Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konwent Marszałków Województw RP w Sandomierzu

Małgorzata PŁAZA [email protected]
Rodzina zastępcza z Daleszyc prowadzona przez Irenę i Krzysztofa Kraińskich otrzymała pierwszą „Świętokrzyską Kartę Rodziny na 5+". Wręczał ją między innymi minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Rodzina zastępcza z Daleszyc prowadzona przez Irenę i Krzysztofa Kraińskich otrzymała pierwszą „Świętokrzyską Kartę Rodziny na 5+". Wręczał ją między innymi minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Małgorzata Płaza
Polityka społeczna wobec zmian demograficznych zachodzących w naszym regionie, kraju i Europie była głównym tematem pierwszego dnia obrad Konwentu Marszałków Województw RP odbywającego się w Sandomierzu.

- Wspólnym interesem państwa polskiego jest wsparcie dzietności, ale obecnie polityka rodzinna na szczeblu centralnym i regionalnym musi odnosić się również do seniorów - stwierdził uczestniczący w obradach minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

W obradach, które kończą przewodnictwo naszego regionu w Konwencie Marszałków RP, uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, rządu, samorządów, a także świata nauki i biznesu.

Podczas pierwszej części obrad dotyczącej polityki społecznej sporo miejsca poświęcono Karcie Dużej Rodziny, przyjętej we wtorek przez rząd. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że dokument nie zastąpi innych form wsparcia, ale pomoże zmniejszyć koszty utrzymania rodzin wielodzietnych.

Irena Wóycicka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP zaapelowała do marszałków o to, by zachęcali lokalnych przedsiębiorców do współtworzenia Kart Dużych Rodzin. Zaznaczyła, że samorządy gminne, które wprowadziły już u siebie takie karty (jest ich około 200), nie ponoszą z tego tytułu prawie żadnych kosztów. Są one minimalne w stosunku do budżetów. Z kolei dla przedstawicieli prywatnego biznesu udział w programie może być formą reklamy.

- Karta jest również formą dowartościowania wielodzietności. Staje się ono u nas rzadkością, a - jak mówi prezydent Bronisław Komorowski - jest heroizmem, który należy pokazywać - powiedziała Irena Wóycicka.

Minister sportu i turystyki Andrzej Biernat zaznaczył, że kierowany przez niego resort aktywnie uczestniczy w programie.

- W specjalnym katalogu zapisanych zostało kilkadziesiąt obiektów, między innymi stadion narodowy, hale sportowe, boiska lekkoatletyczne czy korty tenisowe. W każdym z nich dla rodzin wielodzietnych będą zniżki w wysokości od 10 aż do 40 procent - informował Andrzej Biernat.

Podczas obrad rodzina zastępcza z Daleszyc prowadzona przez Irenę i Krzysztofa Kraińskich otrzymała pierwszą "Świętokrzyską Kartę Rodziny na 5+", przyjętą w poniedziałek przez Sejmik Województwa. Wręczyli ją minister Kosiniak-Kamysz wraz z Ireną Wóycicką, Tadeuszem Kowalczykiem, przewodniczącym Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego i marszałkiem Adamem Jarubasem. Obecnie w rodzinie tej przebywa dziewięcioro dzieci. Państwo Kraińscy uhonorowani zostali niedawno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

- W wyzwaniach demograficznych nie chodzi tylko o system emerytalny, o zabezpieczenie społeczne, ale również o pozycję Polski - narodu i społeczeństwa - stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz w swoim wystąpieniu podczas obrad.

W opinii ministra, największym osiągnięciem cywilizacyjnym polskiego społeczeństwa w okresie 25 lat wolności jest wydłużenie długości życia. Ale jest to także ogromne wyzwanie. Jak podkreślił przedstawiciel rządu, trzeba pamiętać o pomocy senioralnej.

Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że odwrócenie niekorzystnych tendencji demograficznych - spadku liczby narodzin - jest wspólnym wyzwaniem dla samorządów i rządu. Przypomniał, że środki z Europejskiego Funduszu Społecznego w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej można wykorzystać na działania prorodzinne - na rozwój opieki nad dziećmi do lat trzech, na przykład na tworzenie żłobków, łączenie ich z przedszkolami, zatrudnianie w małych miejscowościach dziennych opiekunów.
- Polityka rodzinna musi stać się dla nas wszystkich w nowej perspektywie priorytetem - podkreślał minister, zwracając się do przedstawicieli samorządów.

Irena Wóycicka przypomniała, że polityka prorodzinna jest jednym z pięciu priorytetów prezydentury Bronisława Komorowskiego, jest traktowana jak "inwestycja w człowieka".
Minister Andrzej Biernat informował o finansowym wsparciu samorządów w budowie nowoczesnych przyszkolnych obiektów sportowych.

- Obecnie jednym z naszych priorytetów jest tworzenie sportowej infrastruktury przyszkolnej, która ma przysłużyć się przede wszystkim wyrównywaniu szans - zaznaczył minister Biernat.

O zależnościach między rozwojem demograficznym polskiej rodziny a ubezpieczeniami społecznymi mówił Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Marszałek Adam Jarubas przekazał przedstawicielom innych regionów apel dotyczący obchodów 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego. Goście otrzymali pamiątkowe egzemplarze "Wiernej rzeki".

Popołudniowa część konwentu dotyczyła rozwoju województw w kontekście przygotowań do realizacji programów operacyjnych UE w latach 2014-20.

Piątkowe obrady w Zespole Dworskim - Hotelu Sarmata będą poświęcone finansowaniu edukacji, kultury, turystyki i sportu w nowym okresie programowania 2014-2020. Po nich nastąpi zakończenie obrad i przyjęcie wspólnych stanowisk oraz przekazanie przewodnictwa w Konwencie Marszałków Województw RP województwu lubelskiemu.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie