Kopia sztandaru powstańców trafiła do szkoły w Suchedniowie. Została przekazana podczas ważnej uroczystości w Wąchocku [ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Udostępnij:
Zespół Korpusu Kadetów w Suchedniowie imienia Łukasza Cieplińskiego doczekał się własnego sztandaru. Uroczyste przekazanie i poświęcenie nastąpiło 23 stycznia w opactwie cystersów w Wąchocku podczas obchodów 159 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Sztandar przywiózł i przekazał podczas uroczystej mszy świętej minister i szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Kasprzyk.

- Bardzo dziękuję za wyjątkowy zaszczyt, jaki sprawił nam minister fundując i przekazując znak szczególnego umiłowania naszej ojczyzny, jakim jest kopia sztandaru powstańców styczniowych – mówił podczas mszy dyrektor Zespołu Szkół Kadetów w Suchedniowie, Sławomir Florczyk. - Z radością przyjmujemy zadania niesienia w następne pokolenia obowiązku wobec tego sztandaru. Zapewniam, że dołożymy starań, aby kolejne pokolenie kadetów wytrwało w poczuciu dumy z niezłomnego dążenia do wolności.

- Sztandar to najważniejszy znak szkoły lub innej jednostki. Ma być chroniony przez całą społeczność szkoły, nie tylko przez poczet – przypomniał prowadzący uroczystość Dionizy Krawczyński.

Na uroczystości był obecny poseł senior Antoni Macierewicz, który podkreślił, jak ważne jest poświęcenie dla ojczyzny.

- Ten sztandar jest symbolem wręczonym młodzieży polskiej właśnie po to, żeby była zdolna do poświęcenia i dla działania dla ojczyzny – mówił Antoni Macierewicz. - Nie przypadkiem został przekazany tej szkole, tej młodzieży i tym nauczycielom. Pamiętam, jak przyszli do mnie blisko 5 lat tamu z ówczesną wojewodą, a obecnie poseł Agatą Wojtyszek z taką z nadzieją, że Ministerstwo Obrony Narodowej im pomoże. Że ta idea upowszechniania myśli niepodległości budowanej na wartościach chrześcijańskich i narodowych stanie się źródłem siły całej młodzieży, dzięki wsparciu państwa polskiego. I tak się dzisiaj dzieje. Wskazuje na to reforma szkoły, a jej symbolem jest decyzja o powrocie przysposobienia wojskowego do szkół, a także o powrocie wpływu rodziców na kształtowanie młodzieży i obronę przed agresją ideologii zewnętrznych. Polska potrzebuje was, młodzieży polskiej tak jak w czasie rozbiorów. Potrzebuje walki ducha, a nie walki fizycznej, i pracy, tej której źródła czerpiemy z historii Polski i bohaterstwa takich ludzi, jak wasz patron.

Dodał, że wciąż ważne jest przesłanie patrona szkoły pułkownika Łukasz Cieplińskiego.
- Przytoczę tu słowa waszego patrona, który w liście do swojego syna pisał: „jestem dumny, że poświęciłem życie dla religii katolickiej. Jestem dumny, że ginę za niepodległość Polski.” To są najwyższe wartości i poświęcenia. Nie zawsze są od nas wymagane, ale zawsze jest wymagana miłość do ojczyzny i niepodległość, która musi nas łączyć. Różnice między nami są i będą zawsze. Różnicy nie może podlegać walko o niepodległość, poświęcenie dla niepodległości i szacunek dla wartości chrześcijańskich, które uformowały naród polski - przypomniał.

Centralne miejsce sztandaru zajmuje wizerunek Matki Bożej z koroną, a wokół niego znajdują się herby Polski, Litwy i Rusi, kiedyś tworzące jedno państwo. Sztandar jest kopią sztandaru powstańców, a oryginał należał przed wojną do Korpusu Kadetów nr 1 we Lwowie imienia Józefa Piłsudskiego. Cudem został uratowany przez pracownika Korpusu Kadetów w 1939 roku, po wybuchu II światowej i wywieziony do Polski. Do 1971 roku był przechowywany w prywatnym domu w Bielsku Białej , a potem został przekazany do Muzeum Narodowego w Krakowie. Kopię dla szkoły w Suchedniowie wykonała go Agnieszka Tuzimek z Kielc prowadząca pracownię Agnus.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie