Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koprzywnica gospodarzem Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Podczas Gali wręczono statuetki. Zobacz zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
od lewej: Jolanta Bzduch -wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, prof. Tadeusz Zych, Bogusław Kołacz, burmistrz  Aleksandra Klubińska, Mirosław Sarzyński  dyrektor  Zespołu Placówek Oświatowych,  Józef Opala, Mirosław Kępa zastępca burmistrza, Agnieszka Chmielowiec wicedyrektor ZPO w Koprzywnicy.
od lewej: Jolanta Bzduch -wicedyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy, prof. Tadeusz Zych, Bogusław Kołacz, burmistrz Aleksandra Klubińska, Mirosław Sarzyński dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych, Józef Opala, Mirosław Kępa zastępca burmistrza, Agnieszka Chmielowiec wicedyrektor ZPO w Koprzywnicy. UM Koprzywnica
Uroczysta Gala w Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy, podczas której wręczono statuetki Drzwi do wolności i Sygnet Niepodległości rozpoczęła dwudniowe Retrospektywy Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Uczestniczyli w niej lokalni działacze, mieszkańcy, miłośnicy historii, bohaterowie i ich rodziny, młodzież ze Zespołu Placówek Oświatowych imienia Władysława Jasińskiego „Jędrusia” oraz członkowie zespołu śpiewaczego „Powiślanie”.

Koprzywnica gospodarzem Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Retrospektywy Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci to święto filmu dokumentalnego poświęconego historii, uhonorowania lokalnych bohaterów, warsztaty filmowe dla młodzieży i samorządowców, wystawy. - Retrospektywy Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci to wydarzenie, które promuje Festiwal NNW, który co roku na przełomie września i października odbywa się w Gdyni, to cztery dni filmu dokumentalnego opowiadającego o historii, o naszej drodze do Wolności - powiedziała Monika Tarka Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci. - To filmy o drodze do wolności nie tylko nas Polaków, Czechów czy Węgrów, ale również drodze do wolności dalekich narodów, spoza Oceanu Atlantyckiego.

Miasto Koprzywnica jest jednym z pięciu miejsc na mapie Polski, do których zawitał Festiwal. - Przywozimy do małych miast i miasteczek, domów kultury atmosferę , która towarzyszy nam w Gdyni, filmy, które zdobywają tam główne nagrody - dodała Monika Tarka. - Zawsze przyjeżdżając w takie miejsca szukamy lokalnych bohaterów. Ludzi, którzy walczyli w podziemiu zarówno antyniemieckim, jak i antykomunistycznym. Ludzi, którzy byli w Solidarności, byli internowani. Wszystkich tych, którzy byli cichymi bohaterami naszej drogi do wolności.

Bohaterami uroczystej gali w Koprzywnicy byli żołnierze słynnego oddziału partyzanckiego „Jędrusie”, działającego głównie na Sandomierszczyźnie. Słynnym partyzantom poświęcono debatę z udziałem prof. Tadeusza Zycha, a twórca grupy Władysław Jasiński został pośmiertnie uhonorowany Sygnetem Niepodległości.

O znaczeniu festiwalu mówiła Aleksandra Klubińska burmistrz Koprzywnicy. - Ta dzisiejsza uroczystość jest dla nas jest niezwykle istotna i ważna dlatego, że to my, jako depozytariusze spuścizny historii i jej bohaterów, musimy dawać świadectwo dla kolejnych pokoleń - mówiła Aleksandra Klubińska. - Droga do wolności była bardzo trudna, ale wolność nie jest też dana raz na zawsze. Odznaczamy dziś szczególne osoby, których działalność pozostawiła piętno w historii naszego miasta. Władysława Jasińskiego „Jędrusia”, który jest patronem Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy. Twórcę „Odwetu- Jędrusie”. Drugie, wyjątkowe odznaczenie, dla wielkiego człowieka, artysty rzeźbiarza, przez którego twórczość przemawia historia, tradycja i świadomość narodu z którego się wywodzi pana Józefa Opali.

Gospodarz obiektu Krzysztof Pitra dziękując Romualdowi Rzeszutko za dobrą współpracę i wcześniej podejmowane działania, w tym organizację pikniku eksploracyjnego przyznał, że funkcjonowanie domu kultury obejmuje szerokie spektrum działania. - To także mówienie i wspominanie lokalnych bohaterów - powiedział Krzysztof Pitra. - Tym bardziej cieszymy się, że wzięliśmy udział w wytypowaniu osób, które zasłużyły się w drodze do wolności. Jako instytucja kultury jesteśmy od tego, aby pokazywać różne strony i aspekty życia naszych mieszkańców i tradycje koprzywnickiej ziemi.

Uhonorowany w Koprzywnicy (pośmiertnie) Sygnetem Niepodległości.
Sygnet Niepodległości dla Władysława Jędrusia patrona Szkoły Podstawowej w Koprzywnicy odebrał Mirosław Sarzyński, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Koprzywnicy im. „Jędrusia”. Dyrektor przyznał, że patron zobowiązuje. - Jest to postać cenna i bardzo znana - powiedział Mirosław Szarzyński. - Dla nas to ogromne wyzwanie, przekazywanie kolejnym pokoleniom tej spuścizny, którą nasz patron nam zostawił. Czynimy to jak najlepiej jak możemy. Organizujemy między innymi konkurs poezji prof. Zbigniewa Kabaty.

Teresa Majczak nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Koprzywnicy odwołała się do słów, jakie widnieją na szkolnym sztandarze. - "Słowa uczą - przykłady pociągają", możemy wiele do młodych przemawiać, ale przykłady bohaterów, wśród których jest między innymi Władysław Jasiński są najlepszą lekcją historii - dodała Teresa Majczak.

Uhonorowani w Koprzywnicy Drzwiami do Wolności

Bogusław Kołacz – członek oraz długoletni wiceprzewodniczący ,,Solidarności” w Szpitalu w Mielcu. W czasie stanu wojennego za działalność związkową szykanowany, aresztowany i zwolniony z pracy. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Jest osobą znaną w środowisku lokalnym, ze swojego zaangażowania i służby w wielu stowarzyszeniach i organizacjach społecznych.

Józef Opala – artysta rzeźbiarz, medalier. Autor powstającego w Mielcu największego w Polsce Pomnika Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od kilku lat, w swoim atelier w Koprzywnicy, tworzy rzeźby i popiersia związane z postaciami polskich bohaterów podziemia niepodległościowego. Wśród nich między innymi poetki i konspiratorki Zofii Kossak-Szczuckiej, Rotmistrza Witolda Pileckiego czy generała Stanisława Maczka.

Retrospektywy Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Koprzywnicy trwają dwa dni. W środę od 9 rano zaplanowano wiele atrakcji online a także warsztaty filmowe dla młodzieży, które poprowadzi reżyser Waldemar Czechowski. Na stronie www.festiwalnnw.pl w zakładce Retrospektywy, a także na facebookowym profilu Festiwalu udostępnione zostaną wystawy zdjęć bohaterów walki o wolność autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego a także będą pokazane filmy dokumentalne : „VI Brygada Pani Komendant” reż. Wojciech Królikowski, „Ty pójdziesz do Jastrzębia” reż. Jędrzej Lipski, „Grudzień Nasz i Wasz” reż. Joanna Pieciukiewicz, „Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” reż. Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski.

Cześć wydarzeń, z powodu pandemii, zaplanowano w tym roku online. Można brać w nich udział na festiwalowej stronie www.festiwalnnw.pl w zakładce Retrospektywy lub obserwując transmisje na facebookowym profilu Festiwalu.
Organizatorem Retrospektywy Festiwalu w Koprzywnicy jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Partnerem wydarzenia jest: Miasto i Gmina Koprzywnica, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy oraz Zespół Placówek Oświatowych w Koprzywnicy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie