Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus sprawił, że pijemy coraz więcej! Nadużywający alkoholu mogą w Kielcach otrzymać pomoc [WIDEO]

Iwona Rojek
Prezes Krzysztof Kutnowski i skarbnik Jakub Grzegorzewski razem ze współpracowniczką nie tylko organizują działalność terapeutyczną ale też przygotowują paczki z żywnością.
Prezes Krzysztof Kutnowski i skarbnik Jakub Grzegorzewski razem ze współpracowniczką nie tylko organizują działalność terapeutyczną ale też przygotowują paczki z żywnością. Fot. Aleksander Piekarski
- W okresie pandemii zacznie wzrosło spożycie alkoholu – mówi Krzysztof Kutnowski, prezes Świętokrzyskiego Klubu Abstynenta „Raj”. – Tylko w ostatnim miesiącu zadzwoniło 260 osób na nasz telefon zaufania z prośbą o pomoc, ludzie pytają czy prowadzone są mitingi, zainteresowanie uzyskaniem wsparcia jest ogromne.

Prezes Kutnowski podkreśla, że utrata pracy, albo obawa czy ją utrzymamy, konieczność siedzenia w domu, kłopoty z dziećmi sprawiają, że częściej, niż kiedykolwiek sięgamy po alkohol, aby zniwelować niepokój i strach.

– Z ostatnich informacji, które dotarły do nas z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholu wynika, że Polacy wypijają codziennie około 3 milionów tak zwanych małpek, butelek o pojemności 100, 200 mililitrów, po które sięgają najczęściej między godziną 7, a 10 rano, a na kupno alkoholu wydaliśmy w ubiegłym roku 39 miliardów złotych, w porównaniu do 30 miliardów w roku wcześniejszym, kiedy nie było koronawirusa - informuje prezes Kutnowski. – Dlatego dalej pomimo pandemii prowadzimy działalność ratującą życie, oczywiście z wszystkimi obostrzeniami - dodaje.

Skarbnik Jakub Grzegorzewski mówi, że oprócz zamknięcia klubu na kilkanaście dni, bo obydwaj z prezesem Kutnowskim zachorowali na koronawirusa, potem klub cały czas jest czynny.

– Grupy na mityngach zmniejszyliśmy do 5 osób z zachowaniem odstępu, maseczek, dezynfekcji, spotkanie świąteczne odbyło się kilka razy w malutkim składzie, na razie nieczynna jest siłownia- wylicza prezes Kutnowski.

- Ale dalej działa telefon zaufania pod numerami 504 032 626 oraz 789 197 038. Spotkania grup dla narkomanów i hazardzistów odbywają się rzadziej, co dwa tygodnie. Niektórzy z własnego wyboru, do momentu zaszczepienia się, wstrzymali się z przychodzeniem na zajęcia - dodaje prezes.

Ale wyremontowany Klub na ulicy Jagiellońskiej 42 cały czas działa prężnie. Zarząd współpracuje z Klubem Integracji Społecznej.

– Oprócz prowadzenia terapii i zajęć dla rodzin, w tym dzieci uzależnionych przygotowujemy i wydajemy paczki z żywnością dla mniej zamożnych podopiecznych z Banku Żywności, otrzymaliśmy też środki na zrobienie paczek dla kombatantów – cieszy się prezes.

Mamy bibliotekę, także z literaturą antyalkoholową. Robimy co możemy, aby wyprowadzić osoby pijące na prostą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie