachowicach.

O wyborze takiej procedury zadecydowała szacunkowa wartość przedmiotu zamówienia, która nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 30 000 euro.

Jednym z kryteriów, które ma ogromne znaczenie przy wyborze dostawcy energii cieplnej jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii cieplnej przez potencjalnego dostawcę. Mając to na względzie przy określaniu kryteriów wyboru pod uwagę należy wziąć nie tylko zapotrzebowanie jednego, konkretnego odbiorcy, ale liczbę wszystkich odbiorców zaopatrywanych przez daną ciepłownię przy jednoczesnym uwzględnieniu stanu technicznego sieci i liczby kotłów, jakimi dysponuje dana ciepłownia. To właśnie uczynił Urząd Miejski sporządzając opis przedmiotu zamówienia.

Dziwi fakt uznania przez firmę Celsium bezpieczeństwa dostaw za absurd z uwagi na fakt, że Urząd Miejski to nie jedyny odbiorca ciepła w naszym mieście. Zapewnienia i wyliczenia, podane przez Celsium a dotyczące możliwości ogrzania 50 Urzędów Miasta - nie są prawdą, ponieważ do mocy zainstalowanej należy wliczyć wszystkich podłączonych odbiorców. Przypomnijmy, że do sieci podłączeni są również inni odbiorcy m.in. strefa ekonomiczna, szkoła, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej i inni dla których komfort i bezpieczeństwo dostaw jest równie ważny.

Odnosząc się do kolejnej kwestii dotyczącej połączenia zamówień na dostawę energii cieplnej i remontu urządzeń informujmy, że remont zespołu urządzeń jakim jest węzeł cieplny powinna wykonywać doświadczona, specjalizująca się w tym firma z uwagi na specyfikę zadania. Nieodpowiedzialne byłoby zlecenie wykonanie takiego zadania kierując się jedynie kryterium - najniższej ceny. Do wykonania tego typu remontu wymagane jest, oprócz doświadczenia, posiadanie m.in. kadry spawalniczej ze specjalistycznymi uprawnieniami.
Ponadto brak jest podstaw, aby przypuszczać, że cena remontu węzła cieplnego byłaby wyższa w przypadku postępowania obejmującego zarówno remont urządzeń jak i dostawę energii cieplnej w porównaniu do ceny uzyskanej w postępowaniu obejmującym wyłącznie remont urządzenia.

Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że głównym wyznacznikiem przy sporządzaniu powyższego zapytania ofertowego było zapewnienie bezpieczeństwa dostaw energii cieplnej nie tylko do Urzędu Miejskiego, ale także do innych odbiorców.

Przypominamy, że postępowanie jest w toku".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie