MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol (video)

Redakcja
Prezes zarządu firmy Siarkopol SA Marian Kosowicz  odebrał statuetkę z rąk wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki - Koruby
Prezes zarządu firmy Siarkopol SA Marian Kosowicz odebrał statuetkę z rąk wojewody świętokrzyskiej Bożentyny Pałki - Koruby A. Piekarski
Skrzydła 2008 za siarkę wydobywaną w Kopalni Siarki "Osiek".

Jeśli ktoś szuka w naszym województwie czegoś, co jest jedyne na świecie, to… dobrze trafił. Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. w Grzybowie to jedyne miejsce na ziemi, gdzie wydobywa się siarkę metodą kopalnianą. Dlatego jest ona tak ceniona i poszukiwana.

Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki "Siarkopol" S.A. z siedzibą w Grzybowie powstały w 1966 roku, jako pierwsza kopalnia w Polsce i w Europie, gdzie podjęto eksploatację złóż siarki nową metodą podziemnego wytopu siarki. 1 stycznia 2004 roku w drodze komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego "Siarkopol" przekształcił się w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, kontynuując swoją działalność jako spółka akcyjna.

Zanim jednak to nastąpiło, firma musiała przeżyć w latach 90-tych oraz po roku 2000 drastyczny kryzys całej branży kopalnictwa siarki na świecie, który zmiótł z rynku wielu konkurentów.
Ale nasz laureat przetrwał jednak ten kryzys i dziś Kopalnia Siarki "Osiek" znajdująca się w strukturach "Siarkopolu" jest jedyną pracującą kopalnią siarki na świecie, a "Siarkopol" z Grzybowa stał się godnym oraz liczącym partnerem gospodarczym, aktywnie uczestniczącym w międzynarodowym handlu siarką.

Siarka to jeden z najbardziej fascynujących bioelementów, zupełnie nie porównywalny z innymi substancjami aktywnymi w procesach przemiany materii. Siarkę nawet trudno zaliczyć do minerałów. Sama w sobie tworzy oddzielną kategorię. Jest swoistą substancją pośrednią w korowodzie białka minerałów i witamin.

Choć surowiec sprzedawany w Grzybowie, zarówno w postaci płynnej jak i granulowanej, uchodzi na świecie za wyjątkowo cenny, to nasz kolejny "skrzydlaty" bynajmniej nie sprzedaje tylko siarki. Dziś firma stawia także na produkcję i dystrybucję towarów pochodzenia siarkowego, takich jak: dwusiarczek węgla, siarka nierozpuszczalna, siarczek sodu oraz stałe formy siarki takie jak siarka płatkowana, siarka mielona czy siarka mielona olejowana.

Siarka i jej związki produkowane w grzybowskim Siarkopolu są cennymi surowcami do otrzymywania kwasu siarkowego, podstawowego produktu przemysłu chemicznego, a także do produkcji di siarczku węgla (CS2). Większość siarki zużywana jest w rolnictwie do produkcji nawozów.

Dużych ilości siarki plastycznej są używane w procesie wulkanizacji, w którym kauczuk zmienia się na gumę. Siarka stosowana jest również do wyrobu czarnego prochu i ogni sztucznych. Medycyna stosuje siarkę koloidalną przy chorobach skórnych, służy także jako środek do zwalczania pasożytów roślinnych. Niewielkie ilości tego pierwiastka używa się także do produkcji leków, pestycydów, zapałek, papieru oraz specjalnego betonu, zwanego betonem siarkowym.

Kapituła nagrody "Skrzydła 2008" przyznała statuetkę za siarkę wydobywaną w Kopalni Siarki "Osiek".

Wydobycie odbywa się metodą podziemnego wytopu, polegającą na wtłaczaniu do złoża siarkowego wody technologicznej o temperaturze około 165 stopni Celsjusza oraz odprowadzeniu płynnej siarki na powierzchnię przez otwory eksploatacyjne. Siarka kopalniana wydobywana przez KiZCHS "Siarkopol", to najczystsza forma uzyskiwanej siarki na świecie.

Dlatego mimo, że wielkość wydobycia w "Osieku" w stosunku do światowej produkcji tego surowca jest niewielka to zabiega o niego wielu odbiorców, gdyż są branże produkcyjne, które nie tolerują w swoich procesach chemicznych siarki pochodzącej z odzysku z procesów rafinacji ropy i gazu. Czystość oraz naturalne pochodzenie siarki "Siarkopolu" to atut, który w dobie dbałości o ekologię z biegiem lat będzie zyskiwał na znaczeniu i wartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie