MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korona jedenasta w rankingu Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu. Zobacz szczegóły!

(oprac. dor)
Pomimo wzrostu przychodów, grająca w piłkarskiej Lotto Ekstraklasie Korona Kielce uplasowała się na 11. miejscu rankingu biznesowego "Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu", przygotowanym przez firmę doradczą EY i spółkę Ekstraklasa S.A.

W klubie wzrosły koszty operacyjne i odnotowano stratę ze sprzedaży (choć trzeba przyznać, że po raz kolejny z rzędu mniejszą niż rok wcześniej). Kibice Korony wierzą zapewne jednak, że zmiana właścicielska, która nastąpiła pod koniec sezonu 2016/2017, odbije się pozytywnie nie tylko na wynikach sportowych Złocisto-Krwistych, ale i na wynikach finansowych klubu - czytamy w informacji otrzymanej od Tomasza Wajdy.

Blisko 18 milionów złotych – analizując dane finansowe Korony za sezon 2016/2017 warto zacząć od rekordowej prognozy przychodów klubu z Kielc. Takich kwot nie widziano bowiem w mieście nad Silnicą od dekady, kiedy to budżet Korony przekroczył 22 miliony złotych. Przez kolejne 10 lat przychody klubu oscylowały wokół 10-13 milionów złotych. W porównaniu z 11,3 milionami złotych odnotowanymi w 2015 r., wyraźnie zauważalna jest dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży – w sezonie 2016/2017 wyniosła 58 %. Warto dodać, że w 2015 r. Korona znalazła się w gronie drużyn z ujemną dynamiką zmiany przychodów (-12,9%). W minionym sezonie tylko dwa kluby w Ekstraklasie mogły pochwalić się wyższym wzrostem przychodów – beniaminek Arka (128 %) i grająca w elitarnej Lidze Mistrzów Legia (+116%).

Historycznym wydarzeniem dla klubu była sprzedaż 72% udziałów w klubie legendarnemu bramkarzowi Werderu Brema Dieterowi Burdenskiemu. - Korona ma spory potencjał i mam nadzieję, że uda nam się go w pełni wykorzystać – powiedział nowy właściciel przejmując klub. Czy miasto pozbywając się większościowych udziałów kupionych za symboliczną złotówkę oddało złotą kurę czy podrzuciło kukułcze jajo?

Pomimo wyraźnego wzrostu przychodów ze sprzedaży – 17,9 miliona złotych – kwota ta stawia Koronę w ogonie klubów Ekstraklasy. Z mniejszymi przychodami musieli radzić sobie tylko dyrektorzy finansowi Wisły Płock, Piasta i Górnika. Wśród tych trzech klubów jest i beniaminek i spadkowicz.

Choć pieniądze nie rywalizują na boisku, to liczby pokazują, że w Ekstraklasie liczą się kluby z większymi budżetami. Wskaźnik dywersyfikacji przychodów ze sprzedaży wynoszący 0,35 uplasował Koronę dokładnie w połowie ligowej stawki. W sezonie 2016/2017 prawie 46% (8,1 miliona złotych) przychodów drużyny w Kielc to wpływy z praw mediowych. Niemal 35 % (6,2 miliona złotych) pochodziło od sponsorów i z reklamy, 8 % (1,5 miliona złotych) to wpływy z dnia meczu. Pozostała część to transfery, działalność handlowa i inne przychody. Wyraźnie widać dwukrotny – z 3,1 miliona złotych w 2015 roku. – wzrost przychodów Korony z tytułu sponsoringu i reklamy oraz znaczący – o ponad 2,8 miliona złotych – przyrost z tytułu praw mediowych.

Wraz ze wzrostem przychodów ze sprzedaży, w Kielcach nie poszły w górę wynagrodzenia piłkarzy, tak jak w pozostałych klubach z tak dynamicznym wzrostem przychodów (poza Arką – brak danych). Odnotowano wręcz minimalny spadek – do poziomu 9,4 miliona złotych w sezonie 2016/2017 wobec 9,6 miliona złotych w 2015 roku. Warto zaznaczyć, że podobnie jak Korona tylko cztery kluby obniżyły koszty wynagrodzeń: Piast, Górnik, Lech i Śląsk. Mimo obniżki tego kosztu, minimalnie wzrósł koszt każdego punktu wywalczonego przez Koronę – do 196 tysięcy złotych.

Dopiero 13. miejsce zajęli kielczanie w klasyfikacji płynności, ze wskaźnikiem płynności bieżącej na poziomie 0,24. Oznacza to, że sprzedając wszystkie aktywa obrotowe Korona może uregulować zaledwie 24% zobowiązań krótkoterminowych. W 2015 r. wskaźnik ten był nieznacznie lepszy i wyniósł 0,30.

Poprawie uległ za to wskaźnik udziału kapitału obcego w kapitale całkowitym – z poziomu 3,07 do 2,61. Oznacza to 11. Miejsce wśród klubów Ekstraklasy – takie samo jak w poprzedniej edycji. Poprawa tego wskaźnika była efektem dokapitalizowania klubu.

Jak rysuje się dalsza finansowa przyszłość Korony pod rządami nowego właściciela? Łatwo z pewnością nie będzie, jednak ostatnie lata i zarząd miasta pokazały, że można z powodzeniem ograniczać koszty i konsekwentnie zmniejszać stratę ze sprzedaży. Sezon 2016/2017 uwodnił, że w Kielcach można także znacząco zwiększyć wpływy ze sponsoringu i reklamy. Co więcej, przy stosunkowo niewysokim na tle Ekstraklasy budżecie, włodarzom klubu udało się zapewniać kibicom duże emocje piłkarskie.

„Ekstraklasa Piłkarskiego Biznesu” jest jedynym oficjalnym wydawnictwem na temat polskich klubów piłkarskich firmowanym logo spółki Ekstraklasa S.A. To również jedyna na polskim rynku pełna, z uwzględnieniem wpływów transferowych, analiza finansów najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej i dokładne zestawienie przychodów i kosztów, pokazujące płynność finansową i rentowności klubów. Przez dziewięć kolejnych edycji publikacja stała się narzędziem analitycznym dla włodarzy klubów, PZPN i obecnych, a także potencjalnych sponsorów profesjonalnej piłki nożnej w Polsce.

Publikacja zawiera Ranking Biznesowy oraz opisy wszystkich klubów Ekstraklasy pod kątem: sportowym, medialno-marketingowym i finansowym. Ranking składa się z 3 komponentów: Sport, Marketing i Medialność, Finanse.

ZOBACZ TAKŻE: Mieszkaniec Szczecina w stanie krytycznym. Zaatakował go rowerzysta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie