Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koprzywnickie Bziuki. Niezwykłe widowisko już Wielką Sobotę, 16 kwietnia w Kościele w Koprzywnicy

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
W sobotę w Koprzywnicy podczas procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę można będzie zobaczyć „bziukaczy”, czyli strażaków wydmuchujących ustami naftę na płonące pochodnie. Zobacz na kolejnych slajdach, jak wygląda to wydarzenie.
W sobotę w Koprzywnicy podczas procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę można będzie zobaczyć „bziukaczy”, czyli strażaków wydmuchujących ustami naftę na płonące pochodnie. Zobacz na kolejnych slajdach, jak wygląda to wydarzenie. Klaudia Tajs
Tradycyjnie w Koprzywnicy podczas procesji rezurekcyjnej w Wielką Sobotę można będzie zobaczyć „bziukaczy”, czyli strażaków wydmuchujących ustami naftę na płonące pochodnie. Wyjątkowe na skalę całej Polski widowisko odbędzie się 16 kwietnia w Kościele pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej w Koprzywnicy. O godzinie 20 rozpocznie się Liturgia Paschalna Wielkiej Nocy zakończona procesją z tak zwanymi bziukami.

Bziukacze w Koprzywnicy w Wielką Sobotę

W Koprzywnicy trwają przygotowania do organizacji niezwykłej uroczystej procesji, podczas której drogę księdzu oświetlają dmuchacze ognia. Bziukacze wywodzą się z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, a zwyczaj bziukania przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Wyjątkiem był 2020 i 2021 rok, kiedy to z powodu pandemii wydarzenia zostały odwołane.

W kościele Matki Boskiej Różańcowej w Koprzywnicy w powiecie sandomierskim msza rezurekcyjna rozpoczyna się wcześniej niż w innych świątyniach, bo już w Wielką Sobotę wieczorem. Podczas uroczystej procesji drogę księdzu oświetlają dmuchacze ognia.
Strażacy czuwają przy Grobie Pańskim od piątku. W Wielką Sobotę z pochodniami uczestniczą w procesji rezurekcyjnej. Jej początek ogłaszają wystrzały z armat, po wieczornym nabożeństwie.

Tuż przed księdzem w procesji idzie kilku strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Koprzywnicy z butelkami nafty, którzy co jakiś czas wydmuchują naftę, tworząc ponad metrowy słup ognia, oświetlając drogę procesji.

Dwu, czasem trzymetrowe ognie widać z daleka. Bziukacze strażacy ochotnicy oświetlają drogę Jezusowi, podskakując przy tym wysoko, tak, by słup ognia był jak najwyższy.

O tym, jak ogromnym wydarzeniem i znaczeniem dla społeczności Koprzywnicy są bziuki, jest ich wpisanie z dniem 25 marca 2021 na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, jako pierwszy zwyczaj w województwie świętokrzyskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie