Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmetyki na zimę zadbają o kondycję skóry w trudnych warunkach

KAK
Zimą narażamy cerę, usta, ręce na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych: suchego i mroźnego powietrza, wiatru czy śniegu lub zmiennych temperatur.
Zimą narażamy cerę, usta, ręce na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych: suchego i mroźnego powietrza, wiatru czy śniegu lub zmiennych temperatur. archiwum
Coraz więcej na polskim rynku kosmetyków wyspecjalizowanych, sezonowych. Należą do nich kremy z filtrami na gorące dni, używane podczas urlopu w tropikach czy kremy dla narciarzy.

Kosmetyki mają więcej "inteligencji" niż kiedyś - fluidy kontrolują poziom nawilżenia, wydzielanie tłustego serum, a zimowe pomadki uwalniają witaminy, zapobiegając pierzchnięciu ust na mrozie. Po jakie kosmetyki sięgnąć teraz - radzi Agata Bosak, kosmetyczka.

Zimą tracimy...wodę!

Jesienią i zimą narażamy cerę, usta, ręce na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych: suchego i mroźnego powietrza, wiatru czy śniegu lub zmiennych temperatur. To trudny czas dla skóry, tworzącej naturalną barierę przed światem. Tymczasem naturalne mechanizmy zabezpieczające zimą nieco słabną. Gruczoły łojowe produkujące tzw. serum pracują wolniej i dlatego ochronny "płaszcz" naskórka nie jest tak skuteczny. Zimą skóra paradoksalnie może tracić dwa razy więcej wody niż latem! A nieodpowiednie nawilżenie powoduje, że staje się szorstka, poszarzała, mało elastyczna.

Nawilżenie i natłuszczenie

- Kosmetyki sezonowe, wskazywane na chłodną jesień i zimę muszą kontrolować optymalny stopień nawilżenia i natłuszczenia skóry - mówi Agata Bosak, kosmetyczka - Od tego zależy w dużej mierze elastyczność, jędrność i zdrowy koloryt cery. Zarówno kremy jak i kosmetyki kolorowe: fluidy, podkłady, nawet kremy brązujące, zawierają składniki czy związki zdolne do tworzenia na skórze sztucznej bariery zabezpieczającej. Zimowe kosmetyki powinny też chronić skórę, uzupełniając lipidy, bowiem te naturalne wymywamy poprzez żele do kąpieli, mydła."Wyspecjalizowane" kremy sezonowe, przeznaczone na zimę, wykorzystują natłuszczające olejki np. uzyskiwane z awokado, sezamu, słodkich migdałów czy masła kakaowego lub masła karite. Kolejnym istotnym tłuszczem preparatów zimowych jest olej jojoba. Bardzo często pojawia się ostatnio w preparatach kosmetycznych olej makadamia.

Ochrona przede wszystkim

Do zimowych kosmetyków chętnie wykorzystuje się ceramidy, silikony, dzięki którym uzyskuje się właściwości ochronne kremów, kosmetyków kolorowych oraz zahamowanie procesów starzenia się skóry. Skuteczność ochronnych właściwości kosmetyków zimowych zwiększają też substancje aktywne, np. witaminy A, E, które powodują, że preparaty zaaplikowane na skórę działają dłużej i silniej. Zimowe kosmetyki powinny zawierać także składniki łagodzące podrażnienia, o które przy niesprzyjających warunkach zewnętrznych nie trudno.
- Kupując kosmetyki kolorowe na obecny sezon, warto zwrócić uwagę na wysokość filtrów UV - radzi Agata Bosak - To zimą skóra robi się wrażliwsza na światło. W okresie zimy działanie promieni słonecznych, szczególnie, jeżeli przebywamy w górach, może być zintensyfikowane ze względu na odbijanie ich od śniegu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie