MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Wapienia Morawica (video)

Redakcja
Prezes zarządu Kopalni Wapienia Morawica Józef Dąbek odebrał statuetkę z rąk wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki - Koruby
Prezes zarządu Kopalni Wapienia Morawica Józef Dąbek odebrał statuetkę z rąk wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki - Koruby A. Piekarski
Skrzydła za nawozy rolnicze wapniowe.

Nie byłoby wielu osiedli mieszkaniowych w Kielcach, ale też Warszawie, Lublinie, Radomiu, Łodzi i Krakowie, gdyby nie kruszywa produkowane przez Kopalnię Morawica. Ale nie tylko budować można z materiałów, sprzedawanych przez naszego laureata. Kapituła nagrody przyznała tej firmie "Skrzydła" tym razem za wapno nawozowe.

Od dziesiątek lat nasz laureat znany był przede wszystkim z dostarczania kruszyw budowlanych, które w czasach PRL - używano do produkcji prefabrykatów, jakie trafiły na wielkie polskie osiedla mieszkaniowe.

Surowiec z Kopalni Wapienia Morawica chętnie kupowały tak zwane "fabryki domów" z całego kraju, które używały świętokrzyskiego kamienia do produkcji elementów budynków. W latach 70 - tych i 80 - tych XX wieku, z takich płyt zawierających kruszywa naszego laureata powstały największe osiedla mieszkaniowe w Kielcach, ale też w Warszawie, Lublinie, Radomiu, Łodzi i Krakowie.
Zmienił się ustrój gospodarczy, zmieniła się też i kopalnia. Zarząd szybko zrozumiał, że rynkowa gospodarka wymaga szybkiej transformacji i nowej strategii. Kopalnia Wapienia zaczęła coraz więcej inwestować w nowe maszyny, nowy sprzęt, ale też w produkcję nowych wyrobów. I tak to w roku 1996 roku powstał na przykład zakład obróbki marmurów.

Szybko się okazało, że tak zwany marmur morawicki to wspaniały kamień, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie. Dziś zobaczymy go w najbardziej prestiżowych polskich obiektach, takich jak choćby w reprezentacyjnych wnętrzach Zamku Królewskiego, Pałacu Prezydenckiego, Sejmu, Senatu, ale też w wielu obiektach sakralnych, hotelach, bankach oraz w budownictwie mieszkaniowym.
Tak szybki rozwój firmy i zmiany, jakie w niej zachodziły sprawił, że już w czerwcu 2001 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w spółkę akcyjną z całkowitym udziałem kapitału polskiego.

Dziś Kopalnia Wapienia "Morawica" SA znajduje się w pierwszej dziesiątce największych zakładów tej branży w kraju. Roczne wydobycie naszego laureata wynosi około 2,5 miliona ton kamienia, który jest pozyskiwany z własnych złóż wapienia. Kopalnia ma również własną bocznicę kolejową o dużych możliwościach załadunku.

Od kilku lat firma produkuje też kamień przemysłowy, który jako topnik stosowany jest w hutnictwie, w cukrownictwie do produkcji mleczka wapiennego, w energetyce do odsiarczania spalin przemysłowych.
Wciąż są tu wytarzane oczywiście kruszywa budowlane i drogowe, wydobywa się marmur oraz produkuje nawozy rolnicze. Wyroby, jakie wytwarza nasz laureat, posiadają certyfikat jakości ISO 9001:2000. Firma zdobyła też wiele prestiżowych wyróżnień, między innymi.

Za największe inwestycje Kielecczyzny '96, Złota Firma Regionu Staropolskiego '98, Złota Firma 2002, Skrzydła 2002, "EuroVisa 2003", Pro Europa 2005, Euro Firma 2005, wyróżnienie na Targach Inter Kamień 2006, Skrzydła 2006 Produkt Roku, Euro Firma 2007, Euro Partner 2008 oraz w konkursie Nasze Dobre Świętokrzyskie - Znak Jakości Echa Dnia i Najpopularniejszy Produkt Świętokrzyski.

Kapituła nagrody "Skrzydła 2008" przyznała statuetkę za nawozy rolnicze wapniowe.

Nasz laureat wytwarza nawozy: wapniowo-potasowo-magnezowy KOMPLEKSOR 1 oraz wapniowo - węglanowy PN-93/C-87007/02 symbol 04. Ten pierwszy to wciąż nowość na rynku. Występuje w postaci granulatu i przeznaczony jest do stosowania na gleby o odczynie bardzo kwaśnym, kwaśnym i obojętnym we wszystkich uprawach rolniczych na gruntach ornych oraz użytkach zielonych.

Ten drugi to nawóz naturalny, powstały w wyniku zmielenia wapienia jurajskiego. Nawóz ten jest uznany za ekologicznie czysty. Wyniki doświadczeń wykazały, że wapnowanie przyczynia się do wzrostu plonów średnio o 10 - 15 procent, a plonotwórczy efekt działania wapna utrzymuje się przez kilka lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie